'Tryb działania' definiujący zachowanie grupy elementów

Witajcie,

Poznaję dopiero HA i dzisiaj zrozumiałem (o ile dobrze zrozumiałem), że scena ustawia moje urządzenia i encje w konkretny stan.
Nie rozumiem sensu czegoś takiego, skoro mógłbym zrobić to jedną automatyzacją.
Ja chciałbym aby ustawić jakiś ‘tryb działania’ w ramach którego mógłbym sobie okreslić jak dane urządzenia mają się zachowywać.

Przykładowo:
Jeśli ‘tryb’ to dzień - światła się uruchamiają tylko w pomieszczeniach gdzie nie mam okien
Jeśli ‘tryb’ to wieczór - swiatła zapalają się wszędzie zgodznie z wykrytym ruchem
Jesli ‘tryb’ to noc to zapalają się jedynie światła nocne.

Jak to osiągnąć aby nie ustawiać miliona automatycacji z warunkiem bo zarządzanie tym to będzie masakra. Chciałbym pogrupować to jakoś w takie ‘tryby’ i z poziomu trybu konfigurować zachowanie tych urządzeń. A może jest jeszcze jakies inne rozwiązanie tego zagadnienia? Może jakoś w node-red? Jak to macie ograne?

Byłbym wdzięczny za pomoc.

Scena od automatyzacji różni się tym, że scenę wyzwalasz i zawsze ustawiasz te same urządzenia na konkretny stan , np scena TV ustawia oświetlenie w salonie i włącza TV . Proces jest zawsze powtarzalny. Automatyzacja TV , włączy telewizor, ale nie zawsze włączy oświetlenie, bo jest to warunkowane, np porą dnia, czujnikiem LUX . Oczywiście automatyzacja może zastąpić scenę , ale odwrotnie już nie. Sceny jak najbardziej mają sens, np scena “idę spać”, codziennie wykonywany dokładnie ten sam scenariusz , uruchamiany przez użytkownika.
To co chcesz uzyskać wymaga automatyzacji, a czy zrobisz to w samym HA , czy w NR to już zależy w czym się czujesz lepiej.

1 polubienie

Ja jeszcze dodam od siebie, zapoznaj się z pomocnikami. Jest wśród nich pomocnik grupa, nazwa raczej zrozumiała. Pomocnicy tworzą wirtualne encje, które ułatwiają tworzenie automatyzacji. W automatyzacji możesz używać również skryptów. Jest w czym wybierać ale przyznam, że Twój punkt widzenia nowego użytkownika jest trafny i funkcjonalność o której piszesz jest logiczna.