Tasmota logowanie do wifi / ASUS router

cześć,
jestem nowy na forum i aż nie chce mi się wierzyć że nie było podobnego tematu już ale ja nie mogłem go znaleźć. Jestem laikiem ale to już mnie przerosło a mianowicie zainstalowałem przez tuya-convert na 2 gniazdkach sp111 tasmote następnie podałem im nazwę i hasło sieci Wifi ale urządzenia nie chcą się z nią połączyć. Znalazłem w sieci parę informacji że jest to wina współpracy tasmoty z routerami Asusa. Zastanawiam się czy może jest już na to jakieś obejście, zrobiłem sieć gościa i nawet gniazdka się z nią połączyły ale wtedy nie mogłem przez ich IP wejść na nie tak że chyba nie tędy droga. Nie wiem co więcej mógłbym zrobić?

ps oczywiście zrobiłem aktualizacje firmware na gniazdkach.

Tomek

Posiadam osobiście router Asusa, jeden z tych najnowszej generacji z Wifi 6, w sieci posiadam 10 urządzeń z Tasmotą i z żadnym nie miałem i nie mam najmniejszego problemu.
Co do sieci gościa, to u mnie wszystkie Smart zabawki komunikujące się po wifi połączone są właśnie poprzez taką sieć. Działają bezproblemowo w połączeniu z HA jak i nie mam najmniejszego problemu z dostępem do każdego z osobna poprzez jego IP.

Mój model jest z tego roku. Dziękuję za info wobec tego będę szedł w tą stronę czyli sieć gości.

Pozwolę sobie się wtrącić

  1. producent routera nie ma żadnego znaczenia, znaczenie może mieć tylko zastosowany w nim chipset (więc tego typu zdarzenia niekompatybilności sprzętu, które wspomniałeś, dotyczą pojedynczych wybranych modeli różnych producentów)

  2. niekompatybilności WiFi w dzisiejszych czasach są rzadkością, ale wciąż się zdarzają takie przypadki - zazwyczaj można je wyeliminować na drodze ustawień routera (przykładowo zalecane jest wyłączenie trybu ax na 2.4GHz, ustawienie osobnych ssid dla 2,4GHz i 5GHz, użycie ssid zawierającego znaki z zakresu “tylko cyfry, litery i myślniki”, ustawienie hasła/klucza nie zawierającego spacji, a w szczególności do momentu rozwiązania problemu ograniczenie się do kombinacji “litery+cyfry”), w ten sposób nie da się wyeliminować niektórych niezgodności na poziomie chipsetów, tylko w zasadzie błędy konfiguracyjne, ale skoro piszesz o aktualizacji firmware i tym, że tuya-covert zadziałała po WiFi to z pewnością nie masz problemów na poziomie niezgodności sprzętu

  3. prawidłowo działająca sieć “gościnna” nie powinna umożliwiać kontaktu z siecią “domową”, więc raczej nie idź tą drogą jeśli masz problemy

  4. tuya-convert nie jest “plug & play” i może pozostawić fragmenty nieskasowanego flasha, dlatego krokiem obowiązkowym jest reset 5

  5. Tasmota też nie jest plug & play i wymaga konfiguracji (zarówno po stronie urządzenia Tasmota jak i po stronie brokera MQTT)

PS W ogóle to w FAQ Tasmoty są opisane typowe problemy związane m.in. z połączeniami WiFi i błędną konfiguracją (warto przeczytać zanim dopuścisz do problemu, który nie da się rozwiązać bez rozbierania gniazdka)

Dzięki Info
Gniazdka bez problemu połączyły się z hotspot z innego telefonu ale już z asususm miał problem
Nazwa sieci głównej jest dużo prostsza (trzy litery bez polskich znaków) niż wspomniany hotspot. Zrobię jeszcze też reset o którym pisałeś. Dziękuję za szybką odpowiedź!

Wprawdzie standard określa minimalną długość SSID zaledwie na 2 znaki, ale zalecana długość to od 8 do 32 znaków (dla krótszych od 8 znaków zdarzają się błędy w implementacji).

To samo dotyczy klucza/hasła (z tym, że tu oficjalnym minimum jest 8 znaków).

No i wygląda na to że wyżej wspomniany Reset 5 rozwiązał problem bo połączyło się z wifi

Wielkie dzięki!!