Sterowanie pompą CWU

W kotłowni mam kocioł CO ze zbiornikiem buforowym i osobno zbiornik CWU zasilany z buforu. W rożnych porach dnia jest różne zapotrzebowanie na ciepłą wodę, ułożyłem więc prosty harmonogram do sterowania pompą CWU. Aktualnie warunkiem uruchomienia pompy jest temperatura w buforze minimum 45 stopni, ale nie sprawdza się to zbyt dobrze i pompa niepotrzebnie pracuje gdy temperatura w buforze jest niższa od zadanej dla CWU. W jaki sposób rozwiązać, aby warunkiem uruchomienia pompy była odpowiednia różnica temperatur między CWU a buforem, np 5 stopni?

Załączam flow
flows.json (5,0 KB)

Witam , szukam podobnego rozwiązania . Myślę że trzeba obliczyć różnicę temperatur.

Należy mierzyć temperature na wyjściu z bojlera i na końcu pętli CWU. Ustalasz dodatkową min. temperaturę ciepłej wody jaką chcesz mieć w rurach, np. 45 stopni, ta wartość musi być niższa od wartosci zadanej temperatury CUW. Pompa ma wymusić cyrkulację wody tylko wtedy kiedy temperatura wody na wyjściu z bojlera jest wyższa niż te 45 stopni bo po co uruchamiać cyrkulację “chłodnej” wody. Jeżeli warunek jest spełniony to wtedy uruchom pompę jeżeli temperatura na końcu pętli CWU jest niższa niż ustalona różnica między temperaturą na wyjściu z bojlera a tymi 45 stopniami. Do tego oczywiście na poczatek harmonogram cyrkulacji CWU.
Wszystko zależy jednak od innych warunków technicznych, poczytaj

Chodzi mi o takie rozwiązanie jak podsunął relayer. Niestety flow nie działa poprawnie gdy wartości temperatur są z dokładnością do jednego miejsca po przecinku. Podejrzewam, że wina leży w samym nodzie switch. Już wcześniej miałem z nim problemy przy innych automatyzacjach wykorzystujących temperatury z dokładnością do dziesiątych części stopnia.

Moje wiedza w temacie jest słaba ,próbuje wykorzystać nadmiar ciepła CWU ogrzewanego przez solar do dogrzania bufora PC i wykorzystać to do ogrzania łazienki wieczorem. @luki25 ma doświadczenie w temacie , na pewno coś poradzi.

pytanie jest czy fizycznie masz taką możliwość, masz jakiś szkic / schemat instalacji?


Taki uproszczony schemat ,solar ma swój sterownik , pompa cwu sterowana z sonofa z 7 ds18 .dwa obiegi grzewcze steruje UNI2
Pokleiłem coś takiego dzięki @luki25. Pogoda nie sprzyja na testy i zastanawiam się nad odwrotną sytuacją kiedy to PC grzeje cwu przez bufor.

Czekam na uwagi .
cwu.json (6,2 KB)

ze schematu wychodzi, że nie wiele odbierzesz tego ciepła, bo ciepło zawsze idzie do góry, więc jedynie wyrównasz temperatury od najniższej rurki w górę w obu zbiornikach, chyba że zamontujesz dodatkowe mieszanie w buforze, ale w sumie to zawsze coś.

Zgadza się, wyrównuje temp. Do tej pory max 45 st. Co starcza na 1h grzania. Spróbuję to przerobić aby grzać cały bufor.