Sterowanie przepustnicami powietrza (mały brainstorming)

Siema!
Realizuję projekt sterowania przepustnicami klimatyzacji kanałowej i przyszło do zrobienia sterownika.
Chcę wysterować 6 przepustnic - IB-F160 sterowanych przy pomocy 230V.

  1. Przepustnicę otwiera się podając L na jeden IN - oczywiście nie sygnalizuje ona stanu w procentach, dlatego też rozdzielczość będę musiał dobrać robiąc pełne zamknięcie otwarcie i licząc czas
  2. Przepustnicę zamyka się podając L na drugi IN - to samo założenie co powyżej
  3. Przepustnica w pełni zamknięta mostkuje L-IN z punktu 2 na L-OUT

Założenia programowe:

  1. Start układu zamyka przepustnicę aż na L-OUT pojawi się napięcie - tym sposobem określa położenie “0” i testuje poprawność działania przepustnicy. (gdzie 0 reprezentuje % zamknięcia)
  2. Podanie zasilania X sekund dodaje Y procent do otwarcia przepustnicy - tu muszę policzyć rozdzielczość czas/procent otwarcia
  3. Po zaniku zasilania, uzyskania połączenia z HA przepustnica ustawia się w ostatnie znane położenie. Niestety realny stan otwarcia w % będzie tylko programowy/wirtualny ale sądzę, że bez problemu będzie to działać :wink:
  4. Przepustnica będzie sterowana na podstawie PID i przy pomocy pomiarów z Aqara WSDCGQ11LM w każdym z pomieszczeń

No i teraz dochodzimy do “podzespołów”, które można wykorzystać. O ile wiadomo, że zasilacz + stepdown do zasilania ESP32 o tyle nie wiem totalnie co zrobić z sygnalizacją stanu, a mianowicie mogr podłączyć tam przekaźniki SSR ale sterowanie jednej przepustnicy tak na prawdę to będą 3 kanały zajęte. 3*6 = 18 kanałów - a to już sporo i trochę miejsca zajmuje :wink: Jeśli zrezygnuje z pomysłu by stan pobierać przez przekaźnik to ilość kanałów spada do 12 - czyli 2 listwy po 8 kanałów ogarną to i jeszcze zostanie “zapas”. W takim wypadku stany musiał bym realizować w inny sposób - np przy użyciu transoptorów lub (o zgrozo) transformatorów bądź czegokolwiek innego co przekonwertuje mi 230V na 5V by sobie pracować na logice ESP32.

No i teraz dochodzimy do drugiej opcji bo ta pierwsza mi się średnio podoba - moduł składany z gotowców wyjdzie dość duży a dla takiego zastosowania nie chce mi się projektować i lutować PCB - przerost formy nad treścią.
W związku z powyższym wymyśliłem, że użyję 6 osobnych zintegrowanych płytek z wbudowanym ESP i 4 przekaźnikami każda - cenowo wychodzi 50zł/szt więc pewnie podobna suma jak wyjdzie za powyższe podzespoły a uzyskuję 6 niezależnych urządzeń. Przykładowa płytka.

No to teraz pytam szanownych ekspertów - w co się pchać? :smiley: A może ktoś ma lepszy pomysł na realizację ww. to też chętnie poczytam.

Przeczytałem o sposobie działania tych przepustnic i nasuwa się analogia z roletami okiennymi. Może gotowy sterownik rolet będzie rozwiązaniem przy którym nie musisz tworzyć wszystkiego od zera. Wystarczy zaadaptować gotowce, bo spełniają wiele z Twoich założeń.

O widzisz - nie pomyślałem o tym. W sumie gdybym zrezygnował z sygnalizacji pełnego zamknięcia/testu to chyba był bym w stanie to wykonać na sterowniku rolet. Pytanie z innej beczki - jako, że wolał bym mieć jak najbardziej niezależny moduł od HA i możliwość jego przeprogramowania - czy znasz jakiś sterownik rolet oparty na esp by móc w niego wgrać esphome? Przejrzałem na szybko ich bazę i nic mądrego tam nie znalazłem.

Przejrzyj bazę Tasmota, jeśli daje się z Tasmota, to równie dobrze będzie można wgrać ESPHome.

1 polubienie

Dziękuję Ci bardzo! Wziąłem to :slight_smile:
[EDIT]
Jednak nie tamto bo brakuje sztuk i nie wszystkie kompatybilne - wziąłem to z wgraną tasmotą :wink:
[EDIT2]
OK szukam dalej bo to jest sterowane N a nie L… i ciągle coś źle :stuck_out_tongue:

Shelly 2.5 - https://www.shelly.cloud/en/products/shop/shelly-2-5-ce-ul-1, kod ESPHome - Shelly 2.5 | devices.esphome.io.

2 polubienia

Dziękuję. Shelly wiem, że się nada - sprawdziłem już dokumentację przeglądając bazę urządzeń kompatybilnych z Tasmota, niestety to chyba najdroższe urządzenie (I pewnie najlepiej wykonane) ze wszystkich tam dostępnych.