Tuya switch z integracją LocalTuya

Hej, mam duże problemy z integracją LocalTuya z przełącznikiem takim jak tu (Tuya inteligentny przełącznik WiFi przełącznik 220V ESP8285 Iot z/bez neutralnego przekaźnika inteligentny dom światło bezprzewodowe przełącznik działa Alexa Google Home|Moduły automatyki domowej| - AliExpress). Sama konfiguracja przebiegła bez problemu, ale włacznik działa powiedzmy w 8/10 przypadków. Często wyświetlany jest jako “niedostępny” przez to np. nie gasi mi się światło gdy powinno.

W logach widać niestety mase błędów:



Logger: custom_components.localtuya.common
Source: custom_components/localtuya/common.py:216
Integration: LocalTuya integration (documentation, issues)
First occurred: 3 października 2022 09:24:22 (70 occurrences)
Last logged: 09:53:23
[400...a49] Connect to 192.168.0.232 failed

Traceback (most recent call last):
  File "/usr/local/lib/python3.10/asyncio/locks.py", line 390, in acquire
    await fut
asyncio.exceptions.CancelledError

During handling of the above exception, another exception occurred:

Traceback (most recent call last):
  File "/usr/local/lib/python3.10/asyncio/tasks.py", line 456, in wait_for
    return fut.result()
asyncio.exceptions.CancelledError

The above exception was the direct cause of the following exception:

Traceback (most recent call last):
  File "/config/custom_components/localtuya/common.py", line 202, in _make_connection
    status = await self._interface.status()
  File "/config/custom_components/localtuya/pytuya/__init__.py", line 507, in status
    status = await self.exchange(STATUS)
  File "/config/custom_components/localtuya/pytuya/__init__.py", line 486, in exchange
    msg = await self.dispatcher.wait_for(seqno)
  File "/config/custom_components/localtuya/pytuya/__init__.py", line 259, in wait_for
    await asyncio.wait_for(self.listeners[seqno].acquire(), timeout=timeout)
  File "/usr/local/lib/python3.10/asyncio/tasks.py", line 458, in wait_for
    raise exceptions.TimeoutError() from exc
asyncio.exceptions.TimeoutError

During handling of the above exception, another exception occurred:

Traceback (most recent call last):
  File "/config/custom_components/localtuya/common.py", line 216, in _make_connection
    await self._interface.reset(self._default_reset_dpids)
AttributeError: 'NoneType' object has no attribute 'reset'


lub



Logger: custom_components.localtuya.common
Source: custom_components/localtuya/pytuya/__init__.py:259
Integration: LocalTuya integration (documentation, issues)
First occurred: 3 października 2022 09:39:35 (33 occurrences)
Last logged: 09:37:49

    [400...a49] Failed to set DP 1 to False
    [400...a49] Connect to 192.168.0.232 failed
    [400...a49] Failed to set DP 1 to True

Traceback (most recent call last):
  File "/usr/local/lib/python3.10/asyncio/locks.py", line 390, in acquire
    await fut
asyncio.exceptions.CancelledError

During handling of the above exception, another exception occurred:

Traceback (most recent call last):
  File "/usr/local/lib/python3.10/asyncio/tasks.py", line 456, in wait_for
    return fut.result()
asyncio.exceptions.CancelledError

The above exception was the direct cause of the following exception:

Traceback (most recent call last):
  File "/config/custom_components/localtuya/common.py", line 316, in set_dp
    await self._interface.set_dp(state, dp_index)
  File "/config/custom_components/localtuya/pytuya/__init__.py", line 553, in set_dp
    return await self.exchange(SET, {str(dp_index): value})
  File "/config/custom_components/localtuya/pytuya/__init__.py", line 486, in exchange
    msg = await self.dispatcher.wait_for(seqno)
  File "/config/custom_components/localtuya/pytuya/__init__.py", line 259, in wait_for
    await asyncio.wait_for(self.listeners[seqno].acquire(), timeout=timeout)
  File "/usr/local/lib/python3.10/asyncio/tasks.py", line 458, in wait_for
    raise exceptions.TimeoutError() from exc
asyncio.exceptions.TimeoutError


Czy ktoś miał podobne problemy?

Z czystej ciekawości - masz podpięty z N czy bez?

Jeśli bez, to czy możesz zmienić żarówki na “klasyczne zabytkowe żarówki z żarnikami”?
(tak by nie “żydzić” na podłączonej mocy, czyli powiedzmy 3x 60W - prawdziwe 60W, nie mam na myśli udawanych żarówek Edisona, technologia LED w ogóle nie wchodzi w rachubę).

