Urządzenia ZigBee

Kupiem gotowy CC2531 z zainstalowanym Zigbee2MQTT i chcę uruchomić to na HA :wink:

Musisz sobie skonfigurować broker MQTT współpracujący z HA (może to być Add-ons lub jakiś zewnętrzny). Następnie konfigurujesz Zigbee2MQTT za wskazaniem na MQTT brokera, reszta dzieje się automagicznie. Warto też doinstalować Zigbee2MqttAssistanta. Całości nie jestem w stanie Ci tu opisać. Szczegóły znajdziesz w sieci. Jeśli masz konkretne pytania to pisz.

@dan0031 Ten artykuł powinien Ci pomóc Home Assistant - Zigbee2MQTT (CC2531) - konfiguracja

Ja jeszcze dodam od siebie że można już wgrywać tasmotę na bramkę sonoff zigbee i wtedy też obsługuje większość urządzeń. i może działać w tym samym czasie co cc2551 mam je w różnych pomieszczeniach żeby był szybszy trasfer informacji. jakbyście mieli co do niej pytania odpowiem :slight_smile:

Ja tak tylko wrzucę tu taki screen z mojego HA:
image
Czujniki w trakcie testu były 30cm od siebie.
Różnica w działaniu czujników - ta linia śmierci to Tuya, taką ma dokładność i szybkość reakcji.

Jeśli komuś zależy na precyzyjnym działaniu (w sterowaniu ogrzewaniem), to omijał bym producenta Tuya - mimo atrakcyjnej ceny.

Na allegro też i to w całkiem przyzwoitej cenie.

https://allegro.pl/oferta/conbee-2-zigbee-usb-gateway-od-dresden-elektronik-10804625229

Bramki Tuya i inne fabryczne łączy się przez integracje dedykowane do danego ekosystemu, czyli Tuya ma swoją integrację, Xiaomi swoją, Hue itd. Natomiast integracja ZHA potrzebuje kontrolera w formie dongla na USB wpinanego do komputera, z odpowiednim firmware. CC2531 to urządzenie do małych instalacji, dobre na start. W opisie funkcjonalności na stronie firmware’u od autora zigbee2mqtt jest taka tabelka, CC2531 to słaby i nieco starszy model, wspiera tylko ZigBee 2 i ograniczoną liczbę urządzeń. Ja instalując automatykę kupiłem CC2652 gdzie można używać do 100 urządzeń bezpośrednio/200 przez routery, oraz obsługuje ZigBee 3.0. Obecnie mam 43 urządzenia, a jeszcze kilka termostatów i gniazdek w drodze, na razie działa jak ta lala.

Ja korzystam z HA supervised na małym komputerku plus zigbee2mqtt. Bardzo sprawnie i skutecznie działa. Plus budowanie automatyki w Node-RED z klocuszków to bajka, można się skupić na algorytmach. Taka instalacja budowana we własnym zakresie jednak wymaga trochę umiejętności, zwłaszcza dodawanie interakcji między urządzeniami. Światło na ruch, automatyczny wentylator w łazience po prysznicu, przycisk włączający muzykę na Google Home, sceny świateł. Świetna zabawa :slight_smile:

Jedyny problem do którego dotarłem, to zasięg piętro niżej, muszę dokupić kilka gniazdek Ikea, które działają jako router.

Trochę prawda (stary i slaby), a trochę nie (wspiera Zigbee3 tylko firmware musi być inne, jakkolwiek to nie jest dobry sprzęt jako koordynator Zigbee3).

Poza konkurencją - dzięki trybowi kompatybilności wstecznej zazwyczaj (jeśli jest poprawnie zaprojektowany) da się używać sprzętu Zigbee3 z koordynatorem ZHA lub ZLL (w przypadku CC2531 chodzi o firmware 1.2).

Nie musisz kupować gniazdek, żarówki (między innymi Tradfri z Ikei) są świetnymi routerami.

