Tasmota w HA konfiguracja

Mam Brokera na którym działa supla. Nie mogę uruchomić i skonfigurować aby były widzialne urządzenia Tasmota. Co dopisać w config, aby uruchamiał się dodatek Tasmota, lub rządzenia byływ brokerze MQTT?

Trochę nie rozumiem, może dlatego, że używasz żargonu zamiast precyzyjnie opisać swoją konfigurację. Broker MQTT jest serwerem, do którego łaczą się klienci, tacy jak serwer HA, urządzenia z Tasmotą itd.

Nic nie robi się w plikach, integracja Tasmota jest do wyklikania z GUI HA:
image
Po szczegóły odsyłam do dokumentacji HA - Tasmota - Home Assistant oraz dokumentacji Tasmoty w zakresie integracji z HA - Home Assistant - Tasmota.

Witamy @qwazi . Przeczytaj część dokumentacji Tasmota dotyczącą MQTT:

Mam skonfigurowanego brokera MQTT pod moją chmurę w supli. Urządzenia Supli działają bezproblemowo. Zainstalowałem dodatek Tasmota i nie mam opcji konfiguracja. Muszę recznie coś dopisać do configuration.yaml

Aby skorzystać z integracji Tasmota musisz mieć lokalny broker MQTT i do niego podłaczone HA, urządzenia z Tasmotą a Ty masz HA podłączone bezpośrednio do brokera MQTT Supli czyli musisz totalnie zmienić swoją architekturę MQTT, poczytaj Supla na Home Assistant dwa sposoby.

Powtarzasz się, pisałem wyżej co i jak, podesłałem linki do dokumentacji, założę się, że nawet w nie nie kliknąłeś.

Czytałem. W HA mam zainstalowany Broker MQTT. Część config-u:

mqtt:
  broker: mqtt39.supla.org
  port: 8883
  certificate: auto
  username: 6293xxxx65a7xxxx384dfxxxxd7a7
  password: O09uxxxxWi2pxxxxFJ7WxxxxK2Ml*
  discovery: true

Dodając integrację Tasmota, nie wiem co dalej zrobić, i co wpisać w urządzeniu z Tasmotą.
Dopiero się uczę tematu.

W HA postaw standardowy MQTT który będzie zbierał dane z dodatków HA (Zigbee) urządzeń i usług, integracji. Zacznij od nowa konfiguracje MQTT ze standardowymi ustawieniami jakie zostaną nadane przez dodatek MQTT suple zostaw na razie w spokoju

To nie jest żaden “zainstalowany Broker MQTT”, to jest podłączenie do brokera MQTT w chmurze Supli, Ty musisz mieć swój, własny broker MQTT, np. dodatek Home Assistant Add-on: Mosquitto broker (addons/mosquitto at master · home-assistant/addons · GitHub). Wszystko na forum było już poruszone i rozwiązane.

Kolega robi MESH MQTT

może ktoś pomóć przez teamviewera, abym pojął?

Zamiast teamviewera (nie uznaję “pracy cudzymi rękami”) otagowałem Ci wątek - zajrzyj pod tagi, a znajdziesz rozwiązania swoich problemów.

cały czas czytam. stawiam od nowa ha. w konfiguracji mosquito nie nam opcji dodania hasła tak jak w tym wątku: Supla na Home Assistant dwa sposoby.
więc idzie instalka świeża systemu

Bez sensu. Niemal każdą zwaloną konfigurację można poprawić/zmienić (o ile nie położysz systemu na tyle by przestał bootować, a to wersjach z 2022 roku jest naprawdę trudne w porównaniu do HA sprzed zaledwie 3 lat).

Najlepiej poczytaj (najświeższą) dokumentację u źródła.

Na dziś jest kilka różnic w stosunku do opisu z pierwszego posta (zauważ też, że tam są opisane 2 sprzeczne ze sobą metody!).

za późno… dopiero zacząłem zabawę z Ha, więc szybko idzie na ssd

Nie dasz rady w ten sposób, po pierwsze niczego się nie nauczysz, a po drugie już po udanym skonfigurowaniu czegokolwiek reinstalacje zaczynają być strzałem w kolano - do wygodnej pracy trzeba sobie stworzyć środowisko, w którym warto mieć kilka Dodatków ułatwiających życie (chyba, że jesteś linuxowym guru i ogarniesz sobie wszystko w terminalu).