W tym przypadku problem z połączeniem z przełącznikiem, czy zasięg sieci Wi-Fi w miejscu instalacji przełącznika jest OK? Może przełącznik gubi sieć.

włącznik jest dosłownie 1.5 metra od routera, całość mieszkania jest raczej dobrze obsadzona siecią wifi.

bez N (budownictwo wielka płyta).

A z tym testem żarówek - to nie mam aktualnie takich, co taki test miałby wykazać?

To proste - sprzęt traci połączenie z siecią WiFi, to może wynikać z problemów z zasilaniem.
A te są wręcz typowe, gdy moc obciążenia jest za mała.
Moduły sterujące “bez N” to wymysł szatana :stuck_out_tongue: szczególnie w czasach, gdy zostały wycofane normalne żarówki.

Właściwie problemy z “modułami bez N” są od początku ich istnienia (bo w technologiach innych niż WiFi nie są wcale nowością).

hmm szczerze wolałbym nie wracać do starych żarówek :wink: jednak technologia led (a raczej wielkość rachunków za prąd wynikające z ich użytkowania) podoba mi sie :wink:
Tylko wiesz dziwne, ze to raz dziala raz nie, z czego to może wynikać? Przycisku fizycznego prawie w ogole nie używamy, włącznik podpięty jest pod czujnik ruchu wiec czemu w 8 na 10 przypadków światło zapali się a w tych 2 nie? Dlaczego akurat w tych dwoch przypadkach jest problem z zasilaniem?

Może w tym miejscu jest “dziura” w zasięgu, w logach jest jednoznaczny opis problemu “Połączenie z 192.168.0.232 nie powiodło się”.

Pierwsze wystąpienie: 3 października 2022 09:39:35 (33 wystąpienia) czyli to nie incydent tylko coś co powtarza się często, statystycznie (ale statystyki lubią kłamać) co najmniej raz na godzinę, wg mnie dużo.

ten tak, ale ten drugi bład o którym pisałem ma:
First occurred: 3 października 2022 09:24:22 (70 occurrences)

Część współna problemu: “Connect to 192.168.0.232 failed” - problem z komunikacją z modułem.

Bo to nie jest tak jak sobie wyobrażasz? Po prostu moduły nie pracują stabilnie - masz jakiś skaner sieci? to monitoruj czy moduł jest cały czas online.
Obwód zasilania musi mieć zbocznikowane LEDówki kondensatorem (aby było z czego zasilać sam moduł - masz zamontowany ten kondensator?)

Dodatkowo MCU ESP się po prostu rebootuje, jeśli “wyczuje” problem z siecią, więc wtedy tracisz możliwość sterowania.

Przepraszam, że podepnę się pod temat, ale pytam, czy opisywany problem dotyczy wszystkich " bez N" czy tylko tuya ma problem ?
Ja używam Aqary WS-EUK01 i WS-EUK02 od prawie 2 lat na obu podpięte LED max 8W i nie iałem i nie mam problemów z “mruganiem” czy brakiem kontaktu z włącznikami. W dokumentacji tych włączników nie ma info nt. konieczności czy możliwości podpięcia kondensatora bocznikującego.

tak, mam zamontowany

Problem z modułami “bez N” jest znany od mniej więcej 15 lat (a wtedy Tuya jeszcze nawet nie istniała, a problemy dotyczyły modułów komunikujących się w innych technologiach, a których dziś nawet mało kto wspomina) i w przypadku konstrukcji WIFI jest moim skromnym zdaniem nieusuwalny.

Dopiero niedawno opracowano takie MCU, które są wystarczająco energooszczędne by sprostać współczesnym wymaganiom dotyczącym małej mocy obciążenia - ważne jest by w stanie czuwania pobierana moc była bardzo bliska zera - przykładowo Philips/Signify w ostatnich generacjach swoich wypustów Hue (Zigbee) zszedł z mocą pobieraną w stanie czuwania do około 0,004W, a jeśli porównamy to do 0,5W typowych wypustów WiFi…

A czy dotyczy wszystkich? Zapewne nie.

W przypadku technologii bezprzewodowych są jeszcze inne problemy do rozwiązania (i mogą występować w zależności od warunków lokalnych) - więc wcale nie jest w 100% pewne, że akurat tutaj problem dotyczy zasilania (choć jest bardzo prawdopodobny, diagnostyka tego jest ultra prosta - wkręcamy zwykłe klasyczne żarówki i jeśli problem zniknie, to był to problem zasilania).

Mam 4 sztuki gniazdek Gosund sp111 i jest ta sama sytuacja. Encje stają się niedostępne na kilka sekund. Kilka miesięcy działały bez problemu. A od około 3tyg sporadycznie stają się niedostępne. Chyba przejdę na tasmote.