TS0044 ciągłe mruganie - problem z baterią?

Mam takie cudo, 3 tygodnie temu wymieniłem baterię na nową, wczoraj w nocy wszedł w tryb ciągłego mrugania. Na grupach facebookowych piszą, że bateria padła. Tylko jaki sens co parę tygodni wymieniać baterie. Dodam, że przycisk nie był zbytnio używany.
Ktoś już może rozkminił temat i jest na to jakieś panaceum inne, niż wymiana baterii co chwila??

Nie mam tego sprzętu, ale w podobnych przypadkach rozwiązaniem było u mnie

  • firmware update (samo update jest bardzo prądożerne, więc najlepiej robić świeżo po wymianie baterii, warunek konieczny - producent musi się czuć na tyle odpowiedzialny za sprzęt by wypuścić firmware z poprawkami)
  • nie używanie ogniw noname, ani tych z Ikei (to odnośnie CR2032, bo nie wiem jakie wchodzą do twojego pilota ściennego)

Czasem warto poprawić zwaloną konstrukcję po projektancie lub wykonawcy (taki przykład - Xiaomi zaoszczędziło na kondensatorach bocznikujących baterię w swoich czujnikach BLE LYWSD03MMC, co przekłada się na znacznie zmniejszony czas pracy, co ciekawsze PCB ma pola lutownicze na brakujące elementy, więc jest to do łatwej poprawki).
Jeśli sprzęt pracuje w środowisku o dużej wilgotności (w takich warunkach znaczenia nabierają upływności), to też można poprawić konstrukcję - umyć PCB z pozostałości po procesie technologicznym oraz zaimpregnować.

PS Możesz przygotować długoterminowy wykres stanu baterii?

PPS U mnie stan baterii w pilotach Zigbee wygląda tak (w kuchennym przycisku aktualizowałem firmware czym chyba dobiłem baterię, ale nie zamierzam jej wymieniać póki działa i jak widać nie wymieniłem po aktualizacjach, choć od dawna sygnalizuje zły stan czerwonym LEDem - to akurat pilot “Hue Button”)

Mam Aqara Opple
WXCJKG13LM
Co tydzień rozładowany a działa drugi rok :hushed:

No to gratuluję badziewnego firmware :stuck_out_tongue:

to tuya więc raczej nie nastawiam się na jakiś upgrade firmware, na razie niczego nie mogę znaleźć

ostatnio kupiłem Toshibe CR2430, wcześniejsza bateria (chyba jakiś noname) też padła dość szybko

na wykresie ciągła linia pokazującą 100% baterii. Czasami mam wrażenie, że zigbee2mqqt niedokładnie monitoruje poziom baterii.

i co tydzień nową baterię kupujesz??

Dlatego wspomniałem o statystykach długoterminowych - średnia jest wtedy w stanie pokazać coś nieco bardziej sensownego nawet dla urządzeń, które raportują np. tylko 100%, 50% 10% i 0%
Zauważ że moje wykresy mają już prawie rok i dopiero w takiej skali sensownie widać stan baterii czy zachowanie urządzenia (nawet gdy jest mniej lub bardziej nietypowe - tak naprawdę w ten sposób monitoruję jedynie stan ogniw w czujnikach BLE, ten wykres z poprzedniego posta przygotowałem specjalnie na potrzeby tego wątku, bo tym aż tak się nie interesowałem - u mnie piloty Zigbee działają dobrze :stuck_out_tongue: i się wydało, że aktualizacje robiłem doprowadzając do krytycznego poziomu baterii - w Hue Button wymiana baterii to czyste zło - konstrukcja zatrzasku jest taka, że mam obawy czy nie rozwalę tego pilocika przy wymianie, w starszych modelach trzeba wykręcić do tego śrubkę zabezpieczającą, ale raz na 2-3 lata przymykam na to oko).

