Sterowanie oświetleniem w garderobie

Jest sobie garderoba w budowie, scianki g-k jeszcze nie zamknięte, instalacja elektryczna oświetlenia tradycyjna, drzwi do garderoby będą przesuwne. Cel jaki chcę osiągnąć:

  • włączenie oświetlenia garderoby z przycisku, powinno być z dzwonkowego ale może byc z tradycyjnego,
  • automatyczne “sterowanie” oświetleniem podczas przesuwania drzwi garderowy,
  • oba sposoby powinne działać niezależnie np. przy otwartych drzwiach garderoby mozna wyłączyć światło przyciskiem.

Rozważałem rozwiązanie z czujnikiem ruchu Zigbee albo czujnikiem otwarcia Zigbee.
Ktoś, coś ma już takiego, jak można to zrealizować albo inne pomysły na oświetlenie w garderobie.

U siebie pełna “tradycja” = tylko zwykły wyłącznik.

Z dawniejszych doświadczeń z drzwiami przesuwnymi - opcje takie:

  • krańcówka (którą można w zależności od budowy drzwi zamontować tak, by zadziałała dopiero po otwarciu w pewnym stopniu - niedomknięte drzwi przesuwane to jednak nie jest nic nietypowego, dodatkowy plus krańcówki - są dostępne modele z 2 obwodami, czyli zarówno NO jak i NC, więc można to połączyć z klasycznym wyłącznikiem schodowym)
  • kontaktron tylko w pozycji drzwi w pełni zamkniętych, automatykę trzeba ogarnąć samodzielnie na bazie sterownika/modułu (może być to problematyczne, ale jest do zrobienia z użyciem zwykłego wyłącznika, przycisk dzwonkowy będzie dodatkową komplikacją), tej opcji nigdy nie próbowałem, ale sam kontaktron w podobnym zastosowaniu się nie sprawdzał (z powodu notorycznie niedomkniętych drzwi)
  • inny pomysł (?)

Zastanawiałem się także nad jakimś modułem dopuszczowym Wi-Fi z możliwoscią połączenia kontaktronu ale nie znalazłem niczego z zasilaniem ~230V (i przekaźnikiem do sterowania oświetlenia) z wejściem niskonapięciowym pod kontaktron.

Sonoff dual ma na płycie miejsce na wlutowanie sterowania przekaźnikami GND K1 GND K2 obsługa z tasmota, mam tak zrobione i działa

Ja bym użył w takim przypadku Shelly 1. Kontaktron pod GPIO3 i masz dodatkowo sterowanie z łącznika fizycznego.

A jak się ma do tego informacja na stronie Tasmota:

DO NOT CONNECT ANYTHING TO ANY GPIOs OF THESE DEVICES!!! (No sensors, no switches, nothing)
The GPIOs on the Shelly are connected to AC power!
Only use a Shelly as designed.

1 polubienie