Sterowanie oświetleniem włącznikami bez N. - schody na piętro

No nie bardzo - w instalacji archaicznego typu

puszka łączeniowa najbardziej po prawej stronie rysunku zawiera L, N i przewód do puszki prawej oraz do oprawki,

w prawej puszce jest tylko L i 2 przewody do puszki lewej,

W lewej są 2 przewody z puszki prawej i przewód do oprawki.

A w oprawce przewód z puszki lewej i N - no nie wystruga.

pS pisanie bez kilku klawiszy to hardkor :unamused:

Ekstrapolujesz :stuck_out_tongue_closed_eyes:
Z tego koślawego schematu to wyczytałeś? :rofl:

1 polubienie

pO prostu wiem jak kiedyś to robiono - połowę życia przeżyłem w domu z taką instalacją

dokładnie tak to u mnie niestety wygląda - wielka lipa.

Który to przypadek?


Czy może jeszcze coś innego?

Na rysunku wziąłeś pod uwagę instalację zrobioną jak należy w/g w miarę współczesnych przepisów, a nie jak bywały robione w zeszłym wieku.

Wydaje mi się, że Robin wziął pod uwagę dwie najbardziej prawdopodobne wersje schodówki jakie trafiają się w instalacjach “starego typu”. W obu przypadkach jesteśmy w stanie doprowadzić N bez większego problemu. Tylko czy OP będzie w stanie ogarnąć to samemu i nie zrobić sobie albo komuś krzywdy :wink:

1 polubienie

Udało mi się odnaleźć puszkę w której jest podłączenie tych włączników i oświetlenia - jest to przypadek B.
Podłączyłem to zgodnie z instrukcją producenta i wyszło mi jak poniżej.

Po podłączeniu włączników przez aplikację Tuya wszystko działa. Chciałbym to jednak podłączyć lokalnie nie przez chmurę, czy mam wykorzystać mój pierwotny schemat, czy jednak zrobić to inaczej :thinking:

flows (26).json (4,9 KB)

1 polubienie

Schematu elektrycznego już nie ruszaj.
Swój proces popraw wg wcześniejszych wskazówek i powinno działać lokalnie.

Tak myślałem… bo nie wyobrażałem sobie jak można to “bardziej” spie…

Tak było, dawno temu to przerabialiśmy ale jak pamiętam to był trochę inny przypadek.

Dzięki :slight_smile: Nie udało mi się poprawić mojego przepływu - nadal była dyskoteka :grin:

najważniejsze, że dało się to ogarnąć całość w puszcze - bez rycia w ścianie :upside_down_face:

Wymodziłem coś podobnego :wink:

Zerknij /cie proszę, czy coś muszę poprawić, czy tak będzie dobrze. Chyba, że iść jeszcze w inne rozwiązanie :thinking:

włączniki korytarz.json (5,6 KB)