Sterowanie żarówka ściemnialną

Witam

Mam zrobioną automatyzację w której czujnik ruch z systemu alarmowego steruje oświetleniem na klatce schodowej.

Chciałem żeby żarówki podczas włączania rozjaśniały się płynnie dlatego w call service->data dodałem {“brightness_pct”:50,“flash”:“long”}

Niestety nie działa to prawidłowo. Po wyzwoleniu czujnika jest taki efekt że żarówki najpierw rozjaśniają się prawdopodobnie do 100% a następnie ściemniają do zadanego parametrem “brightness_pct” poziomu.
Wcześniej miałem to zrobione w automatyzacjach HA i efekt był poprawny tak więc mam pewność że można w ten sposób wysterować te żarówki.

a próbowałeś użyć parametru transition i wartości w sec ile ma trwać rozjaśnienie?

Witam, dzięki za odpowiedź. Nie próbowałem tego parametru, sprawdzę czy działa po południu - teraz nie widzę żarówek. Mam jeszcze jedno pytanie wiesz może jaki timer w node-red działa w ten sposób w momencie wyzwolenia na wejściu wyzwala wyjście 1 a po odliczeniu zadanego czasu wyzwala wyjście 2. dodatkowo każde następne wyzwolenie wejścia rozpoczyna odliczanie od nowa. Pytam bo wydaje mi się że ten mój prosty proces jest trochę źle napisany i generuje niepotrzebny ruch w node-red i HA.
Żeby temu zapobiec chciałbym go poprawić zgodnie z poniższym schematem.

Jeżeli źle myślę to popraw mnie. Dopiero zaczynam naukę node-red i nie mam praktycznie żadnego doświadczenia.

Chyba nie ma takiego timera (ale tak z pamięci jadę bo nie mam jak teraz sprawdzić) jednak nie do końca rozumiem po co taki chcesz? :slight_smile: Dlatego zapytam inaczej. Co chcesz osiągnąć? Opisz słowno-muzycznie :slight_smile:
Bo na razie masz tak: po zachodzie słońca (jak się domyślam po to jest nod słońce) czekasz 90s (nie wiem czemu) i włączasz światło. Z jakiegoś powodu na drugie wyjście (które jest obsługiwane gdy timer jest zatrzymany) wyłączasz światło.
Dla mnie trochę to nie ma sensu ale nie wiem co chcesz osiągnąć więc może dlatego nie widzę.

Ten dzisiejszy schemat to jest tylko przykład jaki chciałbym stworzyć gdyby był timer działający tak jak wcześniej opisałem. Czyli po zachodzie słońca jak wzbudzona jest czujka PIR ( w moim przypadku z Satela czyli ok 1s.) to wyzwolone jest wyjście 1 Lampka On i timer zaczyna odliczanie. Jak przez zakończeniem odliczania czujka zostanie wzbudzona powtórnie to timer odlicza od nowa. Jak skończy odliczanie to wyzwala wyjście 2 Lampka Off.

Teraz po wczorajszej zmianie mam tak:

Tylko nie wiem czy to jest dobrze bo w tej konfiguracji każde wzbudzenie czujki wyzwala Lampa On i nie wiem czy tak jest poprawnie czy też powinno się unikać takiego niepotrzebnego ruchu. Pewnie przy kilku automatyzacjach nie ma to totalnie znaczenia ale co będzie jak różnych automatyzacji będzie kilkadziesiąt w tym niektóre cykliczne?

Nie wydaje mi się, że wywołanie “niepotrzebne” Lampka On jest problemem. Dodawanie większej ilości weryfikacji wywoła raczej większe zapotrzebowanie niż to.
Co prawda w tym przypadku leci zdarzenie do HA, które generuje kolejne wywołania ale… zostawiłbym to. Bo weryfikacja czy już czasem nie jest włączona też wygeneruje ruch do HA… więc to takie trochę błędne koło.

Sprawdziłem ale niestety parametr transition nie działa. Nie wiem czemu bo {“brightness_pct”:1,“kelvin”:“2500”}. poprawnie ustawiają wartości. Znalazłem jeszcze takiego noda

obraz

Ale nie wiem jak za jego pomocą sterować żarówką. Jak podłączam na jego wyjście node debug to po ustawieniu parametrów w dynamic-dimer wiedzę jak rośnie wartość msg.payload : number natomiast żarówka świeci od razu na 100% jasności.