Tasmota - problem z pomiarem energii

Posiadam mały zestaw paneli fotowoltaicznych, który służy tylko do grzania wody. Do pomiaru ilości wygenerowanej energii używam modułu Sonoff POW R2 z wgraną Tasmotą. Skonfigurowałem dashboard wykorzystując encję ENERGY Total i na wykresie ładnie rysuje się ilość wyprodukowanej energii z podsumowaniem. Niestety na koniec dnia kiedy zanika zasilanie i Sonoff się wyłącza, dashboard wykonuje niezrozumiałą dla mnie operację i dodaje na końcu wykresu sumę całej dobowej energii z wartością ujemną. W efekcie suma wynikowa wynosi 0. Mogę odczytać ilość energii biorąc pod uwagę tą ujemną wartość, ale nie tak to powinno chyba wyglądać. Załączam przykładowe wykresy. Jeden prawidłowy, a drugi z dodaną wartością ujemną. Jakiś pomysł jak to rozwiązać?


  1. Nie wyłączać Sonoff.
  2. Stworzyć w HA własny licznik kWh na podstawie mocy odczytanej z Sonoffa.
  3. Sprawdzić czy tasmota pobiera (ustawia ) poprawnie czas.
  4. Sprawdzić czy po zaniku zasilania pamiętana jest energia.

:thinking:Zwykła Tuya, moja konfiguracja (dostosowanie)

total_increasing
(Tłumaczenie)
Podobnie jak suma, z tym zastrzeżeniem, że stan reprezentuje monotonicznie rosnącą dodatnią sumę, która okresowo wznawia liczenie od 0, np. dzienna ilość zużytego gazu, tygodniowe zużycie wody lub zużycie energii w ciągu całego życia. Statystyka skumulowanego wzrostu wartości czujnika od pierwszego dodania jest aktualizowana co 5 minut. Spadek wartości jest interpretowany jako rozpoczęcie nowego cyklu licznika lub wymiana licznika.
Zródło:
> total_increasing

Zmieniając przez customize.yaml

ScreenShot_20230602202820

Otrzymuje:

A że wartość jest dodawana tylko przyrostowa (total_increasing)

ScreenShot_20230602202714

Dziękuję za wskazówki. Będę próbował, jednak muszę zaznaczyć, że nie da się nie wyłączać sonoffa. Żeby mierzył energię z paneli musi być z nich zasilany, a po zachodzie słońca brak energii do zasilania. Podpowiedzcie tylko, czy problem leży w oprogramowaniu Tasmota, czy w algorytmie HA?

Problem jest raczej w tym, że do statystyk używasz licznika którego okresowo nie ma.
Jeśli w HA utworzysz osobny licznik za pomocą calki Riemanna na podstawie odczytywanej mocy (nie energii) i to jego użyjesz do statystyk problem się rozwiąże.
Utwórz na próbę takiego pomocnika, będziesz mógł później porownać jakość pomiarow w historii. Tak jak napisał @krskrab wykres musi być ciągły i tylko rosnący.

Mam podobny problem z jednym z gniazdek. Gniazdko prąd na zawsze ale często się restartuje w sieci wifi i przez to (chyba) też mam błędy na wykresie. Można to jakoś poprawić w ustawieniach tasmoty czy HA?

Pośrednie wyniki pomiarów są okresowo zapamiętywane w nieulotnej pamięci flash.
Jesli restart wystąpi pomiędzy zapisami to tracisz części pomiarów. Może wystarczyłoby zwiększyć teleperiod, aby robić to częściej.
Ja w ogóle wyłaczam ten zapis do flasha bo pamięc ma ograniczoną liczbę zapisów i niepotrzebnie skraca żywotność całego ESP, liczniki przenoszę do NR lub HA

A jak to robią? Podasz kilka wskazówek?

W którym kierunku pytasz?
Przestałem liczyć na tasmotę, więc jak to zrobić lepiej nie drążylem. Z powodu tego, że do końca nie da się tego zrobić dobrze.
Jak to zrobić w HA napisałem wyżej.

Chodziło mi o przeniesienie tego licznika do HA właśnie

W pomocnikach utwórz czujnik całkujący sumy Riemanna na podstawie encji mocy mierzonej przez tasmotę.

1 polubienie

Suma lewa czy prawa? Encja power prawda?
Zrobiłem sobie wszystkie 3 opcje i testowałem.
Niestety przed chwilą lewa oraz triangle tąpneły tylko prawa pokazuje jeszcze coś.
Wydaje mi się że jeszcze przed tąpnięciem było tak że prawa pokazywała najwiecej kWh, triangle najmniej a Lewa tak pomiędzy. Czy to oznacza że powinienem korzystać z prawej mimo że być może zawyża?

a może by się dało zrobić jakąś formułę sumującą tylko wartości dodatnie?

Przy tej klasie urządzenia pomiarowego lewa czy prawa nie ma większego znaczenia

Trudno powiedzieć co zawyża, a co liczy dobrze bo chyba nie wzorcowałeś tych pomiarów?
Pokaż wykres bazowego sensora mocy.
U mnie przez kilkanaście miesięcy nie stwierdziłem takiego błędu a pomiar działa przez konwerter Wifi i złącznością bywa różnie.

Tak by to wyglądało:

Co ciekawe całka lewa i ta triangle czy jakoś tak na innym czujniku też się zresetowała mimo że gniazdko i jej wykres był ok
Poniżej przykład


Jedyne co łączy oba te gniazdka to że są pod routerem w odległości do półtora metra

czyli kW a nie kWh

Pokaż moc lub sprawdź czy nie był w stanie unavalible

Mogę pokazać tylko takie
To jest w W a nie kW niestety ale to chyba akurat nie problem dotyczy tego problematycznego gniazdka

A to jest od tego dziwnego skoku w gniazdku które jest w zasadzie ok

Nie ma powodu aby przy takich odczytach mocy z gniazdek liczona energia byłą jak piła !? :face_with_raised_eyebrow:
Dobrze wybrałeś źródło dla pomocników całkujących?

1 polubienie

Wszędzie dawałem ta wartość energy.power ale na wszelki wypadek zrobiłem wszystko od nowa zobaczę czy jutro też będą takie chochliki (zrobiłem wszystko w oparciu o prawą sumę)

Ciężko coś wywnioskować bo nieprecyzyjnie się wypowiadasz… dla mnie moc i energia to dwa różne pojęcia.

Dawałem to co tutaj jest opisane jako power bo tylko to jest w Watach