Taśma LED RGB do salonu

Witam
Chcę stworzyć efektywne podświetlanie sufitu w salonie z pomocą taśm led RGB Adresowalnej. Wyszło mi ok 18m bieżących. Jaką taśmę polecacie najlepiej coś pewnego ze sklepu internetowego może być z Aliexpress dlaczego pewnego otóż raz zamówiłem taką taśmę RGB i ona świeciła w ten sposób ze pierwsza dioda była czerwona druga zielona a trzecia niebieska i to było RGB :slight_smile: Ja chce taką taśmę aby na każdej diodzie można było ustawić żądany kolor. Druga rzecz zasilacz jaki do tego plus sterownik wifi który da się z integrować z HA. Może ktoś coś podobnego robił i byłby mi w stanie polecić :smiley:
Z góry dziękuję.

Jeśli chodzi o sterownik to zdecydowanie polecam zrobienie samemu.

Do tego typu leadów i długości musisz posiadać dobry zasilacz ok. 40 -50 W 8 Amper.

Zależy od gęstości (są do wyboru 30 60 i 144 LED/m) trzeba liczyć 50mA na jeden układ WS2812B (zawiera 3xPWM recloker i diody RGB), więc przy 18m tych najrzadszych (30LED/m) taśm potrzeba 27A skoro to 5V to prawdopodobnie najsensowniejszy jest 150W (więc 40W-50W jest zdecydowanie za słaby), dwa razy tyle dla 60LED/m, a dla taśm z gęsto zamontowanymi układami lepiej nie mówić (130A!!! czyli jakieś 750W byłby OK).

Jeszcze dochodzi do tego druga kwestia oprócz zasilania - z pojedynczego sterownika nie da się kontrolować nieskończonej ilości tych układów, trochę zbyt dużo do tłumaczenia, to po prostu wynika z ograniczeń protokołu - im więcej układów wykonawczych z jednego sterownika tym wolniej reagują oraz np. ilości RAM w samym sterowniku, wchodzi tu jeszcze kwestia niezawodności (awaria reclokera powoduje brak działania wszystkich układów za nim).

Swoją drogą te taśmy nie nadają się do oświetlenia zasadniczego (kolor biały miksowany z RGB jest nie do przyjęcia choćby nie wiem jak kombinować), więc albo trzeba je zdublować dodatkowo taśmami białymi albo innym oświetleniem podstawowym (widziałem wersję taśmy RGBW i na mój gust ten biały też nie był do przyjęcia… choć znacznie lepszy niż z RGB).
Może powinienem dodać, że ze względu na tą biel projekt ostatecznie porzuciłem (miały być lampki nocne, ale to się po prostu do tego nie nadaje, ale może wrócę do tego przed świętami, bo jako uzupełnienie oświetlenia choinkowego jest naprawdę OK a właściwie to utknąłem na konstrukcji mechanicznej - choć do pełni szczęścia brakuje mi możliwości zmatowania szkła - użyłem słoiki z Ikei, ale oklejenie folią matową to jeszcze nie to, co by się mi marzyło :stuck_out_tongue: ).

Jeszcze inne moje przemyślenie, ale nie próbowałem takiego rozwiązania, to poszukanie taśm na wyższe napięcie niż 5V (wtedy wprawdzie potrzebna moc zasilacza pozostanie taka sama, ale prądy będą mniejsze co ułatwi sensowne okablowanie).

I jeszcze ostatnia kwestia - sterownik (lepiej kilka) na bazie ESP8266 lub ESP32 (samoróbka), jak @Marek wcześniejszej wspomniał może być oparty o projekt WLED (bardzo fajny) lub ESPHome (idealnie się integruje z HA).

