Panowie, posiadam rekuperacje Aerisnext 450, chciałbym móc sterować rekuperacja najlepiej przez HA.
Jedyny sterownik jaki znalazłem którym da się sterować z telefon (bez HA) to COMFOCONNECT LAN C. Niestety obecnie nigdzie niedostępny… Zastanawiam się nad jakimś innym rozwiązaniem DIY, czy ktoś ma sugestie jak to ogarnąć? (Zehnder ComfoConnect LAN C | Zehnder Polska)
Chodziło mi o komunikację między np. elektroniką centrali wentylacyjnej, a sterownikiem. Komunikacja przewodowa, czy radiowa, odbywa się za pomocą różnych protokołów. Bez tego nie będzie można dobrać rozwiązania dla osiągnięcia Twoich celów nawet lokalnie.
Innymi słowy trzeba wiedzieć czego szukać, jaki jest punkt wyjściowy
Panowie,
prześledziłem wszystkie wątki, wybrałem komunikacje przez ESP. Jednak mam problem z połączeniem.
Czy dobrze rozumiem, że do podłączenia moge wykorzystaś ESP8266 NodeMCU i jego porty TX i RX z pominięciem tego konwertera RS232 skoro chce isc przez RJ45 bo mój rekuperator ma takie wyjście. Autor rozwiązania z tego co rozumiem proponuje dwie możliwości komunikacji.
Obecnie sprawa wygląda tak, że mam skonfigurowany ESP, ale nie otrzymuje on odpowiedzi na TX i RX z rekuperatora, rekuperator wyświetla komunikat sprawdz kable gdy odłączam GND.
Czy ktoś z forum jest w stanie pomóc?
Rekuperacje są wymogiem od 2021 roku w każdym nowo wybudowanym domu, także myśle ze temat będzie przyszłościowy dla wszystkich naszych użytkowników.
W takim razie proszę zerknąć na schemat podłączenia w folderze doc.
jest ESP-01 + MAX3232
Ja chce podłączyć ESP8266 + RJ45, rozumiem ze wcześniejsze podłączenie (ESP-01 + MAX3232 ) jest dla autora łatwiejsze bo ma tylko gniazdo RS323 w rekuperacji
Te dwa obrazki należy czytać razem …jeden to schemat konwertera a drugi to jak ten konwerter podłączyć do urządzenia.
Daj link do opisu konkretnie twojego rekuperatora z opisem złączy bo to oznaczenie D1,D2 , które podałeś jest mocno podejrzane.
…edit jeśli jest tak ja na rysunku to rzeczywiście jest rs232 i wymaga takiego konwertera.
posiadam model Aeris 450, zrzut który zamieściłeś wydaje sie właśnie z tej instrukcji.
W takim razie, proszę o informację czy powinienem zrobić połączenie zaczynając od strony rekuperacji:
‘’… prowadził ślepy kulawego…"
Problem nie tkwi w typie użytego modułu ESP8266 tylko konwertera napięć złącza szeregowego.
Z esp wychodzi sygnał tzw. TTL i trzeba go “przerobić” na poziomy RS232 akceptowane przez rekuperator … i vs.
Potrzebujesz do ESP jeszcze konwerter TTL<>RS232, to jest warunek podstawowy aby w ogóle zacząć.
Elektrycznie tak to powinno wyglądać … co do samej integracji się nie wypowiadam.
Musisz zrozumieć schemat pod kątem zasilania i komunikacji obu układów, MAX3232 oraz ESP. Moim zdaniem łatwiej będzie użyć płytki np WemosD1 mini zamiast ESP-01. Ponieważ ma zasilanie z 5V i konwerter USB dla łatwego zaprogramowania. Z niej również możesz zasilać 3,3V układ MAX3232, bo ma na pokładzie stabilizator napięcia 3,3V. Inne podobne płytki typu NodeMCU czy podobne w wykonaniu DEV z USB będą z pewnością lepsze od nieszczęsnej konstrukcji ESP-01.
RJ45 to określenie rodzaju fizycznej wtyczki, nic po za tym.
Magistrala przesyłu danych jaką jest RS232 może być podłączona wtyczką RJ45 czy inną np. DB9
jak ta:
Innymi słowy w centrali możesz mieć gniazdo pod wtyczkę RJ45 w którym to dane przesyłane są w standardzie RS232 lub UART, a może i jeszcze innym i tego chciałem abyś się dowiedział od początku tego tematu. Kolejną kwestią był protokół danych jakie płyną z centrali, ale to już jest teoretycznie ustalone.
Przyszedł zamowiony sprzęt, jednak dalej mi to nie działa…
Znalazłem kilka dokumentacji, sprzet od FIBARO wspołpracuje z Aeris, takze na bank da sie to skomunikować. Standard RS232 wg dokumentacji.
Bardzo proszę o wskazówki jak dalej działać, zmieniałem kable RX i TX bez zmian. Brak komunikacji, jeszcze zastanawiam sie czy dobrze wszystko wkleilem z plikiem includ do YAML z konfiguracją.
Wcześnie dałeś poznać, że tego nie czujesz - więc jest wiele potencjalnych miejsc gdzie mogłeś coś spieprzyć. Po tym nie widać co konkretnie namodziłeś, ani schematu, rysunku lub zdjęcia.