Traccar , Baza Maria DB, Influx DB , Grafana - jak to zmusić do współpracy

Przeprowadziłem “na brudno” test tylko po sieci wifi czy aplikacja/dodatek traccar działa w HA.
Nie instalowałem wymaganej wg opisu bazy Maria DB - sprawdziłem czy w ogóle sygnał z telefonu trafia do HA.

Docelowo mój pomysł oparłem aby dla mojego trackera zrezygnować z zewnętrznych darmowych serwisów na rzecz właśnie traccara u mnie ( ze względu że za tzw free. dostajemy dość mało pojemności na śledzenie albo płać ileś tam stówek co mija się u mnie bynajmniej kompletnie z celem).

Niestety trafiłem już na mały zgrzyt.
Rzadko bo rzadko używam Grafany ( bo potrzebuje mieć wykres aby dostać dane a nie chcę przy tym siedzieć kiedy te dane trafiają do HA ) natomiast w opisie do Traccara jest że on potrzebuje bazy MariaDB , która nie współpracuje z Grafaną a ściślej to z Influx DB.
Przeszukałem trochę wątków czy Grafana potrafi czytać z bazy MariaDB i jedynie co znalazłem że nie należy podmieniać bazy danych która jest oryginalnie w HA.

Jedynie rozwiązania które widzę to :

  • postawienie drugiego HA tylko dla traccara jako osobnej maszyny ( domniemywam że zwykły terminal to uciągnie ),
  • postawienie drugiej instalacji wirtualnej HA na obecnej mojej maszynie ( nie jestem tego zwolennikiem ),
  • znalezienie sposobu aby Grafana czytała MariaDB ( bo nie rysuje z MariaDB - to sobie sprawdziłem )

4 wybór czyli pozostawienie tego jak mam obecnie na razie pomijam , jak nie znajdę sposobu rozwiązanie problemu które przedstawiłem w ostatnim pod pkt.

Podmieniasz standartowa BAZE HA na Maria DB

Maria DB
HA recorder:
  db_url: mysql://homeassistant:**********@core-mariadb/homeassistant?charset=utf8

Grafana

Konfiguracja:
Poprawiamy wydajność bazy

Ten artukuł znam - pytanie gdzie znajdę aby Grafana rysowała bo z tym mam problem.
Zresztą zaraz sprawdzę czy zbierze dane po podmianie bazy danych - bo archiwalne widzi.

Kurcze - dziwne. Po zmianie bazy danych Grafana mi rysuje bo mam odczyt temperatury.
Można jakoś sprawdzić czy aby rzeczywiście MariaDB zbiera dane ?

Zainstaluj sobie phpMyAdmin dostępny w supervisor-e.

W tym się już nie wyznaję - nigdy się nie zajmowałem bazami danych.
Grafana wyświetla mi dane - co mnie dziwi bo kiedyś to robiłem i mi tego nie robiła a dziś mi pokazuje.
Potestuję jeszcze bo 30 minut to trochę mało aby się upewnić czy aby działa mi OK.

Dopiszę bo może komuś się przyda.
Mam zewnętrzny IP ale to załatwia mi router.
Mogę się dostać do HA z poziomu androida przez sieć GSM.
Traccar mi działa z zewnątrz - na razie sprawdziłem na samym telefonie.
W tej chwili mam bez SSL-a.

I nie wiem co źle robię.
Traker działa na stronie testowej traccara.
Natomiast gdy daje na swój serwer ( port jest przekierowany na routerze ) to już z nim się nie łączy :frowning:

CD…
W końcu mi to działa - ale tak to jest jak człowiek tylko po polsku potrafi.
Widzę swój telefon i trackera.
Straciłem rysowanie w grafanie - nie potrafię tak prosto jak z Influxa dostać danych.

Nie wiem czy ktoś z szanownych Forumowiczów chce używać traccara.

CD
Jednak mi Grafana rysuje, pomimo zmiany recordera na MarieDB Influx widzi dane na bieżąco.

Udało mi się w skonfigurować grafanę. Pytanie, co w momencie kiedy jakiś czujnik “padnie” lub zostanie wymieniony na inny. Wczoraj testowo zmieniłem nazwę encji w czujniku temp i wilgotności aqara. Wykres po tym umarł :frowning: Wczytanie poprawnej encji (po zmianie nazwy) skutkowało brakiem odczytów wcześniejszych. Dodałem drugi wykres na panelu, teraz mam dwa kolory (przed i po zmianie). Czy dobrze to zrobiłem i ew. tak trzeba postępować czy jest jakiś lepszy sposób aby nie tracić historii?

Grafana rysuje z “czegoś” a tym “czymś” jest InfluxDB i to tutaj masz przechowywaną historię to raz a dwa wpis w configurations.yaml => jak jest ogólny to wpada wszystko na podstawie słowa-klucza więc zmiana nazwy nie ma znaczenia , tyle że Ci urwie wykres i musisz sobie to sztukować ( czyli do wykresu dodajesz dwie nazwy czyli starą i nową ).
Jak dałeś nazwę to wpada tylko ta nazwa konkretnego czujnika.

U mnie jest tak :

  default_measurement: state
  exclude:
    entities:
      - zone.home
    domains:
      - persistent_notification
      - person
  include:
    domains:
      - sensor
      - binary_sensor
    entities:
      - weather.home

więc na podstawie powyższego wpisu do bazy InfluxDB u mnie wpadają wszystkie sensory i prognoza pogody.
I nawet jakby się nazwa zmieniła to nie ma to znaczenia - tyle że jak wspomniałem musisz to Ty uwzględnić dla Grafany który konkretnie ma Ci rysować.

Dzięki Krzysztof za odpowiedź. Czyli jeśli dobrze rozumiem lepiej wrzucić sensory po configuration.yaml niż tak jak ja to zrobiłem. Tu mam pewność, że nowo dodany sensor od razu będzie wysyłał dane do bazy a po np. 3 m-cach będę mógł skorzystać z całej dostępnej historii.

Pod warunkiem że :
image

zdefiniujesz te 3 miesiące w InfluxDB - ja mam tylko dwa.

Bo bez sensu jest aby wszystko trafiało bo baza będzie rosła w tempie geometrycznym - chyba że masz dysk np 1 TB.

Tu masz podobny bardzo podobny wpis choć tyczy się samego HA : Recorder - Rosnąca baza