UPS do domu współpracujący z Home Assistant

Ja podszedłem do sprawy prosto UPS ma wyłączyć HA gdy nie ma zasilania. Jeśli nie ma prądu to i tak HA jest zbędne. Kupiłem GC PowerProof 600VA skonfigurowałem proxmox i tyle.

1 polubienie

@szopen pod to będzie podpięty router i NAS. Czy wtedy ma znaczenie kształt?

@Mariusz_Kuciński UPS będzie podpięty do NAS, na którym będę stawiał właśnie HA na wirtualce. W przypadku krótkotrwałych zaników prądu (a takie u mnie bywają) to sobie będzie stabilnie pracować. W przypadku dłuższej awarii się wyłączy. Tak ma to wyglądać.

Oczywiście nie wyłączam HA zaraz po zaniku. Próg wyłączenia mam ustawione na 30%

Nie, ale gdybyś miał pomysły np. na zasilanie silnika wymuszonego obiegu wody CO to by miało.

A jak radzisz sobie z powrotem napięcia sieciowego “na raty”?
Właśnie mój zdalny system “leży” od tygodnia z tego powodu, bo po kilkudobowym zaniku, napięcie pojawiło się klika razy na krótkie chwile i za którymś razem system już nie wstał (potrzebna jest interwencja na miejscu i prawdopodobnie wciśniecie włącznika w komputerze).

Mieszkam w bloku więc jak coś to z paluszka włczę.

@szopen mieszkanie w bloku więc nie mam żadnego silnika pod tym systemem. Czyli rozumiem, ze tańsze rozwiązanie ma u mnie sens i nie potrzebuję wydawać dwa razy wyższej kwoty na ten droższy. Tak samo zadziała. I o to chodzi :slight_smile:

Ja za to niestety odradzam Armaca, dwa razy w ciągu dwóch lat aku do wymiany no i nie działa z NUT.
Jak mi padnie obecny aku w moim Armacu to przerzucam się na APC bo chyba z nimi jest najmniej problemu mimo że są droższe od konkurencji.

PS. Tak sobie przeglądam listę kompatybilności NUT i widzę że np. EATON stoi dużo wyżej od APC. Ktoś miał do czynienia z tymi UPSami? Jak to u nich wygląda jakościowo? Bo z tego co widzę taka 850 z serii 5E to stosunkowo niewielka kasa a ja w sumie potrzebuję tylko żeby mi pociągnęła router + switch + HP T620 na tyle długo żeby w razie czego HA/Proxmox zdążyły się zamknąć

To możesz użyć byle czego co się zintegruje. U mnie na nowym aku 7Ah dość podobny zestaw (modem LTE + 2 routery + switch + NUC na celeronku) był w stanie się utrzymać przez jakieś 1,5h

Teraz na kilkuletnim aku jest to ledwie pół godziny (obrazek z wichur w październiku 2021, chyba był już wyżej w tym wątku :stuck_out_tongue: )

ale w czasie poprzednich wichur (14 i 17 lutego 2022) jakoś się udało przetrwać bez wyłączenia


szkoda, że tydzień temu już nie…

Eatony używali u mnie kiedyś w robocie (być może nadal używają), więc chyba nie jest to jakieś ścierwo :stuck_out_tongue:

APC to imo nr 1 wśród małych UPS-ów ( pomimo że to konkurencja dla mnie), mam w domu 18 latka serii Smart (niestety już tak trwałych nie produkują).
W UPS-ach padają akumulatory, bo 12V 7Ah za 40 zł nie może być tak dobry jak np Yuasa (kiedyś były fabrycznie montowane w APC) czy Panasonic za 80 zł.
Kupując akumulator patrzcie na jego wagę, bo te lepsze ważą prawie 2,5kg, a te słabsze mniej niż 2 kg.

1 polubienie

Wybaczcie, że odgrzewam stary temat!

@playersct od czasu Twojego ostatniego wpisu mogło się coś zmienić, ale Armac występuje na stronie NUT jako, co najmniej podstawowa kompatybilność:


Czy udało Ci się może zintegrować go, od tego czasu, czy też tak jak pisałeś w zeszłym roku porzuciłeś go na rzecz APC?

Zastanawiam się nad ich modelem Armac R/3000I/PSW, ponieważ zdaje się wpasowywać idealnie w moje wymagania (jeżeli działa z NUT/HA).

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi czy opinie użytkowników odnośnie do skąd-innąd pozornie Polskiej marki.

Wtrącę 3 grosze - biorąc pod uwagę dostępne oprogramowanie z 2017/2018 i to że post jest zaledwie sprzed roku, wnoszę, że w tej firmie nie ma działu R&D albo jest całkowicie martwy, więc nie spodziewaj się, że jakiś cud nastąpił.
Na obrazku, z listy kompatybilności, który wrzuciłeś do posta, sprzęt występuje pod tzw. Vendor-ID należącym do jakiejś totalnie innej firmy (więc albo użyli VID na nielegalu, albo po prostu nie są producentem sprzętu sprzedawanego pod swoją marką).

