Tuya Zigbee WZ5 podaje sygnał na kanale G oraz R pomimo ustawienia 100% R w HA

Hej, po podłączeniu WZ-5 do taśmy RGBW oraz dodaniu urządzenia w HA poprzez dongle Sonoff ZBDongle-P, działa prawie wszystko poza kolorem czerwonym. Po ustawieniu koloru 100% R, świeci zarówno zielony, jak i czerwony, przez co wychodzi pomarańczowy. Niebieski działa bez zarzutów. Nie jest to wina taśmy LED - sprawdziłem wszystkie trzy kanały (RGB) po kolei podłączając je wybiórczo, i każdy z nich działał poprawnie, tj. zaświecał tylko jeden kolor. Sterownik jest ustawiony w tryb “RGBW” zgodnie z instrukcją, ale próbowałem też trybu RGB (bez W) i zachowywał się tak samo. Czy to wina integracji HA ze sterownikiem i problem leży po stronie software, czy sam sterownik jest wadliwy? Macie z tym jakieś doświadczenia? Być może jest coś nie tak z mapowaniem wartości HUE wybieranych w GUI, oraz rzeczywistymi sygnałami przesyłanymi do sterownika?

Masz drugi egzemplarz?, bo ten wydaje się być zwalony, oczywiście może to być problem mapowania kolorów, tylko jest problem, bo tym zajmuje się jego firmware. Oczywiście nie da się wykluczyć problemu w integracji (ale skoro to Zigbee, to podziękuj chińczykom).

Eksperyment z podpinaniem tylko jednego kanału wybranego Z R/G/B jest niemiarodajny, bo zasilacz i sterownik nie są wtedy obciążone w pełni.

Możesz też w ramach eksperymentu zamienić podłączenie kanałów RGB (w dowolny losowy sposób) jeśli nadal wybranie czerwonego zapali 2 inne kolory (losowo podpięte) to problem jest w tym sterowniku.

Dzięki za odpowiedź! Niestety, mam tylko jeden egzemplarz sterownika, ale posiadam dwie taśmy LED i na obu występuje ten sam problem. W ramach testów wyłączyłem HA, zainstalowałem Zigbee2MQTT i co ciekawe, po ustawieniu koloru czerwonego, zapalają się wszystkie diody, ale czerwona jest dominująca. Poniżej dołączam 6 zdjęć. Trzy z nich prezentują wybór poszczególnych kolorów w Zigbee2MQTT oraz ich efekt na taśmie LED, a reszta prezentuje to samo, ale w Home Assistant. Jak widać, przy zielonym zapalają się diody B+G w obu systemach, ale w przypadku czerwonego HA zapala G+R z tą samą siłą, a Zigbee2MQTT włącza R+G+B, z tym że dwie ostatnie świecą słabiej, przez co wychodzi blado-czerwony.
Zamiana kanałów niestety nic nie dała - nadal nie da się uzyskać jednoznacznie czerwonego i zielonego sygnału na wyjściu ze sterownika.
Kolejny test: gdy w HA był wybrany kolor czerwony, przyłożyłem czarny przewód multimetru do wyjścia 12V, a czerwonym testowałem poszczególne kanały: R 12V, G 12V, B 0V, W 0V.





Edit:

Zakupiłem drugi sterownik: LED FUT037Z+ 3w1. Działa bez żadnych problemów, podaje kolory zgodnie z tym, co ustawię w HA. GOMEDIA Tuya WZ-5 odsyłam do sprzedawcy i nikomu nie polecam, a temat do zamknięcia.

Sorry nie mogłem się powstrzymać - świetna reklama w chińskim stylu:


źródło
a teraz słowo o tym co tu jest “nie halo” otóż ten sterownik umożliwia sterowanie taśm LED “analogowych” - każdy kolor jest sterowany PWM, a tymczasem w tle występuje taśma adresowalnych LEDów, której za Chiny Ludowe nie podłączymy do tego sterownika.

Mam pytanie odnośnie parowania tego sterownika, mianowicie z bramką tuya i aplikacją Tuya urządzenie paruje mi się bez problemu. Niestety nie widzi go home assistant, paruję go poprzez zigbee2mqtt i dongla CC2652P. Mieliście taki problem?