Template w button card

Aż niewiarygodne, że nigdy nie robiłem własnych template do wyglądu w HA :slight_smile: A teraz jak chce, to mi jakieś błędy wyskakują. Robiłem jakieś próby, ale wszystkie template miałem umieszczałem na górze theme w RAW jak robiłem. Ale lepszym porządkiem by było, jakby templatki własne miały osobny katalog i osobne pliki. Jak widziałem, to jest to załączane w formie

button_card_templates: !include_dir_merge_named my_custom_cards/
views:
  - title: Home

Ale u mnie wypisuje, ze to jest błąd i nie zapisuje takiej konstrukcji. Katalog my_custom_cards istnieje i jest w głównym katalogu, tak gdzie config.yaml. kombinowałem z dodawaniem / przez i bez na końcu i w opcji /config/my_custom_cards/ i nadal nie przechodzi.
image
Jak szukałem na różnych forach, to tak to jest zapisywane nad view: ale u mnie nie zadziałało. Czemu?

A nie powinno to tak wyglądać?

button_card_templates: !include_dir_merge_named "my_custom_cards/"

Nie ma w kodzie view jest views a to nie to samo.

To nic nie zmienia. Też sprawdzałem, jak kombinowałem z różnymi ścieżkami. Nie mam pomysłu co powinno być, by to zadziałało.

Co do view i views - literówka. W kodzie jak wkleiłem jest ok :wink:

@gregusz a podasz link do dokumentacji tego co robisz, nie chcę tracisz czasu na szukanie czegoś co Ty masz pod nosem :wink:

Jeżeli mówimy o !include w trybie RAW to raczej nie działa w konfiguracjach które w większości z nas używa, Storage (UI) Mode
Wymagany jest tryb.

lovelace:
  mode: yaml

https://www.home-assistant.io/dashboards/dashboards/

Tutaj możesz zobaczyć / zaimplementować konfiguracje templates

https://github.com/wfurphy/creative-button-card-templates

Konfiguracja dla naszego trybu w sekcji

Storage (UI) Mode

I to jest podpowiedź. Ale jak doczytałem, to po przejściu na tryb yaml w tworzeniu UI wyłącza się też aktualizacja resources i trzeba wszystko ręcznie zmieniać, instalować itd. Bez HACS. Działa na wszystkie dashboardy. Trochę szkoda, że nie działa ten fajny pomysł, by szablony do UI trzymać w osobnym pliku/plikach co dałoby większe panowanie nad całością, a nie wszystko w jednym pliku.

Ta dokumentacja chyba nie do końca jest aktualna.
Ale fakt faktem nie używam include.
Kilka niezależnych dashboardów można mieć i w trybie GUI.

W przypadku RAW mamy jeden kod, nie muszę mówić jak on wygląda w trybie edycji :slight_smile:

mode: yaml

Plik dashboard
Screenshot - 22.02.2024 , 12_11_05

Zawartość

1 polubienie

Czyli widzę że masz u siebie taką metodę? Jak rozumiem, to trzeba dać odpowiedni zapis w config, a potem ten plik ui-lovelace.yaml. No i ręcznie trzeba przepisać wszystkie resources do pliku, by działało.

@szopen tu nie chodzi o sam dashboard. Bo to wiem, że można mieć ich kilka. Ale tu chodzi o to, że możesz to podzielić na różne pliki. Mniej dublujących się kawałków kodu i większe panowanie nad nim. Możesz stworzyć sobie kawałek kodu, przycisk czy cokolwiek innego, i mieć to w jednym pliku i importować w dowolne miejsce, do dowolnego dashboardu. Potem w jednym miejscu mozesz wprowadzać modyfikacje i to wszędzie się poprawia.

1 polubienie

Niestety nie, jak zaczynałem przygodę z HA to ten tryb był mało popularny ze względu na dużą liczbę plików konfiguracyjnych, a jak już zaczynasz z jednym trybem to trudno potem zmieniać wszystkie przyzwyczajanie i konfigurować na nowo. Ale jak już chcesz się pobawić include to polecam UI-Lovelace-Minimalist z HACS konfiguracja podobna jak dla trybu mode: yaml
Dashboard typowy dla Telefonów.

Plik konfiguracyjny

lazienka.yaml

A patrz. Znam minimalist. Może to nie rozwiązanie, ale coś, gdzie można podpatrzeć. Inna sprawa to szukając neta w poszukiwaniu rozwiazań na ten temat, trafiłem na coś takiego na githubie:

# Example from the video
# Part of the file: ~/configuration.yaml

# ... 
# Other content of this file has been removed
# I'll recommend you to backup the configuration file, if this is the first time doing this
# ...

# Set Lovelace mode
lovelace:
  mode: storage
  dashboards:
    # Add dashboard in YAML mode
    floorplan-community:
      mode: yaml
      filename: lovelace/floorplan-community.yaml
      title: Floorplan Community
      icon: mdi:account-voice
      show_in_sidebar: true
      require_admin: false

Tam też jest filmik o tym Home-Assistant_Attachments-for-YouTube/5_How-I-work-with-YAML-in_Lovelace at main · exetico/Home-Assistant_Attachments-for-YouTube · GitHub
Jak dobrze zrozumiałem to tryb storage to taki jak mamy standardowo z GUI. Wiec taki zapis nie powoduje zmiany. Ale można chyba stworzyć osobny dashboard w trybie yaml? Czyli opcja, że ma się jedno i drugie rozwiązanie równocześnie? Dobrze to rozumiem?

—edit
No to potwierdzam, ze opcja by mieć oba rodzaje działa :slight_smile: Kod do wklejenia w configuration.yaml:

lovelace:
  mode: storage
  # Add yaml dashboards
  dashboards:
    lovelace-yaml:
      mode: yaml
      title: YAML
      icon: mdi:script
      show_in_sidebar: true
      filename: /config/my_ui/dashboards/home-dashboards.yaml

A sam home-dashboards.yaml to już skopiowany z poziomu RAW, podstawowy wygląd. Co prawda edycja na plikach, ale coś za coś. Zobaczymy czy zadziała z include by dodawać zewnętrzne kawałki kodu.