Sterownik rolet QS-Zigbee-C01 - ręczna zmiana calibration time

Mam proble ze sterownikami rolet QS-Zigbee-C01. Obsługa przez Zigbee2MQTT. Oczywiście robię kalibracje (zamknięte, kalibracja, otwarte, zamkniete). W pokojach, gdzie są okna normalnej wysokości ładnie się wszystko kalibruje jednak w przypadku okien tarasowych (wyższe) jest następujący problem. Prawie nigdy rolety nie otwierają sie do samej góry. Co więcej za każdym razem jak się otwierają to o 1-2 cm niżej. W efekcie po tygodniu mimo, że sygnalizują pełne otwarcie to realnie otwarte są w 60-70%. Wcześniej jak miałem bramkę Tuya to była opcja alternatywna, aby ręcznie ustawić czas pracy. Jak próbuję zmienić calibration time w “Narzędziach developerskich” to tak jakby nie przyjmował nowej wartości… Co mogę robić źle? Gdzie to zmienić ręcznie? Czy wogóle jest taka możliwość?

A czytałeś co jest napisane w Narzędziach developerskich:
Ustaw aktualne stany encji urządzeń Home Assistanta.
Jeśli encja należy do urządzenia, nie nastąpi żadna komunikacja z urządzeniem.
czyli tym sposobem nie zmienisz niczego w urządzeniu. Jeżeli chcesz ponownie skalibrować ten sterownik ztob to w panelu Zigbee2MQTT w zakładce Eksponowane dla danego urzadzenia lub wysyłając odpowiednie komendy w komunikatach mqtt. W najnowszej wersji Z2M pojawił się parametr calibration_time co ułatwia korektę kalibracji.

Kurcze. Dzięki. Faktycznie czytałem, ale jak widać nie do końca zrozumiałem :slight_smile: Więc jak to zmienić?

Od rana walczę z roletą (na razie z jedną w ramach ćwiczeń) i poprzez wskazówki od Kolegów dotarłem do takiego tematu: ZHA Curtains module calibration - Feature Requests - Home Assistant Community (home-assistant.io),
na podstawie którego uruchomiłem pracę rolety prawie zgodnie z oczekiwaniami. Dlatego “prawie”, ponieważ ustawienia tam wskazane bazują na czasie pracy silnika. Niestety, roleta jedzie do góry wolniej niż na dół, co skutkuje tym, że wskazanie opuszczenia jej na poziom 50% faktycznie daje jakieś 75% przysłonięcia okna. W tym samym ustawieniu czasu, 50% do góry faktycznie daje przybliżone 50% zasłonięcia okna. Jak doczytałem, problem też zgłaszało kilku innych użytkowników. Może jednak ktoś posiada rozwiązanie?

Nie wiem czy Ci to pomoże, ale ja rozwiązałem problem na około… Zauważyłem, że nie otwieranie do końca ma miejsce tylko wtedy kiedy okna/drzwi są nie zamknięte do końca. Po pierwsze czas otwarcia/zamknięcia ustawiłem na na jakiś długi. Dłuższy o kilka sek niż wymaga wielkość okna. I teraz mam ustawione 2 automatyzacje. Jedną na określoną godzinę na otwieranie, a drugą 2 min wcześniej na domykanie wszystkich okien. To mi rozwiązało problem. Jak wszystko się wcześniej podomyka na 100% to później się ładnie otwiera.

U mnie problem dotyczył tylko okien i drzwi tarasowych (wysokich). Przy normalnych oknach nie mam tego problemu.

1 polubienie

Dziękuję za podpowiedź ale niezupełnie o to mi chodziło - mam ustawiony dłuższy czas i to o kilkanaście sekund ale jak ustawię np. 50% oczekiwanego stanu od pozycji zupełnie otwartej (u góry) to schodzi do fizycznych ok. 30% otwarcia (lub 70% zamknięcia). Jeżeli od pozycji zamkniętej w 100% (dolna) ustawię oczekiwaną na 50 % to faktycznie mniej więcej tak się zatrzymuje. Jak widzę, wynika to z różnicy w prędkości ruchów w dół i w górę. W ciągu 50% zaprogramowanego czasu w dół pokonuje 75% trasy, a w górę w tym samym czasie już tylko 50%. Doszedłem tylko do tego, że mogę zaplanować najpierw np. całkowite zamknięcie i zaraz potem 50% otwarcia. Lub inaczej planować oczekiwane otwarcie częsciowe dla pozycji wyjściowej “zamknięte” (dół) lub “otwarte” (góra). I faktycznie dotyczy to rolet w oknach balkonowych (innych nie mam jak na razie). W "krótszych oknach po prostu różnica jest mniejsza i stąd może być to mniej zauważalne lub w ogóle.

Sorry, że nie edytuję poprzedniego wpisu tylko popełniam nowy ale chciałbym odświeżyć temat: po ponad roku działania rolet wg wyżej opisanych zasad i wskazówek, zachciało mi się przejść z ZHA na Z2M, co w zasadzie udało mi się, z małym wyjątkiem. Jeden ze sterowników rolet (TUYA TS130F), prawdopodobnie w wyniku jakiegoś mojego niezamierzonego działania, ma obecnie zmieniony parametr calibration_time na 6500 s (było ustawione na 36 sekund). Nie mogę odtworzyć tego, co zrobiłem, że tak się stało. W ZHA mogłem wejść w atrybuty i ustawić ten parametr tak jak chciałem ale w Z2M nie mogę znaleźć miejsca, w którym będę mógł to zrobić.

