Ustawienie sieci pod HA- zdalny dostęp

Odgrzewam kotleta :stuck_out_tongue:

Przesiadłem się na zerotiera i trochę olalem swój robiłem że zmieniającym się “stalym” IP.

ZeroTier na dłuższą metę się rozkręca, wrzucam zrzuty z dwóch telefonów


Wygląda na to, że nie jesteś jedyny (issue jest wprawdzie zamknięte, ale proponuję się tam podpiąć lub wręcz otworzyć nowe dostarczając jego twórcom jak najwięcej informacji, które mogą pomóc w usunięciu błędu, bo prawdopodobnie występuje on tylko w specyficznych konfiguracjach, być może powiązany z GUI producenta smartfona?)

U mnie taki problem nie występuje (mimo używania klienta ZTO na 4 różnych urządzeniach na różnych wersjach Androida).


Na pocieszenie - od jakiegoś czasu jest alternatywa dla Zero Tier One, a jest nią Tailscale (klient dla HA jest w grupie dodatków Home Assistant Community Add-ons)

W instalacji HA oba dodatki możesz mieć uruchomione równocześnie (tego się nie da zrobić w Androidzie) - możesz dzięki temu np. na tym smartfonie na którym ZTO jest bardziej problematyczne przejść na Tailscale pozostając przy ZTO na innym.

Uff, przeczytałem cały wątek i…
Na ten momet sprawa wygląda tak, że mam postawione noip na routerze, przekierowane porty wew na niestandardowej zew. (Np. Na 8123 na 5555, wydaje mi się że w pewnym stopniu się zabezpieczam) i na zewnątrz wystawione HA oraz rejestrator od Hikvision - wiem ze nie jest to nie wiadomo jakie bezpieczne ale bezpieczniejsze os stałego IP.
I teraz tak… Chciałbym zabrać sie za automatyzację związana z geolokalizacje oraz laczyc się z HA najbezpieczniej jak się da.
I proszę o podpowiedź bo sam już zgupialem, czy jak przejdę na zerotier lub tailscale to będzie możliwość tak ustawić konfiguracje aby mieć dostęp do tych kamer,? Czy jakieś inne rozwiązanie byłoby lepsze?? Moze jednak warto zostawić obecne rozwiązanie?

Najlepsze(?) rozwiązanie to własny VPN bez uciekania się do chmur itepe itede.
Wypróbuj Wireguarda - jest addon w HA. Stawia się go w 3 minuty - będziesz miał dostęp do wszystkiego w domu - otwierasz tylko port dla niego. WADA - musisz mieć VPN czynny cały czas.
Inne rozwiązanie to NabuCasa - naprawdę za dosłownie coś koło 20 PLN masz z głowy problemy z dostępem z zewnątrz do HA ( sam miałem węża w kieszeni aby tego nie brać - po miesiącu testów wziąłem) . Dwa NC działa mi po łączu zapasowym tj GSM gdzie Operator funduje mi NAT a VPN się nie zestawia.
Sam musisz pomyśleć co będzie dla Ciebie najwygodniejsze czyli inaczej przetestować każdą możliwą konfiguracje.

1 polubienie

Jeśli dobrze rozumiem to NC może mi dać dostęp do wszystkich urządzeń w domu? (Wolę z wpłacić 20zl na rozwój HA jeśli będzie mi odpowiadać niż korzystać z innej możliwości) :slight_smile:

Tylko do samego HA. Do reszty czyli kamery itepe itede tylko VPN lub wystawienie ich na “dwór”

Ale jeśli si w tym HA sprytnie zintegruje resztę sprzętu to jest taka proteza dostępu do wszystkiego.

Na bazie Zerotier można zbudować dostęp do całej sieci w domu, ale wtedy Zerotier trzeba zainstalować na routerze (co jest możliwe zasadniczo w OpenWRT), jakkolwiek nie podejmuję się pomocy w konfiguracji.

Zrobiłem OpenVnp, bo taki wspiera mój TP-Link, działa to dobrze tj. bez większych opóźnień i 0 kosztem. Minusem tego jest jeden certyfikat (chyba tak to można nazwać? :)) dla wszystkich użytkowników, w moim przypadku całych dwóch. :smiley:

Też używam openvpn, minus to prądożerna aplikacja na telefon.Mam ustawione z automatu że po opuszczeniu swojej domowej sieci łączy przez vpn,

Witaj, jeśli możesz to ja chętnie skorzystam. (Mikrotik-chateau-lte12-rbd53g)