Sterowanie roletami co polecicie

Cześć, szukam taniego rozwiązania na sterowanie 7-10 rolet okiennych z możliwością sterowania osobno i wszystkimi na raz ze smartfona i obsługę harmonogramów, ale co najważniejsze działające bez dostępu do Internetu więc żadne apki chmurowe itp. Może coś na zigbee + bramka z wbudowaną logiką, która ma bezpośrednią łaczność z apką na telefonie? Tuya chyba odpada bo to chmurowe. Macie jakiś pomysł ?
link pozycjonujący wymoderowano
Ostatecznie zostaje Home Asisstant ale to rozwiązanie do kogoś a nie dla mnie więc wolałbym aby było bezobsługowe.

Jeśli bez dostępu do internetu, to o HA też zapomnij (o ile HA nie musi nic wystawiać na zewnątrz, to dostęp do internetu jest mu “potrzebny do życia”).

Jak masz takie założenia tylko lokalnie via smartfon, to szukaj po MQTT, w sklepie google jest wiele aplikacji z wizualizacją do sterowania urządzeniami.

Tylko do zabootowania bo potrzebuje zsynchronizować czas ale potem HA może działać bez dostępu do internetu, nie jest mu “potrzebny do życia”, raczej tylko “do uruchomienia”.

Ładniej to ująłeś, niestety nie ustaliłem jak stara wersja działa bezproblemowo offline (ale bardzo stara).
Generalnie sam pomysł na harmonogramy wymaga instalacji z dostępem do internetu lub sprzętu mającego własny RTC podtrzymywany bateryjnie (jeśli dokładność ma być niska) lub otrzymującego informacje o czasie w inny sposób (np. używając GPS).

Zadałeś to pytanie w HA integracje.
Jak nie chcesz HA to możesz sterować przekaźnikami za pomocą esp i zrobić sobie prosty serwer. Zaletą tutaj jes to że nie interesuje cię nic poza tym że potrzebujesz 2 przekaźniki na roletę.
Jak jesteś zaawansowany to sobie postawisz bridge między zigbee lub 432. Ale wtedy nie miałbyś problemu z postawieniem sobie HA.

W HA:
Jest cała masa silników czy to na sznurki, czy w cylindrach. Pracują na zigbee lub 432MHz. Sam posiadam aqara e1 i wszystko działa lokalnie. Oczywiście aby mieć dostęp do HA musisz mieć publiczne IP, ale nic więcej.
W HA ustawiasz sobie grupy rolet, np. grupa “wszystkie”.

1 Like