Synchronizacja dwóch (lub więcej) encji

Cześć

Nie mam pomysłu i zbytnio nikt nie miał takiego problemu w internecie, jak synchronizować ze sobą stany dwóch lub więcej encji.
Opisze o co chodzi i po co mi to.

  1. Mam na ścianie zamontowany 2 kanałowy włącznik z dotykowymi przyciskami i LED w kolorze czerwonym informujący o aktywności danego kanału. Do kanału są oczywiście powiązane przekaźniki.
    W niektórych włącznikach mam używany fizycznie tylko 1 kanał, a drugi pozostał do wykorzystania wirtualnego. (oczywiście mam dostęp do niego przez SUPLA=>Supla-mqtt-client=>MQTT=>HA
  2. Mam gniazdko z fizycznym włącznikiem i LED ze stanem, a do niego podłączona lampa stojąca (sterowanie takie samo czyli SUPLA=>Supla-mqtt-client=>MQTT=>HA).

Chciałbym móc używać wolnego kanału z włącznika ściennego (powiedzmy encja light.guzik2wolny) do sterowania inną encją np. switch.lampa_przez_gniazdko (lampą stojącą) tak by móc jednocześnie używać fizycznych przycisków na tych urządzeniach i by na obu dioda LED pokazywała poprawny stan włączonej/wyłączonej lampy stojącej.

Niestety nie mogę tu zastosować prostej automatyzacji typu, że jak zmieni się state light.guzik2wolny na ON, to call service switch.lampa_przez_gniazdko ON, bo gdybym wyłączył lampę fizycznym przyciskiem na gniazdku, to stan na włączniku ściennym pozostanie ON - wymagana jest synchronizacja encji w obie strony.
Myślałem może nad wykorzystaniem funkcji grupowania lamp ale jakoś tego nie widze.

Jakieś pomysły jak to zrealizować?

a w ten sposób nie będzie Ci działać ?

flows.json (3,1 KB)

Dlaczego nie prosta automatyzacja. Ja utworzyłbym pomocnika “przełącznik” po włączeniu encji light.guzik2wolny uruchamiasz włącznik na ON i jeśli “pomocnik” jest ON to wywołujesz w call serwice włączenie encji switch.lampa_przez_gniazdko?

Jeszcze pozostaje pytanie co do tego fizycznego przycisku, czy też ma jakąś encję, jeśli tak to tylko zrobienie z tych dwóch encji grupę.

NIe wiem czy dobrze zrozumiałem.

Przetestuje obie opcje jak tylko zintegruje obie encje w HA (obecnie są jeszcze tylko w Supla) i dam znać.
Dzięki

wielkie dzięki, rozwiązanie działa lecz jeszcze dorobiłem warunki do niektórych połączeń bo potrafiły się zapętlać przy zbyt szybkim naciskaniu guzików :slight_smile:

A idąc dalej żeby ustawiał też jasność albo kolor na ten sam co w encji z której czytamy?