System Philips HUE - bramka/integracja

Czołem Grupo.

Mam pytanie do osób które używają - jak polecacie obsługiwać osprzęt HUE?

  1. Mogę połączyć bezpośrednio z ConbeeII poprzez Deconza, lub
  2. Mostek HUE + integracja HA.

Zastanawiam się co będzie lesze i da więcej możliwości.

Opcja 1 - podpiąłem testowo czujnik ruchu i z tego co zauważyłem nie daje żadnych możliwości konfiguracji (czy to czułości czy time-out’ów) oraz tylko jedną encję w HA (mimo że w Deconzie widzę również wskazania lux i temp).
Widziałem tu na forum temat np. o Motion Sensor od HUE i dużo lepiej wygląda to poprzez Z2M, tylko mam już całą sieć innych urządzeń na Deconzie i trochę nie chcę/mam obaw żeby to zmieniać).

Opcja 2 - mam mostek, mógłbym go wpiąć do HA, tylko czy:

  • mam szanse obsługiwać urządzenia tak, aby mostek nie łączył się z chmurą Philipsa, a sterowanie “z zewnątrz” obsługiwał HA?
  • czy wtedy jest więcej opcji konfiguracji? Jak wyglądają encję w HA?
    Tu dodatkowy plusik chyba że łatwiej będzie można obsługiwać ew. aktualizację urządzeń, bo zdaje się opcja 1 (czy to Ddeconz czy Z2M tego nie umożliwia?).

Będę wdzięczny za wszelkie rady i podpowiedzi.

Pozdr.

Używam opcji 2. (nie mam systemowych czujek PIR, ale za to w większości system Hue miałem już gotowy przed integracją z HA, a wcześniej miałem zintegrowany z Vera). Mam sporą ilość pilotów i aby uzyskać w HA funkcjonalność taką jak mam “z pudełka” musiałbym poświęcić na to zbyt wiele czasu (chociaż teoretycznie można za pomocą HA uzyskać coś więcej, ale mi to co jest w zupełności wystarcza).

Chmura w niczym nie przeszkadza, ale robisz jak uważasz (w “wiejskiej” instalacji mam mostek v1, w którym chmura i tak nie działa z założenia, uwaga jest on prawdopodobnie niekompatybilny z najnowszym osprzętem, ale to będę wiedział w bliżej nieokreślonej przyszłości, bo tam zwykle nie mam czasu na zabawę).

Jeśli chodzi o aktualizacje to niestety Philips/Signify dostarcza je tylko dla swoich urządzeń (a mam sporo świateł innych producentów, ale jakoś z tym żyję ;P). Nie wiem jak to wygląda w Deconz ale np. integracja ZHA umożliwia aktualizacje (przynajmniej dla Ikea i Osram/Ledvance, bo są dostępne publicznie w sieci oraz ma opcję aktualizacji z plików dostarczanych lokalnie), z tego co kojarzę Z2M też ma zaimplementowane opcje aktualizacji.

Jeśli masz własny koordynator, nie ma żadnych przeszkód by mieć 2 sieci Zigbee - mostek Hue ma opcję łatwej zmiany kanału (nawet istniejącej sieci “w locie”, czego chyba żadna integracja Zigbee dotąd się nie dorobiła), więc jeśli masz sieć Deconz na jakimś kanale, to po prostu przestaw mostek na inny (jeden: z 11, 15, 20 lub 25).

Przy okazji - nie wszystko daje się dodać do mostka Hue (to z założenia tylko system oświetlenia zgodny z ZLL i Zigbee3, nie działa z nim osprzęt ZHA), więc ta druga sieć się pewnie jeszcze przyda (małą sieć eksperymentalną mam na CC2531 właśnie w tym celu).
W 2015 przejechałem się na Philipsie (wydali wtedy pierwszy i mam nadzieję ostatni raz aktualizację wywalającą sprzęt z innych producentów z sieci, jak dotąd taki numer już się nie zdarzył, jakkolwiek niedawne wprowadzenie Zigbee3 utrudnia parowanie sprzętu oświetleniowego innych marek, to nie jest to zagranie na poziomie “januszy biznesu” jak tamta słynna aktualizacja), więc szukając alternatywy miałem w domu 3 równoległe sieci Zigbee i działały (a jak widać na zalecanych kanałach można mieć i 4 sieci, pozostałe kanały niby są dostępne, ale nie działa na nich osprzęt ZGP żadnego producenta).

Tak z innej beczki - mając sieć na bazie mostka - taka integracja jest banalna do skonfigurowania