Tania kamera Tuya WiFi + rtsp

Jakby ktoś szukał taniej kamery obrotowej wifi w systemie Tuya do użytku wewnątrz, to ciekawą propozycję mają w Action za 89,99 zł.

W pudełku jest ładowarka, prawie metrowy kabel USB-C i kołki ze śrubami. Obraz Full HD 1080p jak to zwykle bywa w takich sprzętach, w dobrym świetle daje całkiem ładny obrazek, w miarę jak robi się ciemniej, obraz zaczyna się degradować (ale też bez dramatu). W pewnym momencie kamera przełącza się na tryb nocny, w czym pomaga sześć małych diod rozmieszczonych po trzy z dwóch stron obiektywu - nie można samemu wybrać momentu przełączenia trybu. Na pudełku jest informacja, że jest Night Vision do 5 m, w rzeczywistości w pomieszczeniu spokojnie daje radę na 8 m doświetlić obraz. Oczywiście, taki obraz choć wydaje się dość wyraźny, nie nadaje się do identyfikacji np. twarzy, jeśli postać się porusza. Na dokładkę, jeśli w pobliżu jest jakaś powierzchnia odbijająca światło, obrazek zaczyna wyglądać jak za mgłą.
Kamera obraca się 355 stopni, góra-dół niby 180, ale użytecznie jakieś 100 stopni (potem “wjeżdża” w kadr podstawa). Można odwrócić obraz. Obsługuje karty MicroSD 128GB (większej nie mam, żeby sprawdzić).
W apce smartlife obsługuje wykrywanie i alarmowanie o ruchu (można ustawić harmonogram), a także śledzenie poruszającego się obiektu - obie opcje można wyłączyć.
Jest też komunikacja dwustronna, choć jakość dźwięku nie urywa pewnej części ciała, to mikrofon całkiem dobrze zbiera i da się porozmawiać.

A teraz najciekawsze: out-of-the-box kamera wystawia strumień rtsp na porcie 8554, bez żadnego hasła (sic!). Czyli masz dostęp do sieci, to masz podgląd - trochę słabo. Ale to też oznacza, że można bez problemu w 2 minuty wrzucić podgląd do HA. Tego się akurat nie spodziewałem. Ja to akurat do garażu wrzuciłem, więc ryzyko że jakiś perwert będzie mnie oglądał jest małe :wink: a na czas jakiś igraszek z samochodem, zawsze można włączyć tryb privacy.
https://www.action.com/pl-pl/p/lsc-smart-connect-draaibare-camera/

Hej, jaka jest ścieżka do rtsp?

rtsp://IP:8554/Streaming/Channels/101

@umcus
Podpowiesz mi w jaki sposob ustaliłeś port i ścieżkę do rtsp kamery?
Sam posiadam NOUS W2 i przekopałem pół internetu w poszukiwaniu możliwości połączenia LAN

A jesteś pewien, że Nous wystawia rtsp? Wydaje mi się, że nie.

Nie jestem, ale z drugiej strony też nie znalazłem w opisie produktu (na różnych stronach), że podlinkowana przez ciebie kamera wystawia rtsp.
Dlatego jestem ciekawy jak udało ci się to ustalić, bo może się okazać, że ta kamera też to obsługuje.

Co prawda da się ją podpiąć do HA przez integrację Tuya, ale to rozwiązanie jest na tyle stabilne i responsywne, że zacząłem szukać jakiegoś innego rozwiązania

Moja kamera z rtsp
Po jej zeskanowaniu otrzymuje informacje, że ma otwarty port 554 i przez ten port połączyłem z HA.


Idąc tym rozumowanie, jeśli kamera nie wystawia portu 554 lub 8554 lub 7236 to kamera nie obsługuje RTSP :thinking:
/
Apka Fing

No i kolega już opisał jak :slight_smile: Najszybciej przeskanować na androidzie apką typu netscan.

No i cyk. Kamera nie obsługuje rtsp, zapakowana i leci do zwrotu.
Chyba przetestuje reolink e1 pro, który był polecany wcześniej.

Wersja Home Assistant 2023.1 wprowadza natywną integrację z Reolink - Reolink IP NVR/camera - Home Assistant ale kamera E1 Pro nie jest wspierana.

Oo, a jak działa ta natywna z Reolinkiem? Ja mam E1 zoom. Ale mam ją postawioną przez integracje z HACS i czasami lubi zgubić kamerę albo mieć opóźnienie kilkuminutowe.

Nie wiem, nie używam, przytoczyłem dokumentację HA, jak widać to nowość:

The Reolink IP NVR/camera integration was introduced in Home Assistant 2023.1, and it’s used by 1417 active installations. Its IoT class is Local Push.

O wadach Reolinków dużo piszą autorzy Frigate (i generalnie nie polecają tej marki), natomiast są sposoby by poprawić jakość obrazu i pozbyć się opóźnień - wskazane jest użyciu strumienia http zamiast rtsp, ustawienie częstych I-frameów w opcjach kamery oraz dodatkowe przepuszczenie strumienia przez ffmpeg, który radzi sobie dobrze z błędnymi ramkami Reolinków - robi to m.in. właśnie Frigate ale też integracja WebRTC camera. Oczywiście to już nakłada pewne wymagania sprzętowe na komputer obrabiający wideo…