Usmartowienie tradycyjnego (?) elektrycznego dzwonka

Kilka pomysłów na dzwonki, domofony było już tu opisane. Ale wszystkie raczej dotyczyły w miarę nowej instalacji, nowego budownictwa. No to rzucam wyzwanie :slight_smile: Blok lata jakieś 70-te. Początek. Oddany do użytku gdzieś w 72, więc budowany nawet na końcu lat 60 pewnie. No i dzwonek mechaniczny, raczej zasilany z sieci. Bezpośrednio. Co do tego podłączyć by to miało sens? Idzie tam pewnie 230V i impuls z tego musiałby dawać sygnał, że ktoś dzwoni. Chcę to zamienić na sensowniejsze rozwiązanie, może z powiadomieniem, jak mnie nie ma. A dźwięk, może bym z automatyzacji na głośniku coś odtwarzał. Tylko musiałbym wykryć, że ktoś dzwoni i pozbyć się tego starego rozwiązania (psa bardzo drażni :slight_smile: )

Już tu kiedyś pisałem to rozwiązanie.

  1. Czujnik wibracji aqara przyklejasz na dzwonek.
    Tylko musisz usunąć jakiś element jeśli chcesz tego wyciszyć.
  2. Zmierzyć zasilanie dać przekaźnik 230V na cewkę a ze styku np. zwierać czujnik zalania aqara.
    To takie najprostsze o ile masz już zigbee.

Taki szczegół, to nie jest dzwonek mechaniczny, tylko elektryczny (wykonawczy jest tu gong napędzany elektromagnesem).

Dzwonki mechaniczne to znajdziesz może jeszcze w kościołach/na parafiach, gdzie pociągasz za uchwyt linki i ona porusza mechanicznym dzwonkiem, inny mechaniczny to tzw. kołatka do drzwi.

Jak znam życie to konstrukcja na 230V~ (pewnie nawet na 220V~ ale wtedy robili solidnie to wytrzyma lata mimo tego że zwykle mamy “w gniazdkach” już koło 240V~).

A teraz do sedna - w tamtych czasach stosowano na szczęście jeszcze tzw. instalacje puszkowe, czyli gdzieś masz puszki połączeniowe i gdybyś chciał to usmartowić bez stosowania urządzeń bateryjnych to do nich musisz się dobrać.
Jeśli to awykonalne to patrz na rozwiązanie zaproponowane przez @ajakubek

@szopen pomyłka z nazwą. Faktycznie to elektryczny. Pisząc o puszce, to masz na myśli tą, gdzie jest fizyczny dzwonek i to wymienić na jakiś smart przycisk? Nie wiem, na ile tam jest duża ta puszka, ale w tamtych czasach to na pewno były płytkie. A to jest w ciągu z innymi dzwonkami do mieszkań, także nie wiem jak tam z miejscem. Miejsce na puszke na pewno mam w miejscu, gdzie teraz jest dzwonek, bo to spory rozmiar. Tylko coś musze w nią wcisnać i połączyć z tymi przewodami. Chyba że opcja tego przekaźnika. Musze podumać.

Nie, tam gdzie jest gong masz tylko 2 przewody, jeśli instalacja jest wykonana poprawnie to jest to N i L’ (el prim), L’ jest łaczony z L tylko chwilowo przyciskiem dzwonkowym, czyli nie masz tam zasilania…

Musisz znaleźć puszki połączeniowe - tylko tam jest szansa się podpiąć sensownie.


Wykorzystanie obecnego miejsca gongu jest możliwe tylko z użyciem czegoś bateryjnego (bez zmian w innych miejscach instalacji).
Przykładowo zamiast gongu możesz tam wpiąć przekaźnik z cewką dedykowaną na 230V~, a do jego styków (bez-napięciowe NO i COM lub NC i Com w zależności czy wolisz reagować na zwarcie czy rozwarcie styków, bądź zależnie od tego czym dysponujesz) możesz podpiąć choćby czujnik otwarcia drzwi/okna.


