Witam proszę o pomoc mam gniazdko wifi dodane już w HA , gniazdko zostało podłączone pod okap kuchenny i ma za zadanie że jak się włącze okap kuchenny a gniazdo wykryje zasilanie Wat powyżej 50 W to oczyszczacz powietrza startuje na ustalone obroty i wyłącza obecną automatyzację i to działa ale mam problem kiedy wyłączę okap wtedy mój oczyszczasz nie wraca do ustalonej automatyzacji muszę to zrobić ręcznie gdzie popełniłem błąd ??
udało mi się to rozwiązać ale dalej jest problem , utworzyłem 2 automatyzacje jedna że jak wartość powyżej 50 W to wyłącza obecne automatyzację i startuje oczyszczacz na obroty ustalone, druga automatyzacja to poniżej 50 W i wraca oczyszczacz do swojego pierwotnego stanu ALE jest taki problem ale to już chyba w samej automatyzacji że jak wartość PM na wyświetlaczu wynosi tylko 1 to żadna automatyzacja się nie uruchomi do tego momentu aż ta wartość się nie zmieni, jak to zmienić bo czasami powietrze mogę mieć na poziome PM 1 nawet pół dnia i żadna automatyzacja nie zadziała jak wartość się nie ruszy
Wygląda na to, że twoja automatyzacja reaguje poprawnie na włączenie okapu, ale nie została poprawnie skonfigurowana, aby przywrócić poprzednią automatyzację po wyłączeniu okapu. Problemem jest brak odpowiedniego triggera do obsługi wyłączenia okapu.
Poniżej przedstawiam zmodyfikowaną wersję twojej automatyzacji, która powinna działać poprawnie:
W powyższym kodzie dodałem drugi trigger, który zostanie aktywowany, gdy moc okapu spadnie poniżej 50 W. Następnie w sekcji akcji przywrócono poprzednie ustawienia oczyszczacza powietrza.
Sprawdź tę zmianę i upewnij się, że działa zgodnie z oczekiwaniami. Jeśli nadal masz problemy, sprawdź również, czy entitety (np. number.3cce81a4d791cea8fb76c23a713de6a2, automation.mi_air_purifier_3c_dynamiczne_sterowanie, automation.12_26_wylacz_led_i_przelacz_na_tryb_nocny) są poprawnie zidentyfikowane i istnieją w twoim systemie Home Assistant.
dzieki za zainteresowanie, ogólnie to rozwiązałem swój problem stworzyłem automatyzację tak jak to wyżej wkleiłem i działa to poprawnie w 99 % problem jaki tu widzę to taki że jaka by nie była ustawiona automatyzacja to włącza się dopiero jak jednostka PM 2.5 zmieni swoją wartość, np. z 5 na 6 itd. wygląda na to że oczyszczacz wysyła dopiero wtedy sygnał do HA jak ta jednostka pm 2.5 się ruszy w górę albo w dół , i wtedy robi się problem jak na wyświetlaczu załóżmy mam uparcie tylko PM 1 powietrze jest czyste to nowa automatyzacja włączy się dopiero przy zmiennie PM czy idzię to jakoś zmienić żeby nie czekać na zmianę PM ??
dodam jeszcze że jak włączę okap to automatyzacja startuje od razu na ustalone obroty ale jak wyłączę okap i załóżmy mam PM 1 to dopiero wróci do swojej pierwotnej automatyzacji jak to PM się ruszy trochę namieszałem ale może mnie zrozumiałeś
Twoja automatyzacją którą mi podałeś nie działa mi , działa tylko wyłączenie moich dziennych automatyzacji podczas włączenia okapu i nic się wiecej nie dzieje
dzięki za zainteresowanie tematem, dodałem do kodu to co mi podałeś ale nie działa mi to wyskakiwał jakiś błąd:
[Message malformed: extra keys not allowed @ data[‘minutes’]
zrobiłem więc to w taki sposób i tez nie dział mi nie wiem w czym problem
Dla przykładu włączam tryb nocny czekam te ustawione 2 minuty i nie wskakuje automatyzacja ( dynamiczne sterowanie)
Wyzwalacz o 20:59:00 jest zbędny ponieważ warunek i tak go nie przepuści.
Akcjia:
preset_mode: Silent
Zmienia tryb na “Silent”, brakuje w innej automatyzacji by został zmieniony tryb na “Favorite” - tylko w tym trybie może działać “dynamiczne sterowanie”
Jeśli wyłączysz automatyzację przez automation.turn_off to ostatnia akcja przed zatrzymaniem będzie działała, czyli jeśli oczyszczać działa na poziomie np.
{% elif poziom_zanieczyszczen < 20 %}
1280
Po wyłączeniu automatyzacji nadal będzie działał (urządzenie) lecz nie będzie zmiany prędkości
“dynamiczne sterowanie”
Mam inny model, więc mogą być inne tryby pracy.
