Szukam toturiala jak do Sonoff POW dolutować BME280

Witam, jak w temacie, szukam tutka jak to zrobić i czy się da :wink: Za wszelkie linki bardzo dziękuję :wink:

Ciekawy temat, tu coś jest
https://tasmota.github.io/docs/BME280/

Jak dla mnie to kluczowe jest przejrzenie schematu

oraz samego modułu aby stwierdzić czy znajdziesz w nim jakieś wolne GPIO
Zwróć uwagę na to, że są przynajmniej 2 różne sprzętowo wersje Sonoff Pow

BMx280 używają do komunikacji I²C więc będziesz potrzebował 2 GPIO

moim zdaniem szansa jest.

Nawet jak znajdę dam wolne gpio, to nie mam pojęcia jaki soft zastosować ;(

Nie chce mi się doktoryzować z tematu ale wydaj mi się, że:

  1. zasoby Sonoff POW pod magistralę I2C mogą już być wykorzystane przez układ pomiarowy płytki.
  2. mało bezpieczne dokładanie, dolutowywanie czegokolwiek w tej płytce
  3. jeśli by zadziałało to najprościej z Tasmota, szablon dla Sonoff POW uzupełnić o dwa piny dla BME
    Jeśli było by możliwe do zrobienia to pewnie linków by nie brakowało w tym temacie. Dziwnie nic nie ma w necie na temat tego połączenia…

Osobiście nie szedł bym tą drogą, ceny płytek choćby Wemos D1 mini są niskie Dostajesz płytkę z programatorem i zasilaniem z ładowarki 5V. Jak kupisz ESP32 WROOM to oprócz wyżej wspomnianych zalet masz jeszcze odczyt z innych czujników po bluetooth.

1 polubienie

Magistrala I2C powinna mieć szczególnie przy dłuższych kablach rezystory, rezystory te mogą być ale niekoniecznie na płytce z czujnikiem.

@emanuel zależy Ci na pomiarze wilgotności stąd czujnik BME280?

Obojętnie jaki soft (ja bym użył ESPHome), ale skoro wolisz coś innego to nie widzę przeciwskazań…
(jakkolwiek jeśli chcesz gotowca, to on MUSI mieć wkompilowaną obsługę I²C).

Dwa wolne GPIO są warunkiem koniecznym, bo bez wolnych zasobów sprzętu nie będzie szans na komunikację z modułami BMx280, nie mam w rękach twojego modułu Sonoff POW, więc nie zrobię za Ciebie całej roboty, ale wiem, że ESP8266 który jest sercem tego modułu wcale nie ma za wielu zasobów (ale podejrzewam, że coś się da wygospodarować).

Być może gdzieś jest gotowy opis, ale nauczysz się więcej gdy ogarniesz temat samodzielnie - podziel się wtedy rozwiązaniem.

PS i pamiętaj, że grzebiesz w module zasilanym sieciowo

1 polubienie

Tak zależy :wink:

Może być ESPHome, samodzielnie może być problem, nie jestem biegły w programowaniu :wink: Umiem wgrać soft, ale nie umiem go napisać :wink: Tak wiem że jest zagrożenie porażeniem :wink:

ESPHome nie wymaga programowania (i dlatego jestem jego fanem, bo nie jestem programistą, a sobie z tym radzę) - wszystko co trzeba zrobić to napisać plik konfiguracyjny YAML łudząco składniowo podobny do tego co masz codziennie w HA (podstawy ma tworzone automatycznie przy deklarowaniu modułu).

Soft jest wprawdzie kompilowany, wręcz masz unikalne firmware tylko dla siebie :blush:, ale wszystko dzieje się “automagicznie” (oprócz pierwszego flashowania, które wymaga podpięcia modułu).

Ok powalczę z tym jutro :wink: Dzięki za naprowadzenie :slight_smile: