Urządzenia pod Zigbee2MQTT są offline po restarcie prądu

Witajcie, dzisiaj musiałem przez chwilę pogmerać przy gniazdku włącznika światła, więc wyłączyłem prąd. Niestety po uruchomieniu prądu i HomeAssistant okazało się, że wszystkie urządzenia dodane pod Zigbee2MQTT są niedostępne. Czy muszę je wszystkie ponownie parować? Jeśli tak to się przed tym zabezpieczyć?
HA mam na Malince3+.

Co masz w logach, jaka bramka?

W logach Zigbee2MQTT głównie takie błędy:

Zigbee2MQTT:error 2021-03-06 19:18:52: Publish ‘set’ ‘preset’ to ‘0x847127fffe17c921’ failed: ‘Error: Command 0x847127fffe17c921/1 manuSpecificTuya.setData({“status”:0,“transid”:0,“dp”:4,“datatype”:4,“length_hi”:0,“length_lo”:1,“data”:[3]}, {“timeout”:10000,“disableResponse”:false,“disableRecovery”:false,“disableDefaultResponse”:true,“direction”:0,“srcEndpoint”:null,“reservedBits”:0,“manufacturerCode”:null,“transactionSequenceNumber”:null}) failed (Data request failed with error: ‘MAC transaction expired’ (240))’
Zigbee2MQTT:error 2021-03-06 19:18:52: Publish ‘set’ ‘preset’ to ‘0x847127fffe043e09’ failed: ‘Error: Command 0x847127fffe043e09/1 manuSpecificTuya.setData({“status”:0,“transid”:1,“dp”:4,“datatype”:4,“length_hi”:0,“length_lo”:1,“data”:[3]}, {“timeout”:10000,“disableResponse”:false,“disableRecovery”:false,“disableDefaultResponse”:true,“direction”:0,“srcEndpoint”:null,“reservedBits”:0,“manufacturerCode”:null,“transactionSequenceNumber”:null}) failed (Data request failed with error: ‘MAC transaction expired’ (240))’

To są błędy dotyczące zmiany ustawień na termostatach. Mam jeszcze kilka czujników: ruchu, temperatury, przełącznik. Póki co na razie czujnik temp. ożył. Reszta ma LQ=N/A

Restartowałem HA, Zigbee2MQTT, Broker MQTT a nawet całe Raspberry. Urządzenia są na bateriach, więc tak jakby straciły łączność?
Używam modułu ZigBee2MQTT CC2531 USB (AIS-16419).

Odłącz na chwilę cc2531 (wysuń z gniazda i włóż ponownie) oraz wyłącz parowanie

Czujnik temperatury Aqara wstał, reszta nie. Skoro ten czujnik się połączył to znaczy że komunikacja jest chyba ok. Pozostałe urządzenia są na bateriach, więc wyłączenie prądu nie miało na nie wpływu. Jedyne co to nie mogły wysłać informacji przez jakieś 20 minut.

Taki urok tego koordynatora, wzbudź urzadzenia (nacisnij włącznik, zmień temperaturę na głowicy itp.)

Nic to nie daje. Może trzeba ponownie sparować te wszystkie urządzenia? Czy przed parowaniem muszę zrobić force remove?

Możesz spróbować ale najpierw ponownie wyjmij i włóż koordynator, następnie zrestartuj Zigbee2mqtt i wklej log z jego startu

Wszystkie czujniki Zigbee na baterię po pierwszej zmianie stanu pokażą się w Z2M a potem w HA, jeżeli chcesz to przyśpieszyć możesz wymóc wysłanie danych przez krótkie naciśnięciu przycisku na czujniku (to ten przycisk co do parowania). Napewno nic nie musisz parować ponownie urządzeń.

[s6-init] making user provided files available at /var/run/s6/etc…exited 0.
[s6-init] ensuring user provided files have correct perms…exited 0.
[fix-attrs.d] applying ownership & permissions fixes…
[fix-attrs.d] done.
[cont-init.d] executing container initialization scripts…
[cont-init.d] socat.sh: executing…
[20:35:59] INFO: Socat not enabled, marking service as down
[cont-init.d] socat.sh: exited 0.
[cont-init.d] zigbee2mqtt.sh: executing…
[20:36:00] INFO: MQTT available, fetching server detail …
[20:36:01] INFO: Previous config file found, checking backup
[20:36:01] INFO: Creating backup config in ‘/config/zigbee2mqtt/.configuration.yaml.bk’
[20:36:01] INFO: Adjusting Zigbee2mqtt core yaml config with add-on quirks …
[cont-init.d] zigbee2mqtt.sh: exited 0.
[cont-init.d] done.
[services.d] starting services
[services.d] done.
[20:36:03] INFO: Handing over control to Zigbee2mqtt Core …