Do ogarniania z poziomu Windowsa też potrzeba co nieco, ale jakby podstawa to Samba i ciekawość co powstało i dlaczego (głównie w katalogu config) oraz edytor z obsługą linuxowych plików.

Nawet ciągłe przywracanie konfiguracji z Backupów nie ma przyszłości (sorry teraz to już jest po polsku - Kopie zapasowe).

Aktualna podstawowa dokumentacja Dodatku Mosquitto (dostępna też w samym dodatku):

Przy dodawaniu integracji MQTT możesz użyć autowygenerowanego użytkownika i hasła (nie musisz tam nic grzebać).
Mając Sambę podkatalog w /share możesz stworzyć nawet z Windowsa, a zamiast notatnika sugeruję notepad++ (nie każda wersja notatnika jest OK).

Po zmianie konfiguracji dowolnego Dodatku należy go zrestartować (jeśli zmiany robisz w jego zakładkach to zrestartuje się sam, ale jeśli to zewnętrzny plik jaki jest potrzebny do konfiguracji mqtt-bridge to musisz restart Dodatku wykonać ręcznie).
Każdy dodatek jest osobnym kontenerem (to tak naprawdę kontenery Dockera, jeśli nie wiesz o co chodzi to potraktuj je w uproszczeniu jako osobne byty czy całkowicie osobne programy wymieniające się danymi po sieci, mimo, że uruchomione na fizycznie jednym komputerze, to każdy odizolowany od pozostałych).

Po zmianie konfiguracji HA (edycja plików YAML) lub dowolnego komponentu niestandardowego trzeba zrestartować serwer HA (inaczej HA core, albo po prostu skrótowo HA, UWAGA nie chodzi o restart całej maszyny, ani systemu operacyjnego, “serwer HA” to po prostu jeden z wielu kontenerów uruchomionych w tym systemie)


w pewnych przypadkach można przeładować tylko fragment konfiguracji (jeśli wiesz jaki - to jest to co już uciąłem na dole screenshota)

PS “sam sos” konfiguracji mostka MQTT (mqtt-bridge) jest tam (nie używam Supli od paru lat, więc nie mam na czym przetestować, a czasu na dodatkową zabawę zawsze za mało)

Mam taki log z ha. Nie wiem jak to ugryźć.

To go wklej, użyj 3 odwrotne apostrofy ```
w linijkach przed i po wklejce

“”" Error handling request
16:48:14 – (BŁĘDY) config_entries.py
Disconnected from MQTT server core-mosquitto:1883 (7)
16:48:04 – (OSTRZEŻENIA) MQTT"""

Tak nie za wiele w tym logu

Error handling request
16:48:14 – (BŁĘDY) config_entries.py
Disconnected from MQTT server core-mosquitto:1883 (7)
16:48:04 – (OSTRZEŻENIA) MQTT

Musielibyśmy mieć ultra-zajebiste szklane kule by wyczesać z tego coś sensownego.
Każdy z takich komunikatów z ogólnego loggera HA core można kliknąć by dostać się do właściwego kawałka loga.

Odwrotne apostrofy są pod “klawiszem tyldy” i 3 SZTUKI wyglądają tak ```
gdybyś je użył zobaczylibyśmy taki blok tekstu jak widać u mnie powyżej
Zwykłe apostrofy są takie ', a “angielski” cudzysłów taki " (ale nie chodzi o zwykłe ani o cudzysłowy).

Te odwrotne apostrofy musisz umieścić po 3 sztuki w dodatkowych linkijkach przed i za wklejanym tekstem

‘’’ Logger: homeassistant.components.mqtt.client
Source: components/mqtt/client.py:685
Integration: MQTT (documentation, issues)
First occurred: 22:39:06 (16 occurrences)
Last logged: 22:59:16

Disconnected from MQTT server core-mosquitto:1883 (5)’’’