Tasmota w HA konfiguracja

Pod klawiszem tyldy (obojętnie czy na maku, czy pececie, jest w tym samym miejscu w amerykańskim=polskim układzie klawiszy)
klawisz_tyldy_2022-09-28_23-08
trzy sztuki w osobnej linii NIE na końcu, ani na początku, taka linia ma zawierać tylko tyle: ```


Do konkretu - na podstawie tego loga warto zajrzeć do loga Mosquitto… bo nie wiemy dlaczego HA się odłączył od MQTT

Właściwie wcześniej nie napisałem wszystkiego ważnego, ale oprócz loga pochwal się konfiguracją i objawami… przecież szklane kule jednakowo źle działają we wszystkich dziedzinach.

Swieża instalacja, dopiero zaczynam się bawić w ha. Mam przełączniki z przekaźnikiami i dh-22 na nodemcu i supli. jedno odpalone, 3 pozostałe składam. Jednak chcę to zmienić na tasmotę, i nie mieć na zewnętrznym brokerze. Zielony jeszcze w tym jestem. Znajomy skonfigurował mi ha pod suplę… Mam jednego relaya tasmota podpiętego testowo pod Lan. Możesz zdalnie pomóc. Patrząc na to co robisz, też się czegoś nauczę

‘’’
Logger: homeassistant.components.mqtt.client
Source: components/mqtt/client.py:685
Integration: MQTT (documentation, issues)
First occurred: 22:39:06 (16 occurrences)
Last logged: 22:59:16

Disconnected from MQTT server core-mosquitto:1883 (5)
‘’’

Nie ma szans, może masz dziwny układ klawiatury (wrzuć foto), ale klawisz zawierający odwrotny apostrof gdzieś musi być.

Nie grzebię nigdy w niczyich systemach zdalnie, nie jestem wsparciem technicznym producenta X czy Y (pod X czy Y możesz podstawić również dowolny projekt open-source, nie ma znaczenia czy płatny, czy darmowy, też ich nie wspieram w ten sposób).

I to jest osoba do której powinieneś się zwrócić o pomoc (idę o zakład, że znajdzie też właściwy klawisz, byś mógł się posługiwać forum w sposób, który umożliwi np. prawidłową publikację YAML).

‘’’
2022-09-28 23:59:26.184 ERROR (Thread-2 (_thread_main)) [homeassistant.components.mqtt.client] Unable to connect to the MQTT broker: Connection Refused: not authorised.
2022-09-28 23:59:26.188 WARNING (Thread-2 (_thread_main)) [homeassistant.components.mqtt.client] Disconnected from MQTT server core-mosquitto:1883 (5)
‘’’


moderator edit (znajdź różnice):

2022-09-28 23:59:26.184 ERROR (Thread-2 (_thread_main)) [homeassistant.components.mqtt.client] Unable to connect to the MQTT broker: Connection Refused: not authorised.
2022-09-28 23:59:26.188 WARNING (Thread-2 (_thread_main)) [homeassistant.components.mqtt.client] Disconnected from MQTT server core-mosquitto:1883 (5)

To są złe:
ScreenShot_20220928231023

Skopiuj i wklej > ```
Takie powinny być użyte

ScreenShot_20220928231310

Na klawiaturach


/
backtick `

Mamy przyczynę - brak autoryzacji

Unable to connect to the MQTT broker: Connection Refused: not authorised.

to teraz się przyznaj jak to skonfigurowałeś.

Może powinieneś robić konfigurację “po kawałku” najpierw instalacja Dodatku Mosquitto
potem dodanie integracji MQTT - na tym etapie nie grzebiesz w konfiguracji, to działa BEZ konfigurowania (oczywiście są i inne możliwości, ale po co psuć coś co działa?)
i sprawdzenia działania (“z niczym”)
następnie jeśli masz choćby jedno urządzenie Tasmota to połączenie z nim właśnie
(tu już będzie trzeba stworzyć użytkowników - czytaj dokumentację!).

A dopiero później konfiguracja mostka do innego brokera (np. do zdalnej Supli).

Nie od razu Kraków zbudowano, może najpierw powinieneś zacząć czytać dokumentację…

Przerobiłem wszystko na Tasmota.