Zamiast zmieniać na tryb Silent ustaw minimalną dla Favorite
Tylko że ja nie chcę aby moja automatyzacja “dynamiczne sterowanie” działała od 20:59 - 8:29 w tym czasie ma być tryb nocny jedynie co ma działać to automatyzacja “okap” po przekroczeniu 50W i gdy wyłączę okap to ma wskoczyć albo tryb nocny albo dynamiczne sterowanie zależy jaka jest godzina w danym momencie, wiem wiem trochę mieszam dlatego że brakuje mi wiedzy jak to wszystko teraz ułożyć czy możesz mi wkleić gotowy kod jak to ma wyglądać ostatecznie dla:
-dynamiczne sterowanie
-tryb nocny
-okap
-okap off (nie wiem czy to jest potrzebne ale inaczej nie umie tego zrobić )
Troszkę inne sposób:
Jedna automatyzacja
Wyzwalaczem jest przekroczenie 50 Watt na gniazdku
W tym kodzie, dzięki choose , mamy dwa różne zestawy działań w zależności od czasu. Jeśli jest między 8:30:00 a 20:59:59, to urządzenie działa w trybie “dynamicznego sterowania”. W przeciwnym razie, jeśli jest po 21:00:00 a przed 8:30:00 urządzenie zostanie przełączone w tryb cichy.
Wyłącz swoje automatyzację związane z oczyszczaczem, wklej ten kod i przetestuj działanie.
Pisałem tą automatyzację na zasadzie kopiuj wklej z Twoich kodów i może gdzieś popełniłem błąd
/
Poprawiłem wcięcia przed linijką service: fan.turn_on w drugim bloku warunków.
W kodzie to co jest po “#:” (np. # Tryb cichy) jest komentarzem / opisem - jest zbędne a w szabloniedata_template nawet niedozwolone.
podmieniłem co trzeba automatyzacją się zapisała i aktywuję się, wyłączyłem także wszystkie inne automatyzację ale po zmianie napięcia powyżej 50W nic się nie dzieje chyba że ja coś źle robię
Tryb Auto - Automatyczna (ustawiona przez producenta)
Tryb Silent - Cichy
Tryb Favorite . Ten tryb pracy zostaje wykorzystany przez “dynamiczne sterowanie”.
Upewnij się, że wartość sensor.okap_kuchenny_power rzeczywiście przekracza 50 watt, gdy testujesz.
Sprawdź jeszcze raz poprawność nazw encji użytych w tej automatyce.
Sprawdź logi w Home Assistant, aby zobaczyć, czy są jakiekolwiek błędy lub ostrzeżenia związane z tą automatyzacją.
Kiedy masz otwartą automatyzację (kiedy edytujesz) i kiedy wyzwalacz spełni warunek above: 50 powinno być wizualne powiadomienie tego zdarzenia.
Kiedy jesteś w trybie edycji automatyki, kliknij w opcję ŚLADY (prawy górny róg)
Pojawi się coś takiego:
zaraz to zacznę wszystko sprawdzać po kolei i szukać błędu ale powiedz mi czy tu nie brakuję jednej opcji bo w 1 poście napisałem że po przekroczeniu 50 W mój oczyszczacz ma wchodzić na 1300 obroty a poniżej 50 W wraca do automatyzacji ??
chyba rozwiązałem swój problem wracając do początku moich postów wróciłem do wcześniej utworzonych automatyzacji i do automatyzacji " okap off " dodałem tylko motor speed i ustawiłem swoją wartość np 390 , przy zmianie PM na oczyszczaczu i tak i tak wróci do swojej prawidłowej automatyzacji " dynamiczne sterowanie" ważne żeby po wyłączeniu okapu nie zostawał na obrotach jakie ustawiłem w automatyzacji “okap on”
Dziękuje oczywiście tobie za poświęcony mi tutaj czas, strasznie mam tu namieszane ale chyba to działa teraz
finalnie wygląda to tak
“dynamiczne sterowanie” czyli dla mnie to tryb AUTO
alias: okap off
description: ""
trigger:
- type: power
platform: device
device_id: 15100db68439495f918236447d0da0e4
entity_id: 2c5ca616973a9802b75ff91a5cd16f21
domain: sensor
below: 5
condition: []
action:
- device_id: 15eeacf59ad211629be75b9b8d536b70
domain: number
entity_id: 3cce81a4d791cea8fb76c23a713de6a2
type: set_value
value: 400
- service: automation.turn_on
data: {}
target:
entity_id:
- automation.12_26_wylacz_led_i_przelacz_na_tryb_nocny
- automation.mi_air_purifier_3c_dynamiczne_sterowanie
enabled: true
mode: single
na razie testuje i wszystko działa prosił bym jednak jeszcze o zostawieni wątku jako otwartego przez pewien czas ,
gdyby ktoś pytał dlaczego mam tak dziwnie poustawiane obroty a to dla tego że mój xiaomi czasami na nie których obrotach wydobywa wyjący dźwięk dlatego doprecyzowałem obroty do perfekcji żeby nie występowało to wycie
Pomyśl sam jeśli tytuł brzmiałby “DŁUGOPIS” (bo go wykorzystuję) a dotyczył opisu “Bitwy pod Grunwaldem” to ktoś kto szuka opisu bitwy zwróciłby na to uwagę ? Post dotyczy automatyzacji / dynamicznego sterowania urządzeniem Xiaomi Air Purifier 3C a trigger czyli zmiana stanu jednego z parametrów eksponowanych przez Twoje gniazdko, którego użyłeś nie ma tu najmniejszego znaczenia, bo równie dobrze zamiast gniazdka mógłbyś użyć, czujnika temperatury, zmiany stanu media_playera czy przybycia kogoś do “strefy”, jest jednym z elementów automatyzacji. Ktoś kto zawita na forum, szukając rozwiązania dla siebie np. oczyszczaczem, czy nawilżaczem nie zajrzy do posta dotyczącego “problemu” z gniazdkiem Tuya.