Termostaty pokojowe godne polecenia

Cześć,
możecie polecić termostaty pokojowy, w całym domu podłogówka, zasilana pompą ciepła, wiec jak termostat miałby funkcję chłodzenia to super ?
Do termostatu mam dociągnięty przewód 3żyłowy wiec może być zasilany z kabla.
pzdr

Jeśli to podłogówka to każdy termostat będzie dobry choć sterowanie czymś takim jak układ podłogowy na zasadzie załącz/wyłącz przy średniej bezwładności takiego układu 3-4h to nieporozumienie. Z prostych urządzeń Salus, Euroster, Auraton, Tech jest wart polecenia. Zdecydowana większość obecnych ma zarówno “grzanie” jak “chłodzenie”, w zależności od położenia mikroswitcha.

Chce sterować na zasadzie ustawienia jednej stałej temperatury dla danego pomieszczenia, zgadzam się że przy bezwładności układu inne sterowanie nie ma sensu.
Po prostu szukam czegoś sensownego w dobrej kwocie, jakiś konkretny model polecisz ???

One się nie różnią “sposobem” działania, model wybierz jaki się Tobie podoba, te wyżej praktycznie bezawaryjne, wg mnie Salus albo Tech (ten ostatni chyba bardziej współczesny design. Rozumiem, że chcesz go powiesić w jednym wybranym pomieszczeniu referencyjnym i z niego sterować temperaturą w całym domu ?

Edit:

A może rozważ zastosowanie czujników temperatury np. typu Aquara w każdym pomieszczeniu i sterowanie przekaźnikiem załącz/wyłacz do kotła do tego nawet jakas prosta automatyzacja.

Trochę lepiej :slight_smile: 4 czujniki które będą odpowiedzialne za poszczególne strefy, salon sypialnie, poddasze, łazienki, do każdego z czujników będą podpięte odpowiednie siłowniki odpowiedzialne za dane sekcje. Zależy mi aby były zasilane z kabla + opcja chłodzenia

Termostat ma wbudowany jeden czujnik temperatury niue ma mozliwości podłączenia kilku i steruje z jednego pomieszczenia jednym urządzeniem typu kocioł, pompa itp.

Ty chyba myślisz o czymś takim (pierwsze lepsze z brzegu), ale nie spotkałem się aby tego typu miały opcję grzanie i chłodzenie → ZESTAW SMART LISTWA OGRZEWANIA PODŁOGOWEGO AURATON

Tak czytam i nie rozumiem co chcesz osiągnąć. Raz piszesz o stałej temperaturze, a następnie o tym, że chcesz sterować przepływami. Przy podłogówce jak skręcisz przepływ na strefie wieczorem, to zmianę uzyskasz rano. Więc ekonomicznie nie będzie, a i komfort wątpliwy.
Moim zdaniem powinieneś ustalić doświadczalnie optymalne przepływy raz i do sterowania wykorzystać oryginalny, dedykowany pompie ciepła sterownik, z algorytmem krzywej grzania od producenta PC. Do tego ustalić parametry instalacji w sterowniku, temperatury zasilania itp. Nowoczesnymi źródłami ciepła nie powinno sterować się na zasadzie włącz/wyłącz. Nie na darmo dysponują modulacją mocy. Pomiary temperatur i przepływów w PC czy piecu gazowym odpowiadają za tę modulację w czasie. To nie jest takie proste jak się może wydawać.

1 polubienie

To się nie zrozumieliśmy, chce zamontować 4 sterowniki, każdy w umieszczony w osobnej strefie, salon od południa, sypialnie od północy, poddasze, i łazienki. Na każdym sterowniku ustawić zadaną temperaturę i już jej nie zmieniać, ma być stała. Na czym mi zależy aby sterownik miał możliwość chłodzenia i był w miarę tani. :slight_smile:

Wydaje mi się, że Ciebie rozumiem. Nadal uważam, że to tak nie zadziała. Musisz na początek doktoryzować się ze swojej PC i instalacji CO. Znając jej działanie w szczegółach można dopiero dobierać sterowanie.

Musisz określić co rozumiesz pod tym pojęciem “sterownik”. Czym chcesz sterować przez te trzy żyły.

Równie dobrze możesz ustalić optymalne przepływy dla danych pomieszczeń doświadczalnie w okresie grzewczym i już ich nie ruszać. Jeden dedykowany dla PC sterownik (producenta pompy) w centralnym punkcie domu może załatwić sprawę.

Np cos takiego jak Podtynkowy, przewodowy, cyfrowy regulator temperatury VS30W - SALUS Controls
tylko cena trochę przeraża 300 zł

Proponuję zacząć od przeczytania instrukcji obsługi, a najlepiej instrukcji instalacji, swojego źródła ciepła - PC.
Nadal nie odpowiedziałeś sobie na pytanie gdzie i w jakim celu chcesz podpiąć te trzy żyły wychodzące ze ściany w pomieszczeniu i co będzie na ich drugim końcu?

Aby zmierzyć temperaturę w pomieszczeniu nie potrzebujesz termostatu za 300PLN. Myślę, że masz mylne wyobrażenie, nie wiesz jak działa Twoja PC i instalacja. Nie napisałeś nic jak jest zbudowana. Czy są dodatkowe pompy obiegowe, sprzęgła hydrauliczne, zawory trójdzielne i co tam jeszcze instalator nie wymyślił, mówiąc że jest konieczne do działania… Innymi słowy zaczynasz od końca.