Urządzenia zigbee bramka Tuya migracja na Sonoff ZBDongle Plus-E

Witam, takie pytanie świeżaka, czy jak podłącze Sonoff ZBDongle Plus-E do RPi z HA a używam do tej pory bramki Zigbee pod Tuya to czy będę musiał wszystkie urządzenia na Zigbee na nowo konfigurować?

Tak.

Zamierzasz całkowicie zmienić rozwiązanie zarządzające siecią Zigbee, więc to nieuniknione.

Sieć Zigbee może zawierać tylko jeden koordynator, więc albo nim będzie bramka chmurowa Tuya (czy jakaś inna działająca podobnie), albo koordynator w postaci jakiegoś dongla USB stanowiący bramkę wraz z jakimś oprogramowaniem (jeśli mówisz o HA to zapewne Z2M albo ZHA).

Możesz mieć w domu 2 sieci Zigbee na różnych kanałach (11, 15, 20 lub 25, nie używaj żadnego innego; ustal na jakim pracuje dotychczasowa bramka i wybierz jakiś inny z pozostałych trzech, zwykle optymalny jest 25 lub 11), więc nie ma musu przenosić wszystkiego za jednym razem.

Dzięki, będę próbował.

czesc
jak sprawdzic kanał w sieci ?
podłaczyłem przez przypadek kiedys brame TUYA i ZB-GW04 razem i działaja od jakiegos czasu oba i wszysko działa
moze tak zostać ?

Skoro działa i nie koliduje to może.

Robiłem kiedyś eksperymenty z więcej niż 2 sieciami Zigbee pracującymi równolegle i testowałem też 2 sieci nawet na tym samym kanale (ale nie stawiaj obu koordynatorów obok siebie!), jeśli urządzeń w każdej nie będzie więcej niż kilka czy kilkanaście i nie będą to urządzenia generujące intensywny ruch w sieci, to nie powinno to powodować istotnego problemu.

ALE ludzie często systematycznie rozbudowują sieć do granic jej pojemności.

A gdzie szukać kanału? no gdzieś w ustawieniach, drąż temat - przeklikaj wszystkie opcje, przeczytaj pliki konfiguracyjne, poszukaj w sieci - w każdym rozwiązaniu jakie miałem w ręce było to jakoś do znalezienia (czasem w dokumentacji, gdy nie było możliwości wyboru, ale zawsze jest to jeden z wymienionych wyżej kanałów, bo część urządzeń nie potrafi pracować na innych)