Tauron koszty a taryfa g13

Cześć, taryfę g11 mam opanowana i zliczam sobie koszty manualnie w nodered, nawet całkiem dokładnie g11 - jedna stawka za 1kWh wynosi - ła 0,63zł, (teraz nie wiadomo ile…)
Chciałbym przejść na taryfę g13, gdzie są 3 strefy z różnymi cenami za kWh w różnych godzinach.
Wstępnie jako podstawę do obliczeń to zaciągałbym dane z shelly 3em - ale na razie jestem w lesie.
utility meter z tego co widzę ma tylko możliwość na 2 taryfy…

coś takiego na razie naszkicowałem

Może ma ktoś już jakieś rozwiązanie, i poprawnie oblicza sobie koszty dziennego / miesięcznego i rocznego zużycia prądu w trzech taryfach?

znalazłem na razie pośrednie rozwiązanie, w panelu energia ceną można sterować za pomocą encji, którą w nodered można by zmieniać w zależności od pory, ale nie da mi to konkretnej ilości kWh w poszczególnych taryfach

obecnie przy stałej cenie wskazania za miesiąc grudzień zgadzają mi się z elicznikiem. a dane zaciągam z shelly

Osobiście nie mam, ale mnie zainteresowałeś tematem.

Więc chyba jednak więcej niż 2?

Ja używam do taryfy G13 utility meter - bez problemu przy trzech strefach działa. Do przełączania stref używam takiej automatyzacji:

- id: switch_energy_tariffs
  alias: 'Switch energy tariffs'
  trigger:
    - platform: time
      at: "07:00:00"
    - platform: time
      at: "13:00:00"
    - platform: time
      at: "16:00:00"
    - platform: time
      at: "21:00:00"
  action:
  - choose:
    - conditions:
        - condition: state
          entity_id: binary_sensor.workday_sensor
          state: 'on'
        - condition: time
          after: "07:00:00"
          before: "13:00:00"
      sequence:
        - service: utility_meter.select_tariff
          data:
            entity_id: utility_meter.home_energy_meter
            tariff: morning_peak
    - conditions:
        - condition: state
          entity_id: binary_sensor.workday_sensor
          state: 'on'
        - condition: time
          after: "16:00:00"
          before: "21:00:00"
      sequence:
        - service: utility_meter.select_tariff
          data:
            entity_id: utility_meter.home_energy_meter
            tariff: afternoon_peak
    default:
      - service: utility_meter.select_tariff
        data:
          entity_id: utility_meter.home_energy_meter
          tariff: offpeak

Sama konfiguracja utility meter:

utility_meter:
  home_energy_meter:
    source: sensor.energia_pobrana
    cycle: monthly
    tariffs:
      - morning_peak
      - afternoon_peak
      - offpeak

Można by jeszcze te godziny w zależności od pory roku ale póki co się do tego nie zebrałem.

2 polubienia
entity_id: utility_meter.home_energy_meter

żródło pobierania danych do utility meter znam, ale te powyższe to co to za entity_id? muszę jakieś encje dodatkowo gdzieś zakładać, czy wystarczy że skopiuje ten kod i wkleje do automations.yaml?. Pytam, bo nie pracuje na automatyzacjach HA i nie wiem jak one funkcjonują

utility_meter.home_energy_meter to encja powstała po dodaniu utility meter (zależy od nazwy utility meter), a workday sensor trzeba sobie dodać do konfiguracji: Workday
Dzięki temu dni wolne będą zliczane w strefie offpeak.

Utwórz sobie trzy liczniki w NR, w zależności od taryfy naliczaj energię [kWh] w jednym (aktywnym).
Następnie dodaj te trzy liczniki do panelu Energy “Użycie energii z sieci” z ustawioną właściwą ceną dla danej taryfy.
Wydaje mi się najmniej roboty, a statystyki będą pełne.

długo drążyłem i dzwoniłem do Taurona, żeby się dowiedzieć jak rozliczają energię w przypadku Fotowoltaiki i okazało się, że są baaaardzo sprytni na swoją korzyść. Gdybym zmienił na g13 to z pozoru wg ich aplikacji super, ale jak się człowiek zagłębi to wychodzi porażka… Lato tak mają dopasowane, że najdroższa taryfa nie ma żadnego pokrycia dla produkcji więc full do zapłaty.

1 polubienie

Tak jak nowe podatki, najlepiej jest nie pracować, nie zużywać i szybko umrzeć :wink:

1 polubienie

Chyba czegoś nie rozumiesz… Jeśli produkujesz energię i wysyłasz do sieci, to ją sobie dowolnie odbierasz. Czyli jeśli rano wyprodukowałeś 10kWh i zużyłeś 5 kWh to masz 5 kWh w “magazynie”. Jeśli po południu wyprodukowałeś 10 kWh i zużyłeś 15 kWh to musisz zapłacić za 1 kWh (20% z 5 kWh)(ponieważ pod odjęciu prowizji w magazynie masz 4 kWh. Jeśli w nocy wyprodukowałeś 0 kWh a pobrałeś 5 kWh to płacisz za 5kWh w/g stawki nocnej.

Cześć, oj chyba jednak nie, w różnych taryfach w zależności w jakiej produkujesz to taki masz magazyn. Czyli tak jak by 3 magazyny i tak samo cie z tego rozliczą. Tauron rozlicza produkcję i zużycie na godziny. W przypadku producenta taryfa g13 się nie opłaca, w przypadku konsumenta - bardzo się opłaca.

No nie… Magazyn jest jeden. Tutaj jest to czytelnie wyjaśnione: Fotowoltaika, taryfa G12, G12W, G13 i sposób rozliczania energii przez ZE. - Sprawdzone w Praktyce

Z mojej korespondencji z tauron wynikało co innego, jak pisałem, a pisałem do nich wiele razy bo co chwilę dostawałem inne odpowiedzi, mialem wrażenie że do pierwszego kontaktu to są osoby “mało kosztowne” ze słaba wiedzą, a jak się drąży dalej i zadaje trudne pytania, to dopiero są odpowiednie osoby z odpowiednią wiedzą. Proponuję spróbować i pochwalic się efektami jak rzeczywiście jest. Jestem bardzo ciekaw rezultatu.

1 polubienie