Dokumentacja, dokumentacja i jeszcze raz dokumentacja, link do dokumentacji modułu w Z2M, Ty wszystko masz pod nosem a ja (albo ktos inny) mam tracić czas na szukanie tego? Sorry ale aż tyle wolnego czasu nie mam :wink:.
Z reguły w Z2M nie ma możliwości ustawienia calibration_time:

pozostaje wtedy wykonanie kalibracji. Ale wszystko to co napisałem bez dokumentacji to moje wróżenie z fusów.

No dobra, opr już był, teraz konkrety :blush: . Do cytowanej uwagi też dotarłem i zastanawia mnie tylko, że skoro jest to niemożliwe, to jak udało mi się to zmienić. Nadmienię tylko, że w moim systemie jest jeszcze kilka takich sterowników rolet, w każdym ustawiałem w ZHA 36 sekund. W tym, o który mi chodzi też było tak do wczoraj. Ale zacząłem przeglądać encje widoczne w systemie, część była wyłączonych to je włączyłem (może niepotrzebnie), a po chwili okazało się, że mam ustawiony czas na 113,5 s. Jak zacząłem rozgryzać temat, w nieznany mi sposób czas ten zmieniłem ponownie, tym razem na 6500. No i ok. 23.00 dałem spokój. Na razie jestem w pracy i napisałem post, bo wydaje mi się, że we wszystkie zakamarki już zaglądnąłem.

Nie traktuj tego jako “opr”, napewno też nie chcesz tracić czasu na niepotrzebne czynności.

BTW skad pomysł o "zachciało mi się przejść z ZHA na Z2M, co w zasadzie udało mi się, z małym wyjątkiem"?

Wszędzie (na tym forum również) czytam o wyższości instalacji Z2M nad ZHA, że większe możliwości, więcej opcji itp. i cały czas tak mnie kusiła zmiana. A że skończył się okres ogrzewania i ewentualna kilkudniowa obsuwa nic mi nie przeszkadzała więc w końcu to zrobiłem i w zasadzie wszystko mi działa. Poza tym jednym sterownikiem.

Zrób zrzut ekranu co eksponuje Z2M dla twojego sterownika ?
Wygląd mojego.

Proszę bardzo

No i chyba doszedłem:
Żeby zmienić czas kalibracji trzeba wejść w Ustawienia, następnie wejść w kartę urządzenia:

Sama roleta musi być w skrajnym, chyba lepiej dolnym położeniu. Włączyć “calibration” i przejść do:

Następnie uruchomić roletę, najlepiej ze stoperem i zatrzymać po czasie jaki chcemy ustawić jako calibration_time. Zamknąć okno z przyciskami, wyłączyć kalibrację. Na koniec można przejść do okna:

bo na pewno nie uda się zatrzymać rolety w pełnej sekundzie, a pewnie większość chciałaby, żeby wyświetlany czas był bez wartości po przecinku.

Nie jestem grafikiem więc proszę wybaczyć moje zrzuty ekranu. Myślę, że znajdzie się ktoś, komu się to kiedyś przyda, pozdrawiam.

Zrobiłeś to za pomocą GUI HA dokładnie tak jak jest opisane w dokumentacji np.

Calibration

Press the open button on the switch, wait until the curtains are completely open.
Press the pause button on the switch.
Put the device into calibration mode.
Press the close button on the switch, wait until curtains are fully closed.
Press the pause button on the switch.
Disable the calibration mode.

Osobiście kalibrację robię z przycisków fizycznych podpiętych do modułu bo dokładnie wiem kiedy mam zatrzymać roletę, żaden zegarek nie jest mi do tego potrzebny a tak samo jak czas kalibracji bo w Z2M nie można go ustawić :frowning:, powstaje z obliczenia przejazdu rolety z góry w dół. W przypadku dużych rolet jest “rozjazd” bo czas zamykania rolety będzie dłuższy niż otwierania, niestety takie są “ograniczenia” sterowników Zigbee, w niektórych sterownikach opartych na ESP do kalibracji są dwa czasy - osobno do góry , osobno w dół.

No faktycznie, zadziałałem zgodnie z zasadą, że sięgnięcie po instrukcję obsługi jest ruchem ostatecznym. A tak na poważnie: miałem to zrobić gdyby moje dzisiejsze działania nie przyniosły efektu, a że działałem z miejsca pracy to też nie miałem tak dużo czasu na czytanie. I tak sobie grzebałem z doskoku i tak jakoś wyszło. :slightly_smiling_face:

Znalazłem taki atrybut. Można nim zmienić położenie rolety, bez poruszania roletą, sprawdzałem. W wolej chwili będę starał się zautomatyzować by po każdym zatrzymaniu rolety po ruchu w dół automatycznie zmodyfikować ten atrybut. Wystarczy odjąć klika procent. Na przykład roleta poszła z 80 na 40, Podzielić różnice przez np. 20. Wyjedzie 2, więc trzeba zmienić 40 na 38. Wtedy roleta będzie mogła iść w górę o 5% dłużej niż wcześniej szła w dół. To jak dokładnie będę to liczył wyjdzie w praniu.
image