Tuya Cloud - nie widać komend w HA

Mam kilka urządzeń (np kosiarka z Lidla czy transmiter IRDA), które dodają sie do Tuya (Cloud), moge w apce nimi sterować, ale po dodaniu do HA nie widzę żadnych opcji do kontrolowania nimi / odczytywania statusu w HA

Aby kontrolować od biedy radze sobie w Tuya App dodawaniem scen i wówczas widać to w HA i dziala zgodnie z oczekiwaniem. (Np - kosiarka start)
Natomiast nie dziala to juz do np odczytywania statusu - np status baterii

Czy jest jakiś sposób aby zobaczyc w HA wszystko to co jest dostępne w Tuya APP?
A moze lekarstwem byloby przejscie na Tuya Local? (Od dawna sie przymierzam, ale jakos nie starczylo czasu, a cloud dzialal bez problemu do tej pory…)

Wydaje mi się, że to jest po prostu kwestia wsparcia dla danego urządzenia w integracji (utrudnionego przez to, że w Tuya zachowanie standardów jest takie średnie i różni producenci robią różne rzeczy po swojemu). Jak zajrzysz na githuba HA na otwarte issues dla tej integracji, to jest cała masa dotyczących niewspieranych urządzeń:

Mogę tylko zgadywać, że ktoś tam przynajmniej od czasu do czasu dodaje obsługę nowych urządzeń.

Ja bym próbował na Twoim miejscu local tuya, w końcu co Ci szkodzi. Przy czym podobno oryginalna integracja local tuya jest tak słabo aktualizowana, ktoś zrobił i aktualizuje częściej ten fork:

Ale nie używałem jeszcze. Po doświadczenia z paroma urządzeniami tuya, jakie mam, wstrzymuję się od kupowania innych z tego systemu.

2 polubienia

Głownie brak czasu - ma tego sporawo i (zakladając ze to prost proces) to musialbym wszystko poprzepinać na nowe encje

PS. no i czy nie jest tak ze jak przejde na local Tuya to cloud przestaje mi działać?

Generalnie prawidłowo napisane integracje nie powinny zakłócać się wzajemnie (jeśli wykorzystują niewyłączne metody komunikacji, a zapewne tak jest w tym wypadku).
Tzn. będziesz miał wygenerowany dodatkowy zestaw encji (jeśli obie integracje posługują się tymi samymi sprzętowymi ID urządzenia, to nawet nowe encje zostaną po prostu dorzucone do urządzeń-matek).

Natomiast jeśli komponent niestandardowy ma zastępować integrację wbudowaną w HA, wtedy jego instalacja powoduje nadpisanie standardowych encji (ale tego rodzaju komponentów dawno nie widziałem).

Jeśli instalujesz kilka komponentów niestandardowych mających robić to samo, ale z różnych źródeł istnieje ryzyko, że będą się nadpisywać wzajemnie (więc jeśli masz opcję fork albo jakiś projekt źródłowy dla tego forka, to instalujesz tylko jeden z nich; no chyba, że mają różne identyfikatory komponentu - wtedy mogą pracować równolegle).


To co opisałem powyżej dotyczy KAŻDEJ integracji (nie jest specyficzne dla Tuya czy jakiejkolwiek innej).


PS

ten fork
https://github.com/xZetsubou/hass-localtuya

i jego projekt źródłowy
https://github.com/rospogrigio/localtuya

nie mogą być instalowane równocześnie, bo oba mają identyfikator localtuya i ścieżkę instalacyjną custom_components/localtuya

Dzieki za wyjaśnienie - nie wiedziałem tego.
Którą zatem integrację localTuya polecasz?

Ja?
Polecam wywalić sprzęt Tuya do kubła (pół-żart, sam sprzęt bywa czasem całkiem OK, szkoda, że nie firmware, jakkolwiek sam się pozbyłem Tuya ze swoich instalacji, więc nie mogę polecać czegoś, czego sam już nie używam).

Przeszedłem dawno juz na Zigbee - pomijajac problemy z jakoscia sygnalu (mimo iz kilka routerów i powinno w teorii działa OK) jestem zadowolony i nie iwestuje juz w Tuya

Ale niestety sporo mam starych dewajsów, niektóre z nich nie sa dostępne na Zigbee (patrz kosiarka) - wiec nei dam rady sie pozbyć nawet gdybym chcial :slight_smile:

Tak, to już zakrawa na chiński monopol, więc często trudno nawet znaleźć alternatywne rozwiązanie.

Tuya jest kompleksowym dostawcą technologii i jako taki powinien zapewnić standaryzację - oni dają wszystko co istotne - moduły sterujące (bazujące na różnych MCU i w dodatku produkowane w outsourcingu), firmware dla nich, oprogramowanie chmury, aż po aplikacje smartfonowe.

Niestety w dużej mierze to wygląda jak “pisane na kolanie”, a to jak nagięli założenia standardu Zigbee pod siebie to już zakrawa na lekkie przegięcie (wykorzystanie kluczowych identyfikatorów niezgodnie z przeznaczeniem).

Niestety jedyna licząca się chińska konkurencja (eWelink) wygląda podobnie.

Z tego co wiem, to jest bardziej skomplikowane, oni oferują usługi na różnych poziomach i w zależności od licencji może być jak piszesz, ale może być też tak, że firmware jest napisane przez producenta danego urządzenia. No a przynajmniej tak gdzieś kiedyś czytałem. Trudno znaleźć rzetelne informacje na ten temat.

No jeszcze jest aqara i bardziej ogólnie xiaomi (swoją drogą, czy te firmy w ogóle dalej współpracują? Z tego co widzę teraz produkty aqara w ogóle nie mają xiaomi w nazwie).

Tak, to się zmienia wraz z poziomem licencji, gdy zaczynali z ciekawości miałem tam konto testowe na dość wysokim poziomie, bo można było, potem weszły opłaty za licencje i za tego typu konta (i to niebanalnej wysokości, więc oczywiście już dawno nie mam, bo kto miałby za to płacić?).
Wtedy nie dopuszczali możliwości przygotowania softu przez inne podmioty, ale najdroższe licencje umożliwiały uruchomienie osobnej chmury i “udawania” w zasadzie w 100%, że produkt końcowy nie ma nic wspólnego z Tuya (prawdopodobnie z tego typu licencji korzysta Xiaomi/Aquara, ale dowodów nie mam).

Nie mam pojęcia, ale linię Aquara produkowało Lumi, a Xiaomi występowało chyba tylko w charakterze marketingowym jako właściciel brandu (jakkolwiek apka to wciąż “Xiaomi Home”, no i jak wspomniałem wyżej, to najprawdopodobniej nie konkurencja tylko klienci Tuya).

eWelink jest powiązany natomiast z iTead (producent/właściciel marki Sonoff).


Aby było weselej ponieważ w ChRL ustrój jest z lekka totalitarny, to we wszystkie strategiczne gałęzie przemysłu wcina się państwo i rządowe agencje (w sumie w każdym państwie aspirującym do określenia mocarstwem takie praktyki są powszechne, a w takich nie liczących się za bardzo, jak u nas, jest to marginalny wpływ, ale jednak jest).