Urządzenia inteligentnego domu - Shelly - Shelly1

Zapraszam do dyskusji w temacie

Moje 3 grosze :stuck_out_tongue_winking_eye:

  1. plansza tytułowa - producent nie nazywa się Shelly, tylko Allterco Robotics Ltd.
  2. stare firmware - niestety to prawda, że urządzenie dostajemy z jakimś archaicznym softem z błędami (przykład: “Plug S” z firmware z bodajże 2019? roku, które nie chce się łączyć z każdą siecią WiFi - obejściem problemu jest uruchomienie hotspota na telefonie, połączenie z nim i aktualizacja softu, a dopiero później połączenie z domowym WiFi)
  3. okolica 18 minuty - logi, aby je uzyskać trzeba włączyć debugowanie - ono za to zapisuje sporo informacji w pamięci flash, więc jeśli z tego skorzystamy, to należy później wyłączyć! (w przeciwnym razie ciągła praca w trybie debugowania wykończy flash)
  4. w filmiku pominięta jedne z ciekawszych opcji " WiFi Client Backup" i “WiFi Client AP Roaming” raczej nie spotykane w konkurencyjnych rozwiązaniach
  5. coś, co wydaje mi się kluczowe, to informacja o tym jak wykonać “factory reset” (w tym modelu to bodajże sekwencja 5x on + off wkrótce po podaniu zasilania, niektóre modele wymagają wciśnięcia przycisku przez 10 sekund również w sytuacji świeżo podpiętego zasilania), np. podanie nieprawidłowego klucza do WiFi podczas pierwszej konfiguracji wydaje się wprawdzie nieprawdopodobne, ale w takim wypadku factory reset to jedno z prostszych rozwiązań.

ad 5. - to można potraktować jako propozycję wątku - bazy wiedzy o “factory reset” (musiałby się pojawiać tam tylko faktycznie potwierdzone rozwiązania), bo co producent/soft/urządzenie, to inne rozwiązanie.

2 polubienia

@szopen Dzięki za uwagi
Ad1. Słuszna uwaga - plansza poprawiona
Ad2 - no stare stare ale takiego problemu jak opisujesz nie miałem.
Ad3 - tak to jest z debugowaniem :slight_smile:
Ad4 - nie pominąłem tylko tak jak mówiłem na filmie. Nie chciałem z tego zrobić filmu opisującego oprogramowanie Shelly tylko urządzenie :slight_smile: Tam jest wiele ciekawych opcji np zachowanie z przyciskiem. Na omówienie oprogramowania w szczegółach może powstanie osobny film.
Ad5 - jakoś nie pomyślałem aby o tym mówić bo nigdy nie musiałem tego robić :slight_smile:

1 polubienie

Witam,
mam pytanie czy tez zauważacie czasem taki problem, ze włączenie shelly1 po 1-2 sek wyłączy światło…sprawdzałem po logach nodered i urządzenia i nie ma tam informacji aby to nodered wyłączył czy tez jakkolwiek inaczej. Po prostu się wyłączy jakby z pominięciem softu shelly. To nie jest przypadek…mam tych shelly prawie 20 i niektóre tak czasem maja. Ja to rozwiązuję tak, ze czujnik ruchu shelly, który włączył to światło, biega w pętli co 1sek i sprawdza czy ciągle wykrywany ruch wiec po 1sek NR włączy to światło ponownie i świeci już aż zakończy się ruch…tylko to jest obejście bug’a niestety.

Edit:

Dodam jeszcze, że tam gdzie czujnikiem ruchu jest sonoff nie ma tego problemu. Tam gdzie jest shelly motion jest (częstotliwość bug’a raz na 50). Oczywiście to traktuje jako zbieg okoliczności, gdyż jaki to czujnik ruchu nie ma kompletnie znaczenia bo wszystkie sensory są integracją w HA i cale sterowanie odbywa się w NodeRed a nie jakieś rozwiązania shelly. Z shelly 2.5 nie mialem takiego przypadku. W logach shelly i NR jest wszystko jak zaprogramowałem tj wykryty ruch → wł shelly1 → koniec wykrywania ruchu → oczekiwanie 1min → wyłączenie światła. Przez pewien czas myślałem, że typ klawisza w ustawieniach shelly może mieć znaczenie ale wszędzie mam na edge czyli dowolne przestawienie klawisza zmienia stan. Inna sprawa, że klawiszy już od dawna nikt w domu nie używa bo właśnie wszędzie gdzie trzeba włącza i wyłącza HA/NR. Soft wszędzie najnowszy, IP stałe, sieć stabilna (tu na dowód, że wszystkie elementy są dostępne i ta pętla weryfikująca obecność z czujnika ruchu włącza zaraz to światło ponownie). Tak pisząc ten wywód naszła mnie myśl, że jeszcze w dzienniku HA dla encji sprawdzę czy on widzi to wyłączenie i przez kogo. Jak nie, to już nie wiem…tylko problem sprzętowy samego shelly.

@theli edytuj Swoje posty - nie pisz jednego pod drugim