Tinycontrol Lan Kontroler v2.5 - Integracja z Home Assistant

Urządzenie nie posiada w HA integracji, ale można ją stworzyć w ograniczonym zakresie… ogólnie opóźnia mi się przesiadka z LanControlera na Terminal WiFi i zamierzałem taką instrukcje zrobić, ale będzie to osobny wątek.
Trochę cierpliwości… a na razie proponuje opanować podstawy w NodeRed, bo to w nim “integracja” będzie stworzona.

Jak zintegrować licznik energii w skrócie jest opisane w tym poście: Lan Kontroler v2.5 - Integracja z Home Assistant - #39 przez Marcin_Domański

Dziękuję za szybką odpowiedź. W takim wypadku czekam na nowy wątek.

A próbował ktoś “dosyłać” informacje do pvmonitor z HA ? Mam LK zintegrowany z pvmonitorem, ale również z HA, w którym zbieram więcej informacji niż w LK bo mam więcej czujników np. z esp32 czujniki wilgotności, czy temperatury, których nie mam w LK (bo tam miejsce tylko na 12 czujników).

Ogólnie pvmonitor jest dostosowany do danych wysyłanych z ich urządzeń, jeśli masz więcej czujników to nie masz do czego przypiąć w portalu.
Inna sprawa to taka, że pvmonitor to społeczny portal do którego dostajesz dostęp za to że kupujesz ich urządzenia… Podpinanie innych czujników do portalu jak dla mnie jest mało etyczne. Pamiętaj, że wysyłanie danych do portalu generuje ruch na łączach serwera i zajmuje miejsce na HDD. Inna sprawa to wkład pracy jaki włożyli Ci pasjonaci w wygląd portalu by w takiej formie przedstawiać wyniki pomiarów.
Jeśli mimo to nie masz oporów, to wystarczy przeanalizować sniferem zawartość nagłówka http wysyłanego do portalu, bo całość przekazywanych danych jest w sekcji GET (zapytania URL serwera). Pakiety wysyłane częściej niż co 3 minuty są odrzucane.

No tak ale jeżeli kupiłem u nich liczniki kiedys byly tylko jednokierunkowe i lan kontroler, teraz chcę wysłać dane z licznika shelly dwukierunkowego,zamiast tamtych liczników.,to znów musze kupic nowe liczniki i pvterminal?

Nie to miałem na myśli … Bardziej że terminal nie ma miejsce na więcej czujników i chce wysyłać z innych zewnętrznych.

Kiedyś miałem spięte pod lan kontroler kilka termometrow i wysłałem na Pvmonitor,teraz zintegrowałem je z HA .Ale chciałbym wysyłać na pvmonitor dane z licznika shelly tylko pobraną z sieci i oddaną do sieci.Pewnie trzeba to skonfigurować w nodered funkcja get i ustawić czas wysyłania.Ale ja dopiero zaczynam zabawę z więc brak mi wiedzy jak to zrobić w praktyce.

Naprawdę nikt nic nie wysyła na pvmonitor.

http://dane.pvmonitor.pl/pv/get2.php?idl=&p=&tm=&F1.<nr_instalacji>=<licznik_energii>&F101.<nr_instalacji>=<moc_chwilowa>

gdzie:
- “Użytkownik (idl)” z parametrów wysyłki instalacji
- “Hasło do wysyłki (p)” z parametrów wysyłki instalacji
- lokalna data z godziną w formacie ISO 8601 “yyyy-MM-dd’T’HH:mm:ss” np. 2021-04-28T18:35:00
<nr_instalacji> - “Nr instalacji” z parametrów wysyłki instalacji, można pominąć dla jednej instalacji i wysyłać samo np. F1=3456.5 zamiast F1.1=3456.5
<licznik_energii> - F1 licznik energii całkowitej z inwertera, uwaga: wartość musi być w kWh a nie Wh jak opisane na stronach PVmonitor, wartość po przecinku z kropką np. F1=3456.5
<moc_chwilowa> - F101 chwilowa moc instalacji w W - ja akurat wysyłam średnią z ostatnich 5 minut ale aktualna wartość też pewnie da radę.

jak uzyskac date w tym formacie lokalna data z godziną w formacie ISO 8601 do wysyłki?

Z czystej ciekawości - po co Ci ta data? Chcesz wysyłać jakieś wsteczne informacje? Jeśli nie, to wysyłaj bez. Ja tak wysyłam na pvmonitor dane z czujników temperatury.

@Marcin_Domański Dzięki za wszystkie informacje. Dzięki temu wyciągam sobie informacje z PVMterminala dotyczące całkowitego zużycia domu i chwilowego zużycia.

1 polubienie

Czy ktoś może dać jakiś przykład wysyłki danych na pvmonitor, nie wiem jak to ugryśc w NR,może na przykładzie uda mi się ruszyć z miejsca.