Wyczerpywanie się ogniwa o rozmiarze CR2430 w ciągu miesiąca jest zdecydowanie anormalnym zachowaniem, ale fabryczne chińskie ogniwa bywają naprawdę kiepskiej jakości (planowałem testy CR2032 rożnych producentów w realnych warunkach, ale nie mają one sensu, bo musiałbym wszystkie porównawcze sensory trzymać w jednym miejscu, ale mam podstawy by odradzać ogniwa tego typu z Ikei, natomiast Maxell i GP wypadają w moich testach “terenowych” dość pozytywnie, tak naprawdę pozostaje jedynie zrobić testy syntetyczne, a to wymaga za dużych nakładów jak dla mnie).
Moje piloty nowszych generacji pracują na CR2032, które mają pojemność jakieś 5x mniejszą od CR2430.
Natomiast moje piloty najstarszych generacji (sprzed paru lat) wykorzystują CR2450 (pojemność przynajmniej 1,5x większa od CR2430) jakkolwiek każdy z nich bez względu na generację działa bez problemów po 2 lata albo i więcej na 1 ogniwie (używam też pilotów ZGP, które są bezbateryjne i gdyby nie były tak absurdalnie drogie, to używałbym tylko takie).

Proponuję sprawdzić jeszcze 2 kwestie:

  • czy siłą sygnału routerów lub koordynatora w miejscu instalacji jest przyzwoita
  • spróbować ponownego parowania (po uprzednim całkowitym usunięciu pilota z systemu) - czasem nieudany wywiad podczas parowania może prowadzić do jakichś anomalii w późniejszej komunikacji.

Chyba zrozumiałem co @krskrab miał na myśli - co tydzień ma wskazania rozładowanej baterii, a mimo to tak nie jest.


Mały OFF TOPIC
Tak właściwie to chodziło mi o te ogniwa, gdy zacząłem śledzić stan baterii:



Jak świetnie (no może nie tak świetnie bo brakuje wykresu temperatury - ale te 2 o największych amplitudach pracują na zewnątrz i tylko im monitoruję napięcia) widać na raportowany stan baterii oraz na jej napięcie (nawet jeśli nie jest raportowane z wystarczającą dokładnością) kolosalny wpływ mają warunki środowiskowe, a kluczowym niekorzystnym czynnikiem dla pierwotnych ogniw litowych jest niska temperatura.
Oprócz tego sprawdzałem wpływ różnych wersji firmware (różniących się m.in. optymalizacją zużycia baterii) - to również doskonale widać na wykresie.

1 polubienie

ok 90-100 , więc chyba OK

uuppss, coś nie chce się odłączyć
obraz

z braku laku włożyłem CR2032, zobaczymy ile pociągnie

Jeśli jakość ogniw jest podobna to jakieś 5x krócej.

Przy okazji, jak robisz te długoterminowe wykresy. Coś próbowałem w historii ale nie wskakiwała mi podziałka z miesiącami na osi X

Bo to nie jest historia, tylko statystyki historii.
Ten wykres na samej górze:

type: statistics-graph
title: Baterie w pilotach Zigbee
chart_type: line
period: day
days_to_show: 730
entities:
  - sensor.przelacznik_biurko_battery_level
  - sensor.przelacznik_sypialnia_glowny_battery_level
  - sensor.przelacznik_sypialnia_p_battery_level
  - sensor.przelacznik_sypialnia_a_battery_level
  - sensor.hue_smart_button_1_battery_level
  - sensor.przycisk_2_battery_level_2
  - sensor.hue_smart_button_2_battery_level
stat_types:
  - mean

Jak widać chciałbym, aby pokazywał 2 lata, ale sama integracja statystyk nie ma jeszcze roku, więc dane “tak daleko wstecz” się jeszcze nie wygenerowały (bo de facto nie są generowane głęboko wstecz, tylko tworzone w bazie w miarę na bieżąco - tj. np. wczorajsze statystyki dnia (min. max i średnia) są tworzone dzisiaj, to jedna z wielu zmian z w bazie recordera sprzed mniej więcej roku).

1 polubienie

Kontynuując dyskusję z TS0044 ciągłe mruganie - problem z baterią?:

Może się przyda.
Mam ten sam problem, w bardzo krótkim czasie rozładowują się baterie i zaczynają mrugać przyciski. Wymieniam baterię na nowe CR2430 i zaskakuje. Przyciski przestają migać, TS0044 sparowuje się. Gdzieś trafiłem w necie, że pomaga podłączenie kondensatora równolegle do baterii żeby ominąć notoryczny problem mrugania. Przylutowałem na szybko do tej wcześniejszej baterii (gdzie przy niej przełącznik mrugał) kondensator elekrolityczny 1000 uF, taki miałem pod ręką. I tu cud, na tej baterii z tym kondensatorem przełącznik TS0044 normalnie zaczął prawidłowo działać bez objawu mrugania. Fakt minął dopiero jeden dzień po podłączeniu kondensatora, ale działa dalej. A już tą baterię miałem wyrzucić.