Urządzenia ZigBee

Aby zacząć zabawę z Home Assistant kupiłem kilka zabawek. Głównie bazowałem na urządzeniach pracujących w aplikacji Tuya. Urządzenia te działają po WiFi i z nimi nie ma większego problemu (fakt że chyba mam mało encji ale to na inny temat).

Dodatkowo kupiłem bramkę i urządzenia ZigBee “dedykowane” pod Tuya:

I tutaj mam problem z dodaniem urządzeń do HA. Najpierw dodałem Tuya i ponieważ Centralka ZigBee jest jakby “mostem” między Tuya a ZigBee - widzę tą bramkę jako: ZigBee Gniazdo.

W polu Integracje wciskam żółty plus. Wpisuję ZHA i wybieram odpowiednie pole. No i zaczynają się schody. Pierwsze okno wygląda następująco:
image

Wybieram ten jeden port, który podpowiada system. Następnie:
image

Wybieram ZiGate. Następnie:
image

Nic nie zmieniam, klikam Zatwierdź, lecz wyskakuje informacja: “Nie można połączyć się z urządzeniem ZHA”
image

Nie wiem czy w ogóle robię to poprawnie. Jeżeli ktoś wie co robię nie tak to proszę o pomoc.
Dzięki!

Na podstawie tych informacji Zigbee - jaką bramkę wybrać ta bramka nie jest wspierana przez HA.

A czy ktoś z Was korzysta z urządzeń ZigBee? Może ktoś ma jakieś uwagi do Multibramki Zigbee która jest opisana na powyższej stronie?

@dan0031 kup sobie conbee II i będziesz zadowolony

A conbee II zastąpi mi tą bramkę którą podałem w pierwszym poście i pozwoli na sparowanie np. gniazda które także podałem powyżej? Czy to zupełnie inna seria urządzeń?

Dodatkowo mam pytanie o Tuya. Zanim zintegrowałem Tuya do HA to zainstalowałem apke TuyaSmart i dodałem gniazdko smart na Wi-Fi oraz bramkę ZigBee.
Następnie zintegrowałem Tuya z HA i mam te dwa urządzenia. Teraz uruchomiłem kolejne urządzenie (czujnik ruchu po Wi-Fi - nie ZigBee) aplikacja TuyaSmart je dodała lecz za Chiny nie mogę dodać jej do HA.
Próba ponownej integracji Tuya w HA nie udaje się ponieważ dostaję odpowiedź że jest już skonfigurowana. Nie widzę żadnej opcji “dodaj” nowe urządzenie.
Miał ktoś podobny problem?

Ja używam CC2531 z anteną i wgranym Zigbee2MQTT, do tego parę czujników Zigbee. Duzo zrobiłem na podstawie bloga Grzegorza - Blog HejDom! Na razie nie narzekam ale traktuje jako zabawę, potem zobaczę co z tego będzie :slightly_smiling_face:

@macek HejDom nie jest blogiem Artura, wypluj to słowo :wink:

1 polubienie

@macek Zdecydowanie HejDom to nie mój blog. Całkowicie zaprzeczam temu. Co by nie było że tu sobie czyjąś własność próbuje przypisać :slight_smile:
Niemniej jednak jest to bardzo dobre źródło informacji w wielu tematach.

sorry, czeski błąd, zaspany jeszcze bylem, poprawione.

1 polubienie

100x wolę Twój blog, Arturze. I nie jest to podlizywanie, tylko po prostu język autora HejDom pozostawia wiele do życzenia, każde zdanie trzeba analizować parę razy, żeby pojąć co miał na myśli.

@Piotr_K dzięki. I bardzo mnie to cieszy. Natomiast konkurencja zawsze jest dobra bo zmusza do rozwoju i ciągłej poprawy :slight_smile: Dlatego cieszę się że jest. Dzięki temu ludzie mają wybór, a ja mam motywacje aby być lepszym :smiley:

2 polubienia

A jak to jest z tymi bramkami CC2531 czy Conbee II?
Z tego co wyczytałem to CC2531 obsługuje max do 6 urządzeń. Czy jest możliwość rozszerzania ilości obsługiwanych urządzeń?
Nawet na allegro znalazłem gotowe CC2531 przygotowane pod HA.

A jak to się ma do Conbee II? Ile urządzeń obsłuży i gdzie mogę to kupić?

W tej chwili na conbee jest ustawiony limit 32 urządzeń do jednego routera
Conbee kupić możesz chyba tylko na amazonie

Odnośnie CC2531:

Z tego co wyczytałem to CC2531 obsługuje max do 6 urządzeń.

Obsługuje więcej urządzeń, szczegoły znajdziesz na tych stronach
https://github.com/Koenkk/Z-Stack-firmware/tree/master/coordinator,
https://www.zigbee2mqtt.io/information/FAQ.html#i-read-that-zigbee2mqtt-has-a-limit-of-20-devices-is-this-true

Czy jest możliwość rozszerzania ilości obsługiwanych urządzeń?

Tak, musisz tylko doczytać jak działa sieć Zigbee.

Ja mam już 12 i nadal działa :slight_smile:

Przymierzam sie do ewentualnego zakupu przekaźnika. Czy tuya zigbee 3.0 zagra z CC2531 czy pozostaje tylko bramka tuya 3.0, która podobno nie integruje się z HA? w wykazie kompatybilnych urządzeń cytowanym powyżej, tego typu przekaxniki nie występują

Korzystam z bramki CC2531. Instalacja Zigbee2MQTT poszła bezproblemowo na RPi. Wszystko działa z HA jak należy. Jeśli chcesz więcej urządzeń niż 15 dodajesz router (każde kompatybilne urządzenie zigbee zasilane sieciowo) i możesz dołączać kolejne. CC2531 z PRC kosztuje grosze.

Mam i korzystam. Pytałem czy da radę z Tuya zigbee 3.0, który jest podobno dośc mocno zamkniętym ekosystemem.

Mógłbyś w skrócie opisać jak wygląda instalacja bramki CC2531?

Chodzi Ci o flashowanie CC2531, czy podłączenie go do HA?