Akurat wysyłanie danych nie robię przez NR. Przez NR tylko ściągam dane z PVMterminala.
Co do wysyłania - w configuration.yaml mam:

rest_command:
  pvmonitor:
    url: "http://dane.pvmonitor.pl/pv/get2.php?idl=nr_instalacji&p=haslo{{pvm}}"
    method: GET

Potem robisz automatyzację. Ja mam tak, że przy każdej zmianie temperatury uruchamia akcję:

service: rest_command.pvmonitor
data_template:
  pvm: >-
    &F15={{states("sensor.salon_temperatura")}}

Jak chcesz kolejny parametr wysyłać, to po }} dajesz kolejny"&Fx". W moim przypadku takie podejście (wysyłka parametrów przy zmianie temperatury) sprawdza się, bo zmiana (i wysyłka) jest względnie rzadka. Przy raportowaniu bardziej zmiennych parametrów typu napięcie czy temperatury pracy urządzeń trzeba by wymyśleć jakiś inny sposób, ponieważ pvmonitor rejestruje dane w odstępach 3 minutowych, a te pośrednie ignoruje. Spamowanie serwisu danymi, które i tak nie zostaną przyjęte, nie jest dobrym pomysłem. Oczywiście zakładam, że po stronie serwisu masz wszystko skonfigurowane. A, wysyłka danych różnych danych może być wykonywana oddzielnymi poleceniami - nie trzeba wszystkiego wrzucać do jednej wysyłki.

Możesz wrzucić jakieś screeny automatyzacji.Nie do końca obczajam tą wysyłkę
gdy dodaje wpis w pliku konfiguracyjnym mam bląd

Wygląda, jakbyś nie dodał w configuration.yaml tego:

rest_command:
  pvmonitor:
    url: "http://dane.pvmonitor.pl/pv/get2.php?idl=nr_instalacji&p=hasło{{pvm}}"
    method: GET

A, w poprzednim poście uciąłem pierwsze linijki, już poprawiam :slight_smile:

Dzięki.
ok chyba udało się wysłac temp w domu,narazie nie ma wykresu.
Ale jak wysyłać pobór prądu przez klimy i napięcia w sieci?Masz jakiś pomysł jak stworzyć taką wysyłkę.

Wykres się pojawi jak się zmieni znowu temperatura.
Co do poboru klimy i napięcia to pytasz o częstotliwość wysyłki czy o sposób?

Pobór klimy - musisz mieć licznik zużycia kWh i wtedy go wysyłasz. Licznik najprościej przez gniazdko z pomiarami, moduł Shelly 1PM czy cokolwiek co Ci da pomiary. Napięcia wysyłasz tak jak temperaturę.

Częstotliwość wysyłki - chyba przez wyzwalacz “szablon czasu” można ustawić co 3 minuty. Ale to niech ktoś bardziej oblatany się wypowie.

Pobór prądu klimatyzatorow mam z liczników opartych na pzem004 i esp8266 z espeasy.Ale odczyt jest w Watach.Ale powalczę i moze sie uda ,jeszcze raz wielkie dzięki za pomoc.

Chyba wysyłając zużycie na pvmonitor musisz wysyłać je narastająco więc najlepiej zrób w utility_meter zmienną i ją wysyłaj.
Dodałem swoje czujniki temp. ale nie pokazują się na pvmonitor - w jakim one muszą byc formacie?


moje mają wartości:
image
Czy one muszą być *10 aby wartość wysyłana na pvmonitor była np. 230 zamiast 23,3?

Czyli masz jedynie bieżące zapotrzebowanie na energię, a nie zużycie energii narastające. To zrób sobie zużycie w kWh za pomocą Integration - Riemann sum integral - Home Assistant i je wysyłaj do pvmonitor. Przy okazji możesz wtedy za pomocą utility_meter zrobić sobie w HA zużycie dzienne, miesięczne czy roczne.

@dar3k Nie ma takich pomiarów jak np. “F16.2”, tylko “F16”. Wykasuj wszędzie “.2” i powinno grać.

Tworzyłem je pod LK, i tam w linku jest tak:
GET /pv/get2.php?idl=userid&p=pass&F16.2=#17&F11.2=#18&F12.2=#19&F22.2=#20 dlatego dałem tak samo, usunąłem te “.2”, ale w wykresach nadal ich nie ma.

PS: Już wiem co to jest .2:
image

Ja mam jakby 3 instalacje, jedna to PV, druga to PC, trzecia to rekuperator (są 3 zakładki na pvmonitor wtedy) więc trzeba wysyłać jako .2 :slight_smile:

No w takim wypadku masz rację :slight_smile: Ja mam wszystko pod jedną instalacją, żeby mi się wszystko ładnie sumowało i pokazywało na pierwszej zakładce (“Podsumowanie”).

Nie wiem dlaczego, ale jak wysyłam np do F16 to dane są prezentowane ale u mnie wtedy to jest jako instalacja fotowoltaiczna i tam pokazuje w wykresach te temperatury, ale jak wysyłam do F16.2 to nie ma ich nigdzie :frowning: