Supervisor-2022.09.1

Po wczorajszej aktualizacji Supervisora 2022.09.1 pokazał się poniższy komunikat:

Jednym z objawów jest zwiększone zużycie procesora.

W dokumentacji naprawczej:

polecają:

Podpowiedzcie proszę, gdzie to polecenie wkleić ?

Logi:
22-09-20 08:33:21 INFO (MainThread) [supervisor.resolution.checks.base] Run check for IssueType.SECURITY/ContextType.CORE
22-09-20 08:33:21 INFO (MainThread) [supervisor.resolution.checks.base] Run check for IssueType.DNS_SERVER_FAILED/ContextType.DNS_SERVER
22-09-20 08:33:21 INFO (MainThread) [supervisor.resolution.checks.base] Run check for IssueType.IPV4_CONNECTION_PROBLEM/ContextType.SYSTEM
22-09-20 08:33:21 INFO (MainThread) [supervisor.resolution.checks.base] Run check for IssueType.DNS_SERVER_IPV6_ERROR/ContextType.DNS_SERVER
22-09-20 08:33:21 INFO (MainThread) [supervisor.resolution.checks.base] Run check for IssueType.PWNED/ContextType.ADDON
22-09-20 08:33:21 INFO (MainThread) [supervisor.host.manager] Host information reload completed

Jeszcze napisz na czym masz postawiony HA?

System operacyjny Debian GNU/Linux 11 (bullseye)
Wersja dockera 20.10.9

1.Zainstaluj Terminal & SSH W HA i podłącz się zdalnie.
2. Zrób update Dabiana. Było kilka aktualizacji docker i innych plików powiązanych.
Aktualizacja Debian:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

  1. zrestartuj HA
  2. Sprawdź czy wszystkie dodatki działają


Po aktualizacji Debiana (docker) zdarza się ze dodatki HA się nie podnasza wiec trzeba je uruchomiać ręcznie jeden raz .
5. Zrestartuj HA
6. Jeżeli to nie pomoże wklej podane przez ciebie komendy w terminalu SSH

Terminal SSHw HA mam zainstalowany.
Czy z tej pozycji zrobić aktualizację Debiana ?

Podłącz się zdalnie ze swojego komputera do SSH HA przez putty lub innego klienta .
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić to kogoś poproś.

Zrobiłem zgodnie z zaleceniami Artura.
Aktualizacja Debiana, restart HA, ręczne włączenie dodatków i ponowny restart HA.
Zaktualizował się docker do v. 20.10.18

Zrzut ekranu 2022-09-20 o 13.05.06

Niestety komunikat Supervisiora pozostał.

Zrzut ekranu 2022-09-20 o 13.05.43

Odnośnie pkt. 6, to podałem komendy przez Ciebie wskazane tj.:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

To teraz wykonaj krok zalecany przez:

Screenshot - 20.09.2022 , 13_35_49

Otwórz konsole SSH na twoim komputerze win, połącz się z HA, i wklej podana komendę do konsoli
z uprawnieniami sudo

W oknie Konsoli lokalnej wklej to polecenia :
ha resolution info

Jeżeli są jakieś błedy powinno ci je pokazać.

Więc tak:

1/ Z poziomu konsoli mojego Maca, po połączeniu z HA, podałem w/w komendę z uprawnieniami Sudo. Zrestartowałem HA i uruchomiłem ponownie Hosta. Bez rezultatu.

Zrzut ekranu 2022-09-20 o 14.19.57

2/ W oknie konsoli lokalnej podałem polecenie:
ha resolution info

EDIT;

W logach wyrzuca taki błąd:

Zrzut ekranu 2022-09-20 o 15.54.56

Sprawdź jeszcze ustawienia swojej sieci w HA, jeżeli ręczne czy masz prawidłowe DNS.

Wcześniej sprawdzałem i faktycznie DNS nie był wpisany.
Wpisałem, ale bez efektu.
Czy po wpisaniu DNS trzeba restartować HA, Hosta czy Core ?

Zrzut ekranu 2022-09-20 o 15.58.39

Jeżeli robiłeś kopie Supervisora to przywróć poprzednia i zobacz czy nadal jest ten sam problem, możliwe ze był on wcześniej, lokalnych adresów IP nie trzeba zamazywać.

Wcześniej nie było tego problemu. Przed aktualizacją sprawdzałem wersję Supervisiora i było czysto tzn. bez komunikatów.
Kopie zapasowe system robi co kilka dni, ale całości. Nie robiłem przed aktualizacją kopii samego SV.

Sprawdź w zdalnej konsoli ssh czy działa Network Manager

sudo busctl get-property org.freedesktop.NetworkManager /org/freedesktop/NetworkManager org.freedesktop.NetworkManager ConnectivityCheckEnabled

Powinno być b true
Jeżeli jest false spróbuj w zdalnej konsoli:

sudo busctl set-property org.freedesktop.NetworkManager /org/freedesktop/NetworkManager org.freedesktop.NetworkManager ConnectivityCheckEnabled b true

Sprawdź ponownie

sudo busctl get-property org.freedesktop.NetworkManager /org/freedesktop/NetworkManager org.freedesktop.NetworkManager ConnectivityCheckEnabled

Jeżeli jest false to trzeba pogrzebać w necie dlaczego nie startuje .

Plik konfiguracji NM

sudo nano /var/lib/NetworkManager/NetworkManager.conf

Screenshot - 20.09.2022 , 16_33_20

Sprawdziłem - było False.
Po wpisaniu polecenia:

sudo busctl set-property org.freedesktop.NetworkManager /org/freedesktop/NetworkManager org.freedesktop.NetworkManager ConnectivityCheckEnabled b true

i sprawdzeniu, nadal false.

Nie bardzo rozumiem, co zrobić z plikiem konfiguracji NM ?

Cytat

Celem NetworkManagera jest, aby konfiguracja i konfiguracja sieci były tak bezbolesne i automatyczna, jak to tylko możliwe. W przypadku korzystania z DHCP, NetworkManager ma na celu zastąpienie domyślnych tras, uzyskanie adresów IP z serwera DHCP i zmianę serwerów nazw, gdy uzna to za stosowne. W efekcie celem NetworkManagera jest sprawienie, by sieć po prostu działała.

Jeżeli zalecenia ze strony HA nie działają po prostu zignoruj ten błąd, większe zużycie procesora nie jest skutkiem nie działającego NM. Po każdej aktualizacji przez pewien czas może występować większe zużycie procesora .

Też już o tym myślałem, poczekam do następnej aktualizacji, wówczas może coś się zmieni.
Jednak dziękuję za pomoc i zaangażowanie się w moim problemie. Nawiasem mówiąc, przy okazji nauczyłem się i przećwiczyłem kilka rzeczy, który na pewno przydadzą się w późniejszym okresie.

Edit.

Jeszcze wpisałem w konsole polecenie sudo nano.

pokazał się plik bez zawartości.Może tu jest problem.

Nie patrz na ten wpis wpisałem zły odnośnik.

sudo nano
otwiera pusty edytor nano z prawami roota.

sudo nano jakisplik.tekstowy
otworzy jakisplik.tekstowy w powyższy sposób

Jasna sprawa. Nie pomyślałem o tym.
Pokazała się druga akcja naprawcza dot. mojego problemu.