zigbee2mqtt@1.17.1 start /app
node index.js
Zigbee2MQTT:warn 2021-03-06 20:36:13: permit_join set to true in configuration.yaml.
Zigbee2MQTT:warn 2021-03-06 20:36:13: Allowing new devices to join.
Zigbee2MQTT:warn 2021-03-06 20:36:13: Set permit_join to false once you joined all devices.
Zigbee2MQTT:error 2021-03-06 20:36:22: Not connected to MQTT server!
Zigbee2MQTT:error 2021-03-06 20:36:22: Cannot send message: topic: ‘zigbee2mqtt/bridge/event’, payload: '{“data”:{“friendly_name”:“0x847127fffe17c921”,“ieee_address”:“0x847127fffe17c921”},“type”:“device_announce”}
Zigbee2MQTT:error 2021-03-06 20:36:22: Not connected to MQTT server!
Zigbee2MQTT:error 2021-03-06 20:36:22: Cannot send message: topic: ‘zigbee2mqtt/bridge/log’, payload: '{“message”:“announce”,“meta”:{“friendly_name”:“0x847127fffe17c921”},“type”:“device_announced”}
Zigbee2MQTT:error 2021-03-06 20:37:57: Publish ‘set’ ‘preset’ to ‘0x847127fffe043e09’ failed: ‘Error: Command 0x847127fffe043e09/1 manuSpecificTuya.setData({“status”:0,“transid”:1,“dp”:4,“datatype”:4,“length_hi”:0,“length_lo”:1,“data”:[3]}, {“timeout”:10000,“disableResponse”:false,“disableRecovery”:false,“disableDefaultResponse”:true,“direction”:0,“srcEndpoint”:null,“reservedBits”:0,“manufacturerCode”:null,“transactionSequenceNumber”:null}) failed (Data request failed with error: ‘MAC transaction expired’ (240))’

Po wyciągnięciu koordynatora, ponownym włożeniu i zrestartowaniu Zigbee2MQTT część urządzeń ożyła. Nie widzę póki co Xiaomi Aqara Czujnik Temp. i Xiaomi Aqara Switch.

Błąd połączenie do brokera MQTT, sprawdź konfigurację Z2M, parametry w sekcji mqtt:, czy masz inne urządzenie podłączone i widoczne w integracji MQTT?

Z tym urządzeniem jest problem w komunikacji.

Generalnie tam gdzie mogłem wyciągnąłem baterie. Urządzenia się zresetowały i zaczęły zgłaszać do MQTT. Póki co tych czujników mam kilka, więc tragedii nie ma, ale planowałem dokupić kolejne sztuki i przy większej ilości takie “rzeźbiarstwo” będzie trudne do przyjęcia :frowning:

Nigdy nie musiałem tego robić a podobne testy - zigbee2mqtt stop na kilka dni (z różnych powodów) - robiłem kilka razy. Jeżeli czegoś mam używać produkcyjnie to muszę wiedzieć jak zachowuje w różnych nietypowych sytuacjach.

@macek różnica polega na tym, że koordynatora sam programowałeś a kolega @l0b01080 pewnie zakupił od jednego z “blogerów”

Kupiłem na ali i zaprogramowałem zgodnie z instrukcją “blogerów”, potem parę crash testów, programowanie, wymiana firmware i wiem czego mogę się spodziewać po CC2531 i Zigbee2MQTT. Ostatnio wkręcił z szuflady żarówkę Zigbee (tylko taką miałem pod ręką) w wolnostojącym garażu i dziwnie się wyłączała, po analizie okazało się że była w testowych automatyzacjach powiązana z czujnikiem ruchu w kuchni, nie zdawałem sobie sprawy, że nawet tam, w garażu, jest zasięg mojej sieci Zigbee, jak widać da się nawet na CC2531 :slight_smile:.

Dość często spotykany scenariusz “Robilem wszystko jak w poradniku na hejaheja i kupiłem od autora polecany i wciskany wszystkim przez autora koordynator ale nie działa”
Przepraszam, że nie w temacie ale to już plaga.

Zgadzam się, jest za dużo negatywnych opinii na temat CC2531, że “nie działa”. Mała jest także świadomość użytkownik jak działa Zigbee, czujniki Zigbee, Z2M a na końcu CC2531, tacy powinni od razu kupić np. Conbee 2 i pozbyć się z góry wielu frustracji.