Usługa chmury (NextCloud), oraz serwer plików (FTP) pod systemem HA

Witam wszystkich, od pewnego czasu rozglądam się za jakimś rozwiązaniem chmury, nas tak aby mieć magazyn danych w domu na różne pierdoły. Mam w tym momencie zrobionego ftp przez router asus ale po włączeniu takiej funkcji bardzo mocno obciąża procesor routera i trochę w dłuższym działaniu nie dobrze to wpływa na działanie routera. Mam postawiony terminal HP t620 na ubuntu z dockerem i HA. Chciałbym wszystkie dyski na usb przepiąć pod terminal i zrobić FTP przez właśnie HomeAsistant oraz dołożyć do tego chmurę w dockerze NextCloud. Udało mi się uruchomić już Nextcloud ale mam problem z jakim kolwiek dołączeniem dysku po usb do tego systemu. To może zrobić ftp przez HA a następnie ftp dodać do NextCloud. Czy ktoś przerabiał temat takiego wykorzystania terminala aby go wykorzystać do czegoś więcej niż HA,NODEred i AdGuard. Zwykły prosty serwer plików i ewentualne wypuszczenie tego na świat przez nextcloud. Coś ktoś podpowie?

Nie myślałeś o:
https://www.openmediavault.org/

Coś mi nazwa pojawiła się przy poszukiwaniach, ale za dużo nie patrzyłem. Coś opowiesz więcej ?

Też mam HP t620 i myślałem o wykorzystaniu go jako domowy serwer i w przyszłości postawił bym na OPV.
Wszystko masz na stronie projektu, jest parę fajnych poradników w internecie. Jak dla mnie ma same zalety, a do najważniejszych należą:

Oparty na Debian Linux
Administracja internetowa
Łatwe aktualizacje systemu poprzez zarządzanie pakietami Debiana
Zarządzanie użytkownikami
Zaplanowane prace
Obsługa wielu języków
Ogłoszenie o usłudze przez DNS-SD
System wtyczek
Oprogramowanie RAID JBOD / 0/1/5/6 /…

Usługi

SSH
FTP
TFTP
NFS (v3 / v4)
SMB / CIFS
RSync

No i jest Docker z pudełka.