System alarmowy

Witam serdecznie.
Potrzebuję w ciągu kilku miesięcy opracować własny system alarmowy lub podjąć decyzję o zakupie gotowego ale drogiego rozwiązania np. Satel.
Co polecacie? W jaki sposób można zbudować własny system? Oprzeć go na HA czy na czymś innym?

Kup sprawdzony system alarmowy np. Satela i wówczas możesz go zintegrować z HA - systemy alarmowe są tak konstruowane abyś mógł na nich polegać. Zazwyczaj oprogramowanie “siedzi” na stałe w specjalizowanych US
U mnie pracuje już od 15 lat i żadnego problemu nie miałem - działa niezawodnie - wymieniam tylko co kilka lat akumulator.
Każdy alarm robiony z wykorzystaniem HA lub innych podobnych nie jest w pełni bezpieczny np. HA się zawiesi i to wtedy gdy powinien zadziałać - i wówczas będziesz tego żałował chyba, ze chcesz to zrobić hobbystycznie.
Na bezpieczeństwie nie należy oszczędzać :slight_smile:

1 Like

@Jarek_Grabijas zadaj sobie podstawowe pytanie: czy chcesz system alarmowy, który spełnia odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa i na którym możesz polegać w każdej sytuacji? Czy może chcesz zbudować system, którego zasada działania będzie zbliżona do systemu alarmowego ale nigdy systemem alarmowym nie będzie bo nie dasz rady uwzględnić wszystkich wymagań jakie są stawiane systemowi alarmowemu.

Budowanie systemu alarmowego od podstaw, to wyważanie otwartych drzwi i proszenie się o kłopoty.
Jak masz mniejsze potrzeby niż oferuje Satel Integra, to możesz zamontować tańszy prostszy system np Paradox, czy DSC. W obu przypadkach masz dwie możliwości integracji z HA, albo przez expandery PGM, czyli moduły z wyjściami programowalnymi, gdzie wyjścia naśladują linie dozorowe, a jedno z wejść może służyć do załączania i wyłączania alarmu. Druga możliwosć, to integracja przy użyciu ESP8266 / 32 i komponent ESPHOME

Zyskujesz stabilnie działający system alarmowy, do którego możesz z powodzeniem wykorzystać czujniki BOSCH, a ich stany odzwierciedlone w HA pozwolą wykorzystać je do automatyzacji, czy powiadomień. Próby budowania takich systemów od podstaw, zawsze kończą sie większą ilością problemów niż pożytku z takiej konstrukcji.

#Ropam

A to ja wrzucę tu kamyczek… dziwi mnie to, że ludzie wydają kasę na porządne rozwiązania alarmowe lub kontroli dostępu… a potem dla ułatwienia spinają rozbrajanie takiego systemu z WiFi (ew. z HA z dostępem z zewnątrz), albo wręcz automatyzacjami, które automatycznie ten system rozbrajają.

1 Like

Po “przespaniu” się z tematem i rozważeniu wszystkiego podjąłem decyzję, że kupuję cały system alarmowy Satela.
Mam jednak pytanie co wybrać do zastosowania domowego? Perfecta czy Integra?
Czy zwykłe czujki PIR są wystarczające tak żeby nie powodowały fałszywego alarmu, (nie wiem jak bardzo to istotne, że będę miał rekuperację), czy dać czujki dualne?
Do podłączenia czujników kabel UTP cat 5e będzie dobry? Jaki się daje? Czy YTDY też jest dobry do tego celu?
Satel będzię pilnował domu w środku. Na zewnątrz jednak chciałem dać monitoring. Czy HikVision to dobry zestaw? Chodzi mi o komplet, rejestrator z kamerami IP?
Pozdrawiam.

To pytanie znowu nadaje się na osobny temat…

Wracając do Satela, z tego co wiem to z HA integruje się wyłącznie Integra z modułem ETHM1+ (może się coś zmieniło, nie jestem na bieżąco, więc sprawdź).

Tylko Integra z modułem ETHM-1 Plus - Satel Integra - Home Assistant.

To wszystko powinien ogarnąć instalator systemu, chyba, że sam będziesz instalatorem tego systemu alarmowego. Skrętka UTP czy kabel prosty typu YTDY 6x0,5 alb 8x0,5 to wg mnie kwestia sporna w przypadku Satela, jedni twierdzą, że Satel wymaga kabla prostego, inni, że na skrętce też działa. W moim przypadku położyłem “na przyszłość” kabel prosty YTDY 6x0,5 firmy Bitner bo wszystkie instalacje Satela, które znam działają na takim kablu więc u mnie też będzie działać :slight_smile:.

P.S. Polecam kable firmy Bitner, widać różnicę w jakości, to samo w przypadku skrętki UTP Cat 6.

Sam będę instalatorem tego systemu. Dzięki za wskazanie konkretnej firmy jeśli chodzi o kabel.