Szybkość aktualizacji history_stats

Hej, pomożecie zielonemu? Mam automatyzację, która na podstawie zliczanego czasu pracy maszyny ma przypominać o konieczności wymiany filtra. Samo zliczanie czasu pracy odbywa się w ten sposób:

sensor:
  - platform: history_stats
    name: praca_na_filtrze_trotec
    entity_id: sensor.trotec_praca
    state: 'praca'
    type: time
    start: >
      {{ as_timestamp(states('input_datetime.reset_filtra_trotec')) }}
    end: '{{ now() }}'

Co jest w powyższym istotne… jako start jest wartość pomocnika typu data/godzina. W praktyce chodzi o to, że gdy operator wymienia filtr wciska przycisk na tablecie, który uruchamia skrypt, który wpisuje wartość aktualnego czasu do reset_filtra_trotec. Skrypt wygląda tak:

wymiana_filtra_trotec_teraz:
  alias: wymiana filtra Trotec TERAZ
  sequence:
  - service: input_datetime.set_datetime
    target:
      entity_id: input_datetime.reset_filtra_trotec
    data:
      date: '{% set date_time = now().timestamp()+3600 | int %} {{ date_time | timestamp_custom("%Y-%m-%d",
        true) }}'
      time: '{% set date_time = now().timestamp()+3600 | int %} {{ date_time | timestamp_custom("%H:%M:%S",
        true) }}'

No i teraz mój problem: uruchomienie skryptu powoduje natychmiastowe zaktualizowanie pomocnika co widoczne jest na dashboardzie. Natomiast przeliczenie encji praca_na_filtrze_trotec trwa… od 10 do 30 sekund. Jest to losowy czas i jest to irytujące… no bo wciska się przycisk a dopiero po chwili aktualizują się informacje… Jest jakiś myk, aby w tym skrypcie zmusić history_stats do natychmiastowego odświeżenia się ?

Edit:
Kretyn ze mnie… no nic, może się komuś przyda :smiley:

  - service: homeassistant.update_entity
    target:
      entity_id: sensor.praca_na_filtrze_trotec