Zastanawia mnie to co napisałeś, bo końcówka:


wg. sprzedawcy:

czyli pracuje na ZigBee 3.0 i współpracuje mi z C2531

Po pierwsze urządzenia ZigBee 3.0 są przeważnie wstecznie kompatybilne z 1.2. I w tym przypadku tak jest. Po drugie uwaga na stronie sklepu że potrzebna jest bramka 3.0 to taki frazes napisany chyba dla niedoświadczonych żeby razem z czujnikiem kupili bramkę Tuya. Zapewne zauważyłeś że np. dla houseiq koordynatory ZigBee takie jak CC2531, CC2652, Conbee II nie istnieją choć większość sprzedawanych przez nich urządzeń końcowo współpracuje z takimi koordynatorami. W swoim CC2531 na 99 procent masz Z-stack 1.2.

A ja na 100% mam firmware zStack12 na CC2531, który bezproblemowo obsługuje wszystkie urządzenia Zigbee 3.0, po prostu jest kompatybilność wstecz.
@Marcin_Domański mam trzy takie termometry Tuya, wszystko działa prawidłowo od ponad roku.

Nie pasuje mi to trochę bo w tej odległości masz różnicę wskazań 0.8 stopnia miedzy czujnikami co wydaje się mimo wszystko dużą rozbieżnością. Wg Termometr / higrometr z wyświetlaczem Tuya Zigbee - HejDom
urządzenie raportuje stan co 0.7 stopnia

Prawidłowo to chyba za wiele powiedziane w przypadku tych termometrów.
Tak wygląda raportowanie z tego termometru.
obraz
A tak z czujnika Aquara.
obraz
Pewna różnica jednak jest. :grinning:

Zależy do czego Ci ta różnica jest potrzebna :smile:, a tak na poważnie to wszystkie czujniki Zigbee traktuję jako wskaźniki temperatury i wilgotności.

A wchodząc bardziej w szczegóły to ten czujnik Tuya jest Zibgee 3.0, aby otrzymać taką “certyfikację” musi na baterii wytrzymać 2 lata a jak to zrobić z dodatkowym wyświetlaczem LCD? Nic prostszego: ograniczyć częstotliwości wysyłania danych mimo zmian warunków otoczenia.

Istotna różnica między tymi czujnikami, może zauważyłeś: czujnik Tuya ma dokładność jednej liczby po przecinku a czujnik Aqara (też używam) dwóch miejsc czyli będzie częściej raportował zmiany, co jest oczywiste. Wystarczy, że w konfiguracji Z2M zmniejszysz dokładność pomiarów temperature_precision itd i już wykres nie będzie taki “ładny”.

Mam nadzieję, że jasno i precyzyjnie wytłumaczyłem różnicę w działaniu tych czujnik i z czego “pewna różnica jednak jest”.

Ja działają te czujniki wiem doskonale. Oczywiście wcale mnie nie przekonałeś że czujnik jest świetny tylko go nie umiem używać. Jak producent nie był stanie zapewnić 2-letniej pracy na jednym zestawie baterii to powinien zaprojektować inny zestaw o większej pojemności zamiast ograniczać funkcjonalność czujnika do tego stopnia że nadaje się głównie jako przycisk do papieru. Na podstawie Aquary mam zrobione automatyzacje i działają bez zarzutu.

P.S Podałeś sposób jak programowo popsuć dobrze działającą Aquarę - dziękuję ale nie skorzystam. Jakbyś znał sposób jak programowo naprawić Tuyę to jestem zainteresowany. :grinning:

A jednak się nie zrozumieliśmy w kwestii sposobu porównywania czujników.

Też uważam że nie rozumiesz o co mi chodzi. Więc wytłumaczę ci wprost. Ten czujnik ma rozdzielczość 0,1 stopnia ale raportuje co 0,7 stopnia a to już dużo jeżeli chodzi o komfort termiczny. Czemu nie wiem, nie pytaj. Ograniczenie ze względu na zużycie baterii mnie nie przekonuje. Tak jak pisałem można to było rozwiązać projektując większą pojemność.

Aquara była bliżej sufitu, i jest to możliwe przy ogrzewaniu grzejnikami, nie ma równomiernego rozchodzenia ciepła jak przy ogrzewaniu podłogowym - punktowe i ciepło głównie gromadzi się pod sufitem. Czujka Tuya jest przykręcona do ściany graniczącej z klatką schodową do piwnicy, a ściana jest wychłodzona. Tak na marginesie, z mojej dawnej obserwacji wynika, że poroterm jest bardzo “przewiewny” bez warstwy styropianu.

1 polubienie