Sterownik dmuchawy z silnikiem indukcyjnym

Witam.

Mam zamontowaną dmuchawę z silnikiem jednofazowym indukcyjnym o mocy 60W. Poszukuje jakiegoś elementu wykonawczego, który pozwolił by się zintegrować z HA i sterować obrotami silnika.
Oczywiście nie chce do niej stosować falownika, bo to przerost formy nad treścią. Analogowe elementy wykonawcze (jak choćby ten) są w przedziale około 30-50zł, więc nie wierze by miały zastosowany do regulacji falownik.
Zastanawiałem się nad Shelly Dimmer - sterownik oświetlenia 230V WiFi, którym można sterować natężenie światła żarówki, ale nie znam dokładnej zasady jego działania (czy reguluje on poziom napięcia, czy stosuje zasilanie impulsowe).

Jeśli jest na forum jakiś elektronik, który miał w tej kwestii doświadczenie - to bardzo chętnie się go poradzę, jeśli znalazł by dla mnie chwilę.

W wielu miejscach znalazłem czy to schematy czy gotowe urządzenia do sterowania ale z sterowaniem ręcznym za pomocą potencjometru, a mnie interesuje sterowanie cyfrowe. Mam wolny AVR atmega2560 zintegrowany z esp8266, więc w razie czego mógłbym ją sobie oprogramować gdybym znał schemat podłączeniowy elementu wykonawczego lub podpiąć go pod PWM w Lan Kontrolerze.

image

@Marcin_Domański Zastanawiam się czy ściemniacz od bleboxa by się nie nadawał. On w opcjach ma możliwość ustawienia zwykłej żarówki jako ściemnianie co chyba sugeruje, że reguluje napięcie. Jak coś to mogę to zweryfikować w przyszłym tygodniu.

Nie jestem pewien jakie urządzenie może zrealizować to zadanie. W przypadku silników szczotkowych masz rację że to by zadziałało, ale nie wiem na jakiej zasadzie steruje się obrotami w silniku indukcyjnym, stąd pytanie do elektroników na forum.

Do tych silników sprzedają regulatory obrotów RV-18, takie z potencjometrem, prawdopodobnie zrobione na triaku, więc jest duża szansa, że taki ściemniacz do tradycyjnych żarówek może zadziałać.