Sterownik rolet QS-Zigbee-C01 - ręczna zmiana calibration time

Mam proble ze sterownikami rolet QS-Zigbee-C01. Obsługa przez Zigbee2MQTT. Oczywiście robię kalibracje (zamknięte, kalibracja, otwarte, zamkniete). W pokojach, gdzie są okna normalnej wysokości ładnie się wszystko kalibruje jednak w przypadku okien tarasowych (wyższe) jest następujący problem. Prawie nigdy rolety nie otwierają sie do samej góry. Co więcej za każdym razem jak się otwierają to o 1-2 cm niżej. W efekcie po tygodniu mimo, że sygnalizują pełne otwarcie to realnie otwarte są w 60-70%. Wcześniej jak miałem bramkę Tuya to była opcja alternatywna, aby ręcznie ustawić czas pracy. Jak próbuję zmienić calibration time w “Narzędziach developerskich” to tak jakby nie przyjmował nowej wartości… Co mogę robić źle? Gdzie to zmienić ręcznie? Czy wogóle jest taka możliwość?

A czytałeś co jest napisane w Narzędziach developerskich:
Ustaw aktualne stany encji urządzeń Home Assistanta.
Jeśli encja należy do urządzenia, nie nastąpi żadna komunikacja z urządzeniem.
czyli tym sposobem nie zmienisz niczego w urządzeniu. Jeżeli chcesz ponownie skalibrować ten sterownik ztob to w panelu Zigbee2MQTT w zakładce Eksponowane dla danego urzadzenia lub wysyłając odpowiednie komendy w komunikatach mqtt. W najnowszej wersji Z2M pojawił się parametr calibration_time co ułatwia korektę kalibracji.

Kurcze. Dzięki. Faktycznie czytałem, ale jak widać nie do końca zrozumiałem :slight_smile: Więc jak to zmienić?

Od rana walczę z roletą (na razie z jedną w ramach ćwiczeń) i poprzez wskazówki od Kolegów dotarłem do takiego tematu: ZHA Curtains module calibration - Feature Requests - Home Assistant Community (home-assistant.io),
na podstawie którego uruchomiłem pracę rolety prawie zgodnie z oczekiwaniami. Dlatego “prawie”, ponieważ ustawienia tam wskazane bazują na czasie pracy silnika. Niestety, roleta jedzie do góry wolniej niż na dół, co skutkuje tym, że wskazanie opuszczenia jej na poziom 50% faktycznie daje jakieś 75% przysłonięcia okna. W tym samym ustawieniu czasu, 50% do góry faktycznie daje przybliżone 50% zasłonięcia okna. Jak doczytałem, problem też zgłaszało kilku innych użytkowników. Może jednak ktoś posiada rozwiązanie?

Nie wiem czy Ci to pomoże, ale ja rozwiązałem problem na około… Zauważyłem, że nie otwieranie do końca ma miejsce tylko wtedy kiedy okna/drzwi są nie zamknięte do końca. Po pierwsze czas otwarcia/zamknięcia ustawiłem na na jakiś długi. Dłuższy o kilka sek niż wymaga wielkość okna. I teraz mam ustawione 2 automatyzacje. Jedną na określoną godzinę na otwieranie, a drugą 2 min wcześniej na domykanie wszystkich okien. To mi rozwiązało problem. Jak wszystko się wcześniej podomyka na 100% to później się ładnie otwiera.

U mnie problem dotyczył tylko okien i drzwi tarasowych (wysokich). Przy normalnych oknach nie mam tego problemu.

1 Like

Dziękuję za podpowiedź ale niezupełnie o to mi chodziło - mam ustawiony dłuższy czas i to o kilkanaście sekund ale jak ustawię np. 50% oczekiwanego stanu od pozycji zupełnie otwartej (u góry) to schodzi do fizycznych ok. 30% otwarcia (lub 70% zamknięcia). Jeżeli od pozycji zamkniętej w 100% (dolna) ustawię oczekiwaną na 50 % to faktycznie mniej więcej tak się zatrzymuje. Jak widzę, wynika to z różnicy w prędkości ruchów w dół i w górę. W ciągu 50% zaprogramowanego czasu w dół pokonuje 75% trasy, a w górę w tym samym czasie już tylko 50%. Doszedłem tylko do tego, że mogę zaplanować najpierw np. całkowite zamknięcie i zaraz potem 50% otwarcia. Lub inaczej planować oczekiwane otwarcie częsciowe dla pozycji wyjściowej “zamknięte” (dół) lub “otwarte” (góra). I faktycznie dotyczy to rolet w oknach balkonowych (innych nie mam jak na razie). W "krótszych oknach po prostu różnica jest mniejsza i stąd może być to mniej zauważalne lub w ogóle.