Termometr zewnętrzny - jaki?

Poszukuje termometru, który byłby przystosowany do umieszczenia go na zewnątrz.
Jakiś czas temu przyczepiłem u siebie na balkonie czujniki temperatury Xiaomi a później Tuya
Xiaomi
Tuya
Czujniki wieszałem na balkonie na ścianie pod sufitem (pod innym balkonem), więc nie były narażone na bezpośrednie zalanie deszczem.
Jednak obydwa czujniki w momencie, kiedy temperatura spada poniżej 10st, a na dworze ciągle pada i jest duża wilgoć to zaczynają mi wariować.
Temperatura na zewnątrz 8st a mi pokazuje np. -2.
Obecnie doszło do tego ,że kalibracja temperatury wynosi 16st.

Czy znacie jakieś czujniki temperatury, które wytrzymają na zewnątrz, dadzą sobie rade z wilgotnością i mrozem? Większość, jakie widzę to są to czujniki, które mierzą temperaturę do -10st więc nie chce mi się wierzyć, że mimo że mają opis jako zewnętrzne to na zewnątrz przetrwają.

Ja zrobiłem w puszcze hermetycznej z wemosa d1 mini + aht10 + bh1750.
płytkę z aht10 pomalowałem lakierem, oprócz czujnika który wygląda przez otwór. zasilanie z przetwornicy 230/5vdc. Całość uszczelniona silikonem neutralnym. Działa około roku.

Od paru lat na zewnątrz używam Xiaomi WSDCGQ11LM control via MQTT | Zigbee2MQTT, przeżył zimy, w sumie nie pamiętam co pokazywał jak było poniżej -10 stopni C, czujnik także nie jest narażony na deszcz i bezpośrednie działanie słońca.

EDIT 2024-02-01:

Niestety czujnik zepsuł się w listopadzie 2023r, mimo wymiany baterii nie działa. Zrezygnowałem z zakupu kolejnego czujnika jako termometru zewnętrznego. W planach jest bezprzewodowy czujnik pogodowy pracujący na 868MHz (bo mam moduł z ESPHome pracujący na tej częstotliwości) w odpowiedniej obudowie, oczekiwany podobny efekt jak zdjeciu poniżej:

A teraz jak jest duża wilgoć i deszcze to pokazuje ci poprawną temperaturę?
Bo miałem taki i jak były zimno to pokazywał błędnie tzn. na zewnątrz 3st a u niego -5st

A może odczyty Twojego czujnika były prawidłowe, tylko bezwładność cieplna podłoża gdzie był czujnik dawała taki efekt. Betonowe płyty mają właśnie to do siebie.

Wszystko działa poprawnie, krótkie porównanie wskazań czujnika ze wskazaniami czujnika Syngeos:
image

Różnica wskazań temperatury wynika z umiejscowienia czujnika - ja mam po stonie połnócnej, czujnik z Syngeos jest wystawiony na działanie promini słonecznych, zawsze pokazywał wyżej niż w rzeczywistości.

AQARA TEMPERATURE & HUMIDITY & ATMOSPHERIC PRESSURE SENSOR (WSDCGQ11LM)

Od 2 lat wisi na zewnątrz i nie zauważyłem jakiś błędnych wskazań .

1 Like

Ja mam zwykłego DS18b20 umieszczony na ścianie, osłonięty podbitką dachową od słońca i deszczu, żyje 3 lata, podłączony do nodeMCU z AFE. Nie ma problemu, deszcz, czy śnieg. Teraz pada, tempertatury openweathermap, airly (800m odległy, i mój ds)
tem

To chyba jeszcze raz zakupię ten czujnik WSDCGQ11LM bo widzę ,że u kilku osób działa on poprawnie. Może z moim było coś nie tak.

Dzięki z odpowiedzi i podpowiedzi :slight_smile:

1 Like

Impregnacja czujników przystosowanych fabrycznie do pracy w pomieszczeniach

Z doświadczenia wiem, że słabej jakości baterie (np. z IKEA) powodują nieprawidłowe działanie czujników.

A co koledzy myślą o takim rozwiązaniu: Sonoff SNZB-02 umieszczony w wodoodpornej obudowie z podpiętym koszyczkiem na 2xAA. Oczywiście w dolnej części obudowy nawiercone otwory.

Myślę, że najlepiej zrobisz gdy go rozbierzesz i zaimpregnujesz elektronikę (oczywiście w ramach rozsądku, by nie uszkodzić samego czujnika), jeśli mówisz o wykorzystaniu ogniw alkalicznych, to mają one sporo wyższą pojemność, ale gorzej znoszą zimową pogodę od litowych jakie są w oryginale (w okolicach 0°C tracą połowę pojemności, przy -20°C zostaje im jakieś 10%).

Tu wykresik porównujący nieco inne technologie (ale trzywoltowe litowe guzikowe i cylindryczne zachowują się w miarę podobnie i przede wszystkim doskonale odzyskują pojemność po wzroście temperatury)

Czerpałeś inspirację stamtąd?

to jest opis jak użyć CR123 (CR2 też są podobnych rozmiarów) można poszperać które z tych rozwiązań będzie tańsze.