Termostat umożliwiający monitorowanie temperatury wody zasilającej grzejniki

Witam wszystkich, czy istnieje jakiś termostat na przykład w ESP home do kontrolowania temperatury w pomieszczeniach lecz który monitoruje temperaturę wody w buforze. Chodzi mi o to że jeżeli woda w buforze nie będzie miała odpowiedniej temperatury to termostat ma czekać zanim ta woda będzie miała określoną temperaturę wtedy uruchomi pompę obiegową na ogrzewanie domu mam nadzieję że to jasno wyjaśniłem.

Nie wiem czy dość jasno, ale ESPHome to tylko środowisko do napisania czegoś własnego (choć może niezbyt skomplikowanego), więc jeśli sobie napiszesz to będzie.

Chyba nie widzę innej możliwości, bo te wszystkie termostaty obsługują tylko jeden czujnik temperatury i im to obojętne czy włącza ogrzewanie gdy np woda w buforze jest zimna.

@rumunn95 nie wiem czego oczekujesz od termostatu, ale ja mam tak, że pompą cyrkulacyjną zasilam przez sonoff-a Basic-a i NR nie załączy go jak temperatura nie osiągnie zadanej temperatury, którą monitoruje przez DS18b20 podłączonego do tego sonoff-a.

Oczekuję takiej pracy że, póki pompa ciepła nie nagrzeje mi buforu do temperatury np 35 stopni to termostat pokojowy nie załączy pomp obiegowych ani do grzejników ani do podłogówki obecnie mam tak że przykładowo pompa ciepła przełącza się na grzanie CWU w tym czasie pompy obiegowe ogrzewania zabierają całą energię z bufora przykładowo do 27 stopni i pompa po nagrzaniu CWU przełącza się w tryb grzania bufora niestety ciężko jej wtedy dobić do temperatury zadanej na buforze jeżeli pracują pompy obiegowe które tłoczą tą zimną wodę w instalację c.o. dlatego chcę zrobić tak że póki wodę w buforze nie osiągnie minimalnej temperatury to pompy obiegowe nie uruchamiają się żeby nagrzać pomieszczenia do określonej temperatury.

Chętnie spojrzałbym na Twój flow a nawet skorzystał bo założenia mam podobne ale wiedzy brak :slight_smile:

Ja też z chęcią skorzystam :slightly_smiling_face:

@rumunn95 skoro termostat dziala poprawnie (i można nim sterować) to dlaczego nie włączać lub wyłączać go automatyzacją, ktora sprawdza temperaturę wody w buforze?

Bo to kolejne zbędne urządzenie które można wyeliminować za pomocą kodu.

Za pomocą kodu, który trzeba uruchomić też na “jakimś” urządzeniu :wink: czyli liczba urządzeń wymagana do uzyskania danego efektu, jak dla mnie, jest taka sama. Mając do wyboru: gotowe urządzenie z możliwością sterowania a urzadzenie, które muszę zbudować, wybieram gotowe urządzenie, wolę upraszczać niż “komplikować”.

@MariuszAK @rumunn95 wrzucam mój flow.
flows (2).json (7,4 KB)
Ja dodatkowo “na przekór” @macek skomplikowałem sobie układ (na wypadek awarii HA, RPi …) i mam zbudowany ale wyłączony drugi układ sterowania ogrzewaniem, a dla tego zakresu tematu do bufora podłączony jest termostat ze starego bojlera który odłącza pompkę CO jak temperatura w buforze jest za niska.

1 polubienie

ogarnąłem temat automatyzacja :slight_smile: ponizej kod z esphome i automatyzacja.

esphome:
  name: termostat

esp8266:
  board: esp01_1m

# Enable logging
logger:

# Enable Home Assistant API
api:

ota:
  password: 

wifi:
  ssid: 
  password: 

  # Enable fallback hotspot (captive portal) in case wifi connection fails
  ap:
    ssid: "Termostat Fallback Hotspot"
    password: 

captive_portal:

switch: 
  - platform: gpio
    pin: GPIO 0
    name: "RelDół"
    id: "dol"
    #inverted: true
    
  - platform: gpio
    pin: GPIO 2
    name: 'RelGóra'
    id: "gora"
    #inverted: true
  
dallas:
  - pin: GPIO1
    update_interval: 15s
  
sensor:
  - platform: dallas
    address: 0x5601145e9e982728
    name: "Tpodl"
    id: "Tpodloga"
    
  - platform: dallas
    address: 0x2D02099245225228
    name: "Temperature #5"
   # id: "Tbufor"
   
  - platform: dallas
    address: 0x8d082221ed0b6328
    name: "Tgora"
    id: "Tgora"
    
    
climate:
  - platform: thermostat
    name: "Termostat dół"
    sensor: Tpodloga
    min_heating_off_time: 10s
    min_heating_run_time: 10s
    min_idle_time: 20s
    default_mode: heat
    heat_deadband: 0.3
    heat_overrun: 0.2
    default_target_temperature_low: 28 °C
    heat_action:
      - switch.turn_on: dol
    idle_action:
      - switch.turn_off: dol    
    
  - platform: thermostat
    name: "Termostat góra"
    sensor: Tgora
    min_heating_off_time: 10s
    min_heating_run_time: 10s
    min_idle_time: 20s
    default_mode: heat
    heat_deadband: 0.3
    heat_overrun: 0.1
    default_target_temperature_low: 21 °C
    heat_action:
      - switch.turn_on: gora
    idle_action:
      - switch.turn_off: gora   

    
    
    
    
    

Automatyzacja ON:

id: ''
alias: Termostat dół ON
description: ''
trigger:
  - platform: numeric_state
    entity_id: sensor.temperature_5
    above: 34
condition:
  - condition: state
    entity_id: climate.termostat_dol
    attribute: hvac_action
    state: 'off'
action:
  - service: climate.turn_on
    data: {}
    target:
      entity_id: climate.termostat_dol
mode: single

Automatyzacja OFF

id: ''
alias: Termostat dół OFF
description: ''
trigger:
  - platform: numeric_state
    entity_id: sensor.temperature_5
    below: 32.5
condition:
  - condition: state
    entity_id: climate.termostat_dol
    attribute: hvac_action
    state: heating
action:
  - service: climate.turn_off
    data: {}
    target:
      entity_id: climate.termostat_dol
mode: single

To samo dla drugiego termostatu :grin:
Dla pracy “stand allone” automatyzacje można by zrobić w samym esphome :slightly_smiling_face:

1 polubienie