Sterowanie zaworem Mieszającym C.O

Witam. Proszę o podpowiedź. Jak w NodeRed zrobić sterowanie zaworem mieszającym C.O ?
Chodzi mi o to żeby stworzyć automatyzację która na podstawie temperatury zewnętrznej będzie sterować zaworem mieszającym za pomocą przekaźników i ESP w ten sposób aby otrzymać odpowiednia temperaturę na wyjściu z mieszacza tzw. pogodówka lub krzywa grzewcza

Nie jestem wielkim kozakiem jeśli chodzi o NR i być może można to zrobić lepiej, ale do rzeczy.
Cały proces wygląda tak

Jak widać w górnej części procesu co minutę jest sprawdzana temp zewnętrzna i na jej podstawie ustawiany jest poziom Zadanej ( input number) trzeba go sobie dodać w Pomocnikach.
Dolna część procesu to odczyt stanu tej “Zadanej” i Temp zasilania instalacji CO, nod funkcji ma za zadanie wysłać polecenie do odpowiedniego przekaźnika w zależności od tego czy Zadana jest wyższa lub niższa od zasialania instalacji. Czas załączenia przekaźnika zależy od noda trigger i w tym przykładzie to 10 sek.
Poniżej flow do pobrania
krzywa grzania.json (9,8 KB)

Czy masz jakiś czujnik temperatury (np. wody za mieszaczem) aby ocenić jakość sterowania lub wykres sterowania zaworem?

Bez tego czujnika za mieszaczem ten proces nie może działać, ale jak masz jakieś uwagi wal śmiało. To co ogarnąłem w NR do tej pory w dużym zakresie zawdzięczam Tobie.

Właśnie o niego chodzi. Uwag jeszcze nie mam :slight_smile: Jestem po prostu ciekawy czy warto napinać się w regulator PID czy wystarczy takie proste sterowanie. Po prosu chcę zobaczyć jak ma się teoria do praktyki :wink:
Pokaż wykres?

Nie mam tego u siebie, to przykład dla autora wątku, ale dobierając czas trigger i częstotliwość odpytywania czujnika można to dopasować do wymogów instalacji. Proste sterowniki zaworu działają na identycznej zasadzie i u ludzi się to sprawdza

Dziękuję bardzo. Właśnie testuję działa super. trzeba tylko dostosować temp do swego budynku i ok. Dzięki Bardzo jeszcze raz.

Jak wdrożysz to w życie pochwal się wykresem tego czujnika za mieszaczem. Sam jestem ciekawy jak to się sprawdzi w praktyce.

Ok. Jeszcze myślę jak zrobic coś z tym w ten sposób, że jeżeli temperatura w pomieszczeniu osiągnie stan zadany to mieszacz obniży temp zasilania o 2 stopnie. Chodzi o to żeby termostat nie wyłączał pompki i pompka caly czas chodzi lecz z obniżoną temperaturą

Jak rozumiem masz jakiś termostat nadzorowany czujnikiem temp wew i wyzwala on załączenie/wyłączenie pompy , więc zamiast wyłączać pompę, musi wyłączać pomocnika input_boolean. Do istniejącego przepływu wystarczy dodac sprawdzanie stanu tego pomocnika i na tej podstawie ustawienie obniżenia zadanej w nodzie funkcji, obniżenie będzie dotyczyło każdego zakresu ustalonego przez czujnik zewnętrzny.
krzywa + termostat.json (10,6 KB)

Tak właśnie. O to mi chodziło. Dzieķuję Ślicznie jeszcze raz.

Sprawdz czy pobrałeś prawidłowy flows, wstawiłem pierwszy bez dokładnego sprawdzenia i potem drugi poprawiony. W pierwszym był błąd. Jak pobierzesz po przeczytaniu tego posta, to będzie ok.

Mogę wrzucić swoje pięć groszy? :stuck_out_tongue_closed_eyes:
term

Te dwie niebieskie ścieżki wykonują się równolegle. Jedna modyfikuje zmienną zadana a druga podejmuje jakieś decyzje na podstawie jej wartości. Hazard - w zależności co wykona się pierwsze wpływa na wynik działania. Z zasady to jest słabe i powoduje trudne do wykrycia błędy.
Nie zmienia się reguł w trakcie.
Z tego powodu na początek uprościłbym to do postaci.

Ja akurat na temat NR to nie będę się wypowiadał ponieważ muszę jeszcze dużo się uczyć

@RobinI30 co do wyeliminowania “hazardu” pełna zgoda , ale jeśli Twój obrazek nie jest zgniłym jajem na Święta, to wrzuć kod. Chętnie się nauczę jak za pomocą zwykłego switcha ustalić wartości dla input_number na podstawie wartości temperatury zewnętrznej .

@sevenjanusz Moja propozycja, to zacząć jak najwięcej próbować samemu, nie wiele się nauczysz z gotowców. Sam jeszcze 4 miesiące temu nie umiałem połączyć dwóch nodów. Teraz też nie jestem orłem, ale jakieś mniej złożone przepływy jakoś ogarniam.
Wracajac do tematu, możesz samodzielnie zmienić ten proces, zmiana jak na foto spowoduje, że całość będzie kontrolowana w ustalonym interwale w nodzie inject.

Wiedziałem, że mnie na tym złapiesz :+1: To miał być kolejny krok.
Dla tych parametrów wystarczy proste obliczenie zadan=45-zew i nie potrzeba switcha.
Tak naprawdę ta krzywa to prosta Tzad=offset - k*Tzew.
Zmieniając “sztywnego” switcha na obliczeniową wartość można by “strojenie” układu robić z poziomu HA zadając parametry równania k i offset i dynamicznie korygować nastawy bez potrzeby edycji procesów.
Jest to dość duże uproszczenie bo nie uwzględnia różnicy temperatur pomiędzy Tzew i oczekiwaną Tpomieszczenia

Nooo to teraz już mam mętlik :upside_down_face:

Luzik … w kosmos nie lecisz :wink:

Jaki mętlik? Masz dwa obrazki i na ich podstawie możesz dostosować to co już jakoś działa. Obrazek kolegi @RobinI30 jest ok tylko z małym ale. Poniżej masz drugi obrazek bez tego ale. Poskładaj w całość to co wynika z obu obrazków i do roboty. Opis kolegi żeby switcha zastąpić funkcją zostaw sobie na przyszłość. Kiedyś pewnie do tego sam wrócisz.

1 polubienie

Ok. Dzięki za zajęcie sie tematem. Damy radę. Napewno pomogliście nie tylko jednej osobie na tym forum.

1 polubienie