Urządzenia MQTT

Witam.
Chciałem prosić o informację, jak wygląda integracja nowych urządzeń z brokerem mqtt.
Mam addon mosquitto broker, ustawiony serwer w urządzeniach i skonfigurowany most do Supli (licznik energii Zamel). W urządzeniach pojawiło się:
obraz
1 urządzenie Zamel i jego 42 encje (są teraz 44 o czym za chwilę).

Dzisiaj dodałem nowy czujnik otwarcia drzwi (DIY na esp32), wg tego projektu:

Ku mojemu zdziwieniu nie pojawiło się dodatkowe urządzenie w mqtt, ale zwiększyła się liczba encji do 44 (2 nowe od czujnika otwarcia drzwi). Dlaczego nie dodało się drugie urządzenie?
Czy dodanie kolejnych urządzeń po mqtt, będzie powodowało tylko wzrost liczby encji, czy powinien nastąpić również wzrost liczby urządzeń?

Podejrzewam, że projekt jest już nieaktualny w części gdzie następuje przesłanie komunikatu auto discovery dla HA. Zmieniła się forma konfiguracji dla sensorów po mqtt.

Dlatego pewnie urządzenie nie zostało rozpoznane.

Zgłosiłem problem do autora projektu. Ma poprawić:)
Dzięki za naprowadzenie

A zapytam jeszcze o jedną sprawę. Ostatnio, jak próbowałem integrować Suplę, to jednym ze sposobów była konfiguracja przez brokera supli, czyli wrzucenie do configuration.yaml takiego kodu:

mqtt:
  broker: TU_ADRES_SERWERA SUPLA
  port: 8883
  certificate: auto
  username: ID SKOPIOWANE Z SUPLA
  password: HASŁO SKOPIOWANE Z SUPLA
  discovery: true

Problem w tym, że po restarcie HA wywalał komunikat, że dane te zostały gdzieś przeniesione i żeby je skasować z configuration.yaml. Ostatenicze zrobiłem drugim sposobem przez bridge.conf i działa, ale zastanawia mnie czemu pierwszy sposób nie działał.

1 polubienie

Odnośnie pytania, to konfiguracja została przeniesiona z YAML do GUI
Ustawienia → Urządzenia oraz usługi → (+ DODAJ INTEGRACJĘ)

Ale w jednej instalacji HA i tak możesz mieć tylko 1 broker (więc skonfigurowanie zdalnego brokera wyklucza możliwość użycia lokalnego, a skoro na lokalnym możesz mieć most do zdalnego…).