UPS - zaniki prądu

Jako że codziennie w nocy mam chwilowe zaniki prądu, chciałbym kupić UPS’a.
Pytanie czy wystarczy ze będzie do niego wpięty HA i jeden router(mesh) ?
Czy powinien tez być wpięty główny router, w który wpięty jest światłowód ?

Nie wiem jak wygląda Twoje rozwiązanie ale możesz samo sobie odpowiedzieć na pytanie co musi być podpięte do UPSa: wystarczy wyłaczyć to co wg Ciebie nie chcesz podłączyć do UPSa i zobaczysz czy wszystko działa nadal tak jak tego oczekujesz.

Chodzi mi tylko o to żeby HA sie nie sypał przy zaniku prądu.
Zdarza się, że po zaniku nie działa przez pewien czas jakieś urządzenie.

Ja mam kemot UPS Kemot PROsinus 700W + teraz dokupiłem aku 100ah AGM do zasilacza UPS 12V (samochodowy na dłuższą metę umiera) i tak urządzenia razem 100w mogą na nim pracować przez 10h
Pełna sinusoida (ważne do silników indukcyjnych)

HA się zasadniczo nie sypie przy zaniku zasilania, czego doświadczam cały czas bo UPSa zawiozłem do wiejskiej, zdalnej instalacji dość dawno temu, a tymczasem w mieście się zaczęły problemy związane z zasilaniem - każdy czerwony kwadrat to przynajmniej 1 zanik zasilania

Jakieś ślady widać też w SMART dysku (parametr unsafe shutdown count)
zaniki_zasilania_ssd_Screenshot 2021-09-17 at 11-45-02 Przegląd - Home Assistant
ale mechanizm autonaprawy HA jest bardzo skuteczny - jedyny problem stanowią niektóre integracje chmurowe (jak np. “sklep” HACS, czy niektóre serwisy pogodowe), które nie startują poprawnie gdy HA się uruchomi w sytuacji offline, ale nie wpływa to na całą resztę instalacji, a aby rozwiązać problem z nimi wystarczy zrestartować HA core gdy już jest dostęp do internetu.

Natomiast jeśli chodzi o czas podtrzymania (to jest APC 700VA ze standardowym aku 7Ah, na którym wisi w tej chwili tylko NUC na którym chodzi HA, główny router Ethernet + WiFi oraz router LTE w trybie bridge - zestawianie połączenia LTE trwa kilkanaście minut, więc gdybym musiał coś wyrzucać :stuck_out_tongue_winking_eye: z podtrzymywanego zasilania, to LTE zostanie zawsze na UPSie)


integracja za pomocą addona NUT (Network UPS Tools)

Jak rozumiem z innych postów główny problem masz z koordynatorem ZiIgbee, a nie z całą resztą, ale jeśli intensywnie korzystasz z integracji chmurowych lub choćby chcesz mieć dostęp z zewnątrz do HA również w trakcie awarii zasilania (w sensownym czasie od jej początku) to musisz zapewnić by HA miał dostęp do internetu (z opisu nie wynika jak masz to opięte, jakkolwiek pod względem stabilności działania nic nie przebija połączenia przewodowego Ethernet z głównym routerem sieci).

Dziękuję za tak obszerną odpowiedź :slight_smile:
Będę kombinował jak podłączyć pod UPS’a najważniejsze urządzenia.
Co do routerów to mam w domu 4 szt Tenda MW6. Pod jednego z nich mam podpięty przewodowo HA.
Głównego routera do którego jest światłowód niestety nie jestem w stanie wpiąć pod UPS,a.

Nie wiem jakie masz możliwości, ale ja bym przerzucił hosta z HA w okolice routera ze światłowodem (przy okazji daje to możliwość podpięcia kablowego) i tam dostawił UPSa.
Czy mesh WiFi jest istotny nie wiem (ale skoro masz sieć Zigbee to chyba raczej nie).
Ewentualnie można do sieci dorzucić switcha z PoE (również przy UPSie) i z niego zasilić niezbędne elementy sieci (ale skoro poszedłeś w mesh WiFi to niemal na 100% nie masz kabli ani możliwości ich pociągnięcia, bo przecież byś raczej nie używał mesha, który jest gorszym rozwiązaniem).

No właśnie o to chodzi ze nie mam kabli.
Przyjdzie UPS, podłączę, zrobię próby i powrócę do tematu.