Opcji jest więcej, ale ponieważ to napięcie sieciowe nie będę ich proponował, bo nie wiem czy masz papiery elektryka :stuck_out_tongue_winking_eye:

Gdyby chodziło o niskie napięcie za transformatorem dzwonkowym byłoby możliwe sprytne zmodyfikowanie instalacji z wykorzystaniem diod prostowniczych. (w takim rozwiązaniu miałbyś i zasilanie i stosunkowo małe modyfikacje, ale to nie dotyczy instalacji, którą masz obecnie, jeśli jest możliwe wstawienie transformatora dzwonkowego w rozdzielnicy i instalacja dzwonkowa jest realnie oddzielna od instalacji 230V to można o tym pomyśleć, niestety znam ten typ instalacji i prawdopodobnie miejsca na transformator brak, a czy jest to osobna instalacja zdalnie nie stwierdzę, a nie można mieszać w tych samych puszkach instalacji niskonapięciowej ze standardową instalacją zasilania)

Moje założenia (tyle wywnioskowałem z postów powyżej):

  • dostęp tylko do puszki przycisku i puszki dzwonka,
  • brak miejsca w puszcze przycisku dzwonkowego,
  • brak modyfikacji w innych puszkach instalacji,
  • rozwiązanie ma działać niezależne od HA.

Rozwiązanie na bogato, uprzedzam będzie drogo :

  • w puszcze, tam gdzie jest przycisk zwierasz kable dzięki temu w puszcze gdzie jest teraz dzwonek elektryczny bedzie cały czas ~230V potrzebne do zasilania urządzeń smart
  • w miejsce aktualnego przycisku dzwonkowego instalujesz nadajnik (przycisk) z takiego rozwiązania https://led-hurt.pl/pl/p/Bezprzewodowy-bezbateryjny-wlacznik-z-odbiornikiem/5041
  • w miejsce dzwonka instalujesz drugi element tego zestawu - odbiornik, wymaga zasilania 230V, które już jest w puszcze.

I teraz masz kilka wariantów co zrobić w puszcze dzwonka:

  • możesz do wyjść odbiornika N i OUT podłączyć obecny dzwonek czyli masz o co miałeś ale drożej o cenę nowego rozwiązania :grin:
  • możesz do wyjść odbiornika podłączyć zaciski przycisku dopuszkowego smart modułu (masz zasilanie ~230V w puszcze), najlepiej z ESPHome albo Tasmota, np. Shelly 1 v2, wtedy naciśniecie przycisku dzwonka bezprzewodowego spowoduje podanie napięcia na zaciski odbiornika OUT (rysunek poniżej):

    a to zadziała jak naciśnięcie (zwarcie) przycisku SW w module Shelly 1 v2:
    image
  • w miejsce żarówki na schemacie wyżej możesz podłączyć obecny dzwonek, dzięki automatyzacjom z Tasmota albo ESPHome będziesz miał powiadomienia o nacisnięciu przycisku, możesz także sterować kiedy dzwonek ma dzwonić albo nie - możesz nie uruchamiać dzwonka w godzinach nocnych.

UWAGA: jest kilka wersji modułu Shelly 1, każda z wersji ma inny sposób podłaczania SW, O i I. Zanim zaczniesz podłaczać przeczytaj instrukcję obsługi!


Dlaczego moduł Shelly 1 bo jest beznapięciowy (bardziej uniwersalny), schemat dla wersji V3:

image

Będę go wykorzystywał do sterowania dzwonka ~8V, dzwonek jest dwuobwodowy - sterowanie z dwóch przycisków, przed wejściem do domu i przed wejściem do mieszkania.

2 polubienia

Fajne, szkoda tylko, że to ORNO to RF 433MHz…
Z drugiej strony daje to nadzieję na podsłuchanie transmisji z przycisku.

Pochwal się po roku/dwu latach używania.

Można i tak: SILVERCREST Dzwonek do drzwi Zigbee Smart Home

image

ZGP?

bo jeśli tak to biorę w ciemno (używam przełącznika scen światła na ZGP i jestem zachwycony od lat, szkoda, że Philips wycofał go z produkcji, ten model wszedł na rynek wprawdzie w 2014, ale jego następca już nie jest bezbateryjny…)
Ale jak znam Tuya to oczywiście NIE…