Witam
Mam problem, być może banalny (może mam właśnie pomroczność jasną), ale do rzeczy…
Mam przedłużacz od Tuya który zwraca mi tylko chwilową wartość poboru mocy, chciałbym z tego stworzyć encję która podaj mi zużycie w kWh.
Jak to zrobić najprościej?
pomocnik liczący średnią w okresie czasu i przeliczać go w innym na kWh?
i to zarówno poprzez local tuya, jak i tuya2…
co do tasmoty, to już wolałbym przerobić na esphome, ale jestem leniwy… nie chce mi się rozbierać listwy, a nowsze “tuye” chyba mają blokadę i nie chcą flaszować się przez tuya convert…
Stwórz template/encje kWh i wtedy wrzuć do Energii.
Spróbuj czy da się przeflaszować a nie bo nie.
Ja mam wtyczki Tuyi i na każdej jest TASMOTA ( miałem dość chorej integracji chmurowej)
to to wiem, ale listwa zwraca mi tylko aktualny pobór, z interwałem 5s, muszę to przeliczyć na kWh… jak to zrobić najprościej… tempalte W/720? (bo 720 cykli odczytu w godzinie)?
@Krzyszof_K
HA to taki twór do integrowania absolutnie różnych rozwiązań - po to było mnóstwo dużych zmian przez ostatnie 2 lata by ujednolicić m. in. obsługę pomiaru energii by była niezależna od źródłowej integracji.
@Robert_Król
“Na piechotę” trzeba użyć utility meter oraz całki Riemanna (oba te rozwiązania są wbudowane w HA jako integracje), na forum są przykłady użycia (być może niespecjalnie aktualne, ale jeśli już coś będziesz miał to może i ktoś na to spojrzy i pomoże?).
Można robić na piechotę, ale po co, skoro istnieje dedykowana integracja umożliwiająca tworzenie wirtualnych liczników energii z niemal wszystkiego co mamy dostępne w HA (nawet media player może mieć własny licznik energii, choć to wymaga paru ruchów i własnych pomiarów mocy w zależności od stanu - to jest potrzebne tylko przed konfiguracją i nie trzeba już potem angażować fizycznego miernika mocy) i jest dostępna w HACS pod nieco zaskakującą nazwą “Power calculation”, do twoich potrzeb jest jak znalazł - można sobie wygenerować automatyczny miernik energii, który będzie powiązany z twoim urządzaniem raportującym jedynie moc (oraz wiele innych mierników włącznie z dedykowanymi dla każdej żarówki choć to już zależy czy korzystasz z takich dla których istnieją gotowe wpisy w bazie danych)
właśnie w oparciu o całkę riemanna i utility metter zrobiłem przeliczenie, ale trochę to upierdliwe…
Poczytam o tym Powercalc, ale tak na pierwszy rzut oka, ta integracja nie przelicza W na kWh a raczej ma na celu tworzenie sensorów energy na podstawie stanu danej encji, przy czym trzeba sobie wcześniej zmierzyć rzeczywisty pobór prądu w zależności od jej stanu, prawda?
Nie da się inaczej przeliczyć W w kWh, bo to bez całkowania w domenie czasu jest nieprzeliczalne - całka Riemanna jest po prostu wbudowaną funkcją tej integracji.
To jest dość uniwersalne rozwiązanie, zwróciłeś uwagę tylko na jeden aspekt (w sumie podstawowy, bo umożliwiający mierzenie zużycia energii, czy aktualnej mocy, na podstawie stanu encji która w żaden sposób nie raportuje tych parametrów i to istotnie wymaga wcześniejszego pomiaru - jak na razie baza danych jest dedykowana dla żarówek/lamp zintegrowanych, ale być może powstanie też baza innych urządzeń).
Natomiast można wykorzystać też tą samą integrację tylko wykorzystując możliwość utworzenia encji energii dla encji raportującej moc.
Też mi to zaświtało, jednak to nie tłumaczy skąd się bierze drugie h.
A tak poza konkurencją to nazwa źródłowej encji current_consumption wskazuje, że jest to wskazanie poboru prądu, a nie mocy (więc w sumie wszystkie wyniki i tak “o kant tyłka można roztłuc”).