czy ktoś z Was ma doświadczenie z integracją HA lub NR z żaluzjami fasadowymi. Rolety mają automatykę w silniku która działa tak:
chwilowe przyciśniecie włącznika zamyka/otwiera żaluzje
dłuższe przyciśniecie włącznika reguluje kat lamelek, chciałbym przenieść sterowanie do HA.
Wizja moja to: włożenie do puszki dwóch przekaźników sterowanych 5V, nie ma problemu z oprogramowaniem chwilowym, jednak nie wiem jak podejść do temat zaprogramowania dłuższe przyciśniecie i jakich przekaźników muszę użyć ?
pzdr Marcin
Użyj Tasmoty i dodaj reguły, które stworzą przekażnik impulsowy. Będziesz wysyłał tylko ON, a przekażnik sam po zadanym czasie się wyłaczy. Można byłoby sterować jednym przekaźnikiem.
Jeden przekaźnik ? Żaluzje mają sterowanie wykorzystujące 2 żyły(góra | dół), łącznie z puszki do silnika wymagane są 4 żyły.
Masz jakiś konkretny model przekaźnika na myśli ?
Czyli masz funkcję opóźnienia, jak to działa nie wiem bo nie używam oryginalnego oprogramowania dla tego modułu. Ten model ma wbudowany interfejs do programowanie z oznaczeniami, GPI0 to przytrzymanie przycisku parowania podczas podłączania.
Sonoff DUAL R3 Dopuszkowy, Rolety z pomiarem prądu Napięcie zasilania: 100-240V AC
Edit:
Jest w konfiguracji przycisku możliwość podpięcia akcji dla dłuższego przytrzymania, chciałem użyć opcję wywołaj usługę jednak nie wiem jak zdefiniować usługę która w sobie będzie miała włączenie na określony czas np 2s. Próbowałem użyć automatyzacji jednak tam można użyć tylko on/off/toggle.
Jeśli wykorzystam przekaźnik czasowy to zawsze gdy się włączy zadziała timer, a ja potrzebuje akcje on/of i osobną timer czasowy.
Wykorzystując automatyzację mam predefiniowane akcje, utworzyłem w pliku automation.yaml swoją własną sekwencję (on/delay/off) jednak nie pokazuje się na liście, co muszę zrobić aby można było wybrać na tej liście akcję utworzoną przeze mnie ?
Będę musiał zaopatrzyć się w ten przekaźnik. Czy znasz może przekaźnik sterowany 5V o podobnej funkcjonalności, mam do gniazdka doprowadzoną skrętkę ?
… skąd ? …może wystarczy dać na drugi końcu zwykły przekaźnik i przekaźnik sterować bezpośrednio np. gpio RPi (jeśli takiego używasz). Przecież nie musi to być w puszcze.
Wtedy wystarczy taki
Na samym początku właśnie o takim rozwiązaniu myślałem, skrętkę mam po miedzy puszką a szafą w której chce mieć arduino i sterować po GPIO.
Moim problemem jest jak w Lovelace dla karty przycisk podpiąć dla akcji dłuższego przytrzymania to aby przekaźnik włączyć się na ponad > 0.5s i potem wyłączyć.
- alias: Turn on switch test
trigger:
platform: state
entity_id: switch.zaluzja
to: 'on'
for:
seconds: 2
action:
service: switch.turn_on
entity_id: switch.zaluzja
Musisz rozdzielić encje fizycznie sterujące przekaźnikiem i encje na pulpicie.
Stworzyłbym atrapę (template) dla potrzeb pulpitu - być może dwa (krótki impuls i długi).
Atrapa → Automatyzacja ->encja przekaźnika
Być może udałoby się stworzyć atrapę z Cover - Home Assistant
Nie pytaj jak -bo nigdy tego nie robiłem i tak jak Ty musiałbym się tego nauczyć.
@ artpc jest bardziej kompetentny, gdzieś na forum w temacie rolet się udzielał.
Firmata już mi działa, o rozdzieleniu encji nie pomyślałem, drążyłem ścieżkę dłuższego przytrzymania encji przekaźnika - dzięki za radę.
Mam jeszcze pytanie z gatunku czy się nie zarumienić :), czy przekaźnik SSR jest bistabilny ?
Tak stabilny, że przy prądzie stałym jak go raz włączysz to nigdy się nie wyłączy
Na poważnie to on jest do załączania prądów zmiennych, ponieważ wyłącza się dopiero po przejściu prądu przez “0”
Witam
Zaczynam zabawe z HA ale sterownie zaluzjami fasadowymi mam zrobione na sterownikach knx elsnera. Jest tam berdzo ważny parametr przy silnikach (nowszych) somfy J4. Mianowice silnik startuje z opóźnieniem okolo 0.2s i kazdy impuls w celu obrotj lameli trzeba wydluzyc o czas zwłoki startu. Po za tym czas obrotu lameli to też okolo 1.5s czyli trzeba miec precyzyjnie ustawiany czas minimum rozdzielczość do 0.1s najlepiej 0.01.
Z tego co wiem to można kontrolować urzadzenia knx z HA.
A swoja drogą czy HA umożliwia podobną wizualizajce ze sterowaniem zamknieciem i lamelami.