Szybkie pytanie które mnie dręczy i nie daje spać

Ze względu że na razie nie mam możliwości sprawdzenia tego organoleptycznie mam pytanko.
Jestem nowy w temacie Smart co nie znaczy że świeży. Obecnie cały mój Smart opiera się o sprzęty sygnowane Lidl/Action czyli Tuya. W świeżo remontowanym domu wszystkie przyciski od światła będą miały ZBMini czyli sonoff-a.
Pytanie brzmi czy jeśli postawie HA z donglem od sonoffa to dam radę spiąć razem obydwa systemy czy muszę się przestawić na jeden? (zalecane)
Obecnie mam wszystko w zasięgu bramki, ale czy ZBMini będą się że sobą komunikować w “łancuchu”? Chata ma 10m szeroka i ponad 40m długa więc taki łańcuch może mieć 5-8 ZBMini z czego HA będzie mieć np.2 “ogniwa” w zasięgu.
ZBMini robi za ruter ale nie wiem czy i ile takich ruterów może być połączonych w "rzędzie"nie wspominając o urządzeniach końcowych typu czujnik. Do HA chcę wykorzystać malinę 4b. I chciałem wszystko spiąć ze sobą bez zewnętrznej chmury.

To nie od tego zależy tylko od oprogramowania do obsługi Zigbee jakie użyjesz do obsługi tego dongla, do wyboru masz ZHA albo Z2M.

No cóż.

Kluczową informacją może będzie to, że w jednej sieci Zigbee może być tylko jeden koordynator.
I to obojętnie czy to będzie bramka zamkniętego systemu jak bramka Tuya (lub jakakolwiek inna), czy wirtualna bramka na bazie instalacji HA, dongla Zigbee USB i jakiejś Integracji (ZHA, Z2M lub ewentualnie deconz dedykowana tylko dla koordynatorów z Drezna).

Zamknięty ekosystem Tuya zawiera urządzenia Zigbee, BLE lub WiFi.

Jeśli masz na myśli tylko sprzęt Zigbee to daje się on wykorzystać poza swoim ekosystemem dzięki względnie dużej interoperacyjności samego Zigbee (można je spiąć z bramkami innych systemów, największe nadzieje daje coś otwarto-źródłwego jak integracje Z2M lub ZHA obie możliwe do wykorzystania w HA).

Sugeruję montaż koordynatora (obojętnie jakie rozwiązanie wybierzesz) gdzieś w okolicy geometrycznego środka.

Tak w grę wchodzi tylko i wyłącznie sprzęt ZigBee, chociaż wypróbowałem i używam czujników ble i przełączników WiFi to zdecydowany jestem na sprzęt ZigBee.

Niestety nie ma takiej możliwości fizycznej, no chyba że go wmuruje w podłogę :rofl: Malina ma swoje “miejsce” i dlatego moje pytanie czy włączniki/czujniki z garażu będą się widzieć przez sieć ZigBee. W teorii sygnał ZigBee ma zasięg do 100m więc wszystkie włączniki/rutery powinny widzieć malinke, ale w grę wchodzi jakieś 30m i 3 ściany nośne o grubości 35cm +/- 3cm.

Dla zwykłego Zigbee jeśli dobrze pamiętam maksymalnie jest możliwe 10 hop’ów, więc w sumie może być daleko (nigdy nie testowałem maksymalnego zasięgu, ale nie wydaje mi się aby 100m mogło być osiągalne w innych warunkach niż pustej przestrzeni, realnie raczej należy rozpatrywać zasięg w obrębie jednego pokoju, natomiast dostatecznie duża ilość routerów pozwala sygnałowi się przebijać przez ściany czy stropy - zawsze gdzieś się da znaleźć jakąś optymalną ścieżkę sygnału), ale przejście każdego telegramu przez każdy kolejny router zajmuje czas.
Dlatego zawsze najlepiej mieć koordynator w centrum sieci.
Właściwie dobre działanie sieci kratowej zależy od jej dobrego nasycenia routerami (czyli w praktyce urządzeniami z zasilaniem sieciowym i mających firmware, którego nie skopał producent).
Wszelkie bateryjne czujniki są urządzeniami końcowymi i one nie stanowią routerów nigdy.

Zdaje sobie sprawę że zazwyczaj router to urządzenie zasilane z sieci (chociaż nie zawsze) a bateryjne to końcówki sieci najczęściej tylko nadają sygnał typu 1/0 lub przerwę jak w najprostszej czujce ruchu lub pilot. I również zgadzam się z tymi 100m. A co do opóźnienia to przy 2 czujnikach z 3 wartościami (temperatura,wilgotność,dymu) i max 4hop’ki (liczę po linii prostej każdy router a min 2 hopki) nie spowoduje bardzo odczuwalnego opóźnienia. Ale dzięki za odpowiedź. Zdecydowałem się jak na razie na ZHA. Z tego co poczytałem jest bardziej przystępny dla początkującego.