Jakieś moje “wypociny” z czasów gdy przygotowywałem sobie lampki efektowe własnie na takich taśmach


ten o WLED to chyba już mało aktualny

https://pl.aliexpress.com/item/32961181562.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.6b2b5c0f4k2Scq takie zamówiłem 12v 5m 60 Ip65 4 sztuki. Zasilacz 400w ma styknąć, kupię 2 sztuki po 200wat. Mam do wykorzystania nodemcu esp32.
Myślę że będzie dobrze. Dzięki za poradę
Pozdrawiam

Zasilacz trzeba policzyć, powyżej było dla WS2812B, a kupiłeś WS2815.
Wersja 12V to bodajże 30mA na układ, a układów masz łącznie 1200 jeśli wykorzystasz 4 x 5m x 60LED/m, wcześniej jednak pisałeś o 18m.
Skoro planujesz 2 zasilacze to brzmi rozsądnie - każdym zasilisz sobie połowę układu (warto zrobić 2 oddzielne obwody bo samych WS do wysterowania jest sporo, więc lepiej mieć 2 oddzielne paski po 600LED niż 1 mający wszystkie) i użyjesz 2 kontrolery na ESP32, możliwe, że potrzebujesz jeszcze jakiś stabilizator dla ESP32 (nie każdy typ modułu może być zasilany tak wysokim napięciem) mi wyszło 216W x2 czyli brałbym 2 zasilacze 250W albo od biedy 1 450W, jeśli 18m to pewnie 2x 200W wystarczy.
Jeśli nie planujesz świecić na biało to od biedy można szacować mniejsze obciążenie i programowo przyciąć prąd (WLED to umożliwia odpowiednio korygując parametry, de facto po uruchomieniu warto zrobić pomiar realnej konstrukcji z podłączoną powiedzmy połową planowanej długości).

Edit: szybkie google pokazały, że limiter prądu w WLED nie działa poprawnie dla WS2815 więc potrzebujesz zasilacz o obciążalności wyższej niż “na styk”.

I jeszcze jedno - nie wiem czy ESPHome obsługuje WS2815 (tzn. raczej nie, chyba że mają protokół zgodny z innym modelem), więc pewnie musisz się zdecydować na WLED.

I drugie :stuck_out_tongue: : skoro masz lekki nadmiar układów, to warto zużyć po jednej podpiętej bezpośrednio do kontrolera jako konwerter poziomów logiki (ten patent się doskonale sprawdza z WS2812B, nie wiem jak będzie z twoimi), po to WLED ma ustawienie umożliwiające pominięcie pierwszego piksela.

Będzie 18m więc z jednej taśmy odetnę 2m. Nie wiem dlaczego sugerujesz aby użyć dwa esp. Przecież jeden powinien dać sobie radę. Oczywiście mam zamiar wgrać WLED.
Mam zamiar kupić takie dwa:

Jeden ESP da radę, ale sam zobaczysz czemu tak sugeruję - czas propagacji jest niezerowy (że tak ujmę 1200 kontrolowanych układów to już “nie w kij pierdział”), bo to wygląda tak, że w takim wypadku masz 1200 pakietów danych wysyłanych szeregowo, jeśli podzielisz układ na pół to pakietów będzie 600 (czyli responsywność 2x wyższa), odpowiednio przy podziale na 4 pakietów będzie tylko 300.

W sumie nie próbowałem czy nie można by podpiąć równolegle 2 lub 4 krótszych segmentów do jednego wyjścia sterownika (ale przynajmniej teoretycznie jest to możliwe), tylko długość linii doprowadzającej sygnał sterujący do każdego z rogów pokoju może być problematyczna.
Oczywiście wtedy każdy segment musi być dokładnie tej samej długości (jeśli ma być “ładnie bo symetrycznie”).

2x ESP by załatwiały kwestię dostarczenia sygnału sterującego w 2 przeciwległych rogach pokoju bez kombinowania czy się uda doprowadzić sygnał (swoją drogą zależy co tam będziesz wyświetlał, bo niektóre efekty są zupełnie niezależne od kierunku przepływu sygnału, a niektóre wręcz odwrotnie, chociaż realnie poza efektami na gwiazdkę i domówki, to prawdopodobnie większość użytku to będzie wyświetlanie jednorodnego koloru).

Oczywiście wszystko na podstawie WS2812B ale protokół WS2815 raczej powinien być zbliżony.