Dzięki za szybką odpowiedz.

Przepraszam jednak, ale zupełnie zgubiłem się w tym, co napisałeś.
O jakim oprogramowaniu z 2017/2018 mówisz, NUT czy softwarem Armac, który z tego co rozumiem używa popularnej wspólnej platformy UPS Power Manager. Nie mogę wyśledzić na wklejonej stronie żadnej odpowiadającej daty.

Rozmawiałem dzisiaj z przedstawicielem Armac i właśnie wypuścili nowiutką serię UPS w trybie ONLINE, wobec tego dział R&D chyba ma się dobrze.
Możesz też wskazać, które VID się nie zgadza?

Na koniec, najnowsza wersja NUT 2.8.0 z integracją Armac wyszła po powyższym poście, toteż kolega nie miał jeszcze możliwości przetestowania jej w marcu 2022 (wyszła w czerwcu tegoż roku).

Dzięki!!

Chodzi o VID 0925

W ogóle VID/PID 0925:1234 wskazuje na “firmę krzak”

pokop po sieci, to sam zobaczysz

Jeśli obecnie jest ono inne i faktycznie zgodnie z założeniami standardu USB firma posiada własny VID to jaki jest jego numer?

A teraz do sedna - skoro firmware ich UPSów (niezależnie od tego kto je faktycznie projektuje i produkuje) współpracuje z softem kilka lat starszym niż wskazany post (oczywiście chodzi o soft “armac” nie patrzyłem co to jest, tylko kiedy zostało opublikowane - widać to doskonale w linkach http://armac.pl/wp-content/uploads/2017/08/PowerManagerII.zip i http://armac.pl/wp-content/uploads/2018/08/PowerManagerII-EN.7z), i skoro nie są dostępne żadne aktualizacje firmware, to się nic nie zmieniło w podstawowej kwestii.

Rozwój NUT nie stoi wprawdzie w miejscu, ale nie widać tam śladu współpracy firmy Armac w ulepszenie tego rozwiązania (choćby w celu rozszerzenia listy wspieranego sprzętu, bo założenie, że rozwiązanie jest ustandaryzowane jest całkiem słuszne) i nie dokopałem się żadnych zmian dotyczących wspomnianych wypustów.

Naprawdę chciałbym napisać “dobre bo polskie”, ale nawet dostarczony soft to
PowerManager II wyprodukowany przez…

RichComm System Technologies Co.,Ltd

1A/Floor, Building B2, No.11 Guangpu zhong road Yunsheng Science Park, Huangpu, China

Więc nie wątpię, że sprzęt też powstał od początku do końca w tamtych okolicach (szczególnie, że podobno w PL nie ma problemów z produkowaniem dobrego oprogramowania).

1 polubienie

Dzięki za rozwinięcie myśli - teraz rozumiem do czego się odnosiłeś.
Skoro już ustaliliśmy, że w Twojej ocenie Armac fuj, Chiński, używa starego niezależnego od platformy (wspierającego EATON, APC itd.) oprogramowania innej marki, nie współpracuje z twórcami NUK, ‘rebranduje’ sprzęt, itp, wróćmy proszę do mojego pytania.
To moja wina, powinienem bardziej precyzyjnie określić, o jakie opinie mi chodziło - użytkowników (edytowałem powyższy post).
Wybacz brak zainteresowania, ale powyższe domniemania są w większości bez znaczenia w kwestii wyboru UPS. Jego pochodzenie byłoby tylko dodatkiem.

Najważniejsze - czy działa z NUK 2.8.0?
Model tej samej serii o mniejszej pojemności jest opisany jako wstępnie wspierany przez wersję NUK 0.11.0 addon HA (która ma w sobie powyższą wersję NUK), wypuszczoną w lipcu 2022. więc jeżeli ktoś miał z nią styczność, byłbym niezmiernie wdzięczny za informację (@playersct)

W międzyczasie skierowałem to samo pytanie w rozmowie z pracownikiem Armac i oczekuję na odpowiedz mailowo, z działu technicznego.

1 polubienie

Ja tylko dodam od siebie że wywaliłem Armaca jak bateria się skończyła, kupiłem Eatona postawiłem NUCa na Proxmoxie i spiąłem z HA i od tamtej pory zapomniałem, że miałem problem i działa to bezawaryjnie do dziś. Łacznie z tym że Synology które też mam do tego podpiętę bardzo ładnie mi wysyła komunikaty jak jest jakiś skok napięcia który wymaga akcji od strony UPSa