Zdalny dostęp do HA , VPN , IKEv2

Ponieważ trochę to pomęczyłem i używam to chciałem się podzielić kolejną metodą połączenie się z zewnątrz do HA.
Niestety przedstawiony niżej sposób jest dla posiadaczy MIKROTIKÓW lub ( a tego nie wiem bo nie miałem w rękach lub nie mam takiej wiedzy ) routerów o podobnej funkcjonalności.
Czyli pozostają Wam opisane metody łączenia się ( Tailscale , OpenVPN, Wireguard , ZeroTier).

W tej konfiguracji polegamy wyłącznie na MIKROTIK-u - nic nie jest konfigurowane od strony HA. Niestety nie działa po GSM z wiadomych względów - jeśli to jedyny nasz sposób połączenia ze światem w konfiguracji że jesteśmy za NAT-em Operatora.
Dalszą zaletą tego VPN ( to zostawiam Wam ) zestawionego tym opisem jest całkowity brak appki zewnętrznej ale tylko w przypadku PC , gdyż na Androida/Apple trzeba sobie zainstalować.
Zanim wrzucę dalszą część : ja używam tego na smartfonie i z moich obserwacji wynika iż nie wszystkie aplikacje chcą poprawnie pracować przez tak stworzonego VPN-a ( INPOST, FreeNOW, eSmartCaM - badziewna apka do obsługo kamery ) - niestety nie wiem z czego to wynika.
Natomiast apka Traccard , CamHipro ( do drugiej mojej kamery ) - łączenie natychmiast i bez opóźnień.

Jak wspomniałem mam smartfona którym jest MI9T - niestety nie posiada on opcji tzw. active dual sim ( telefon wyłącza drugą kartę gdy pierwsza ma aktywne połączenie i odwrotnie - brak fabrycznie drugiej anteny ) czyli w momencie gdy zaczynamy rozmawiać przez telefon to VPN jest rozłączany i dopiero po zakończeniu rozmowy tunel jest zastawiany na nowo.
Remedium na to jest telefon z tą funkcją - po szybkim badaniu rynku wyszło mi …około 1600 PLN za najtańszy model lub …wożenie osobnej słuchawki tylko dla samych powiadomień.

Ponieważ nie chce powielać autora z którego to konfigurowałem to wstawiam link bezpośredni:
VPN IKEv2 na routerze MikroTik dla systemów Windows i Android.

Moje uwagi do tej instalacji:
Ja tworzyłem klucze z krótszą długością szyfrowania o połowę czyli size 2048/1024.
Adres IP u mnie dałem tylko jeden - bo łączę się tylko z jednego telefonu.
DDNS mam z samego MIKROTIK-a i z niego korzystam.
U mnie wystąpił pewien problem którego początkowo nie potrafiłem rozwiązać i doprowadzał mnie do furii więc jeśli ktoś z Was się pokusi i sobie skonfiguruje w ten sposób VPN to proszę sprawdzić czy VPN się zestawił a jeżeli tak to wykonać restart Mikotika i ponownie zestawić VPN.
U mnie to się nie udawało i router odrzucał połącznie : identity not found for peer: DER DN: CN=mojanazwa,C=PL,ST=,L=,O=,OU=,SN=.
Pomagało wystawienie nowego certyfikatu …do momentu restartu routera.

Remedium na tę dziwną przypadłość była zmiana w opcjach konfiguracyjnych.

Oryginalnie jest tak:

Zamieniamy na:
9CvKNgTimTo1eh65

O czym autora poinformowałem - był zdziwiony że tak u mnie to działa.

1 polubienie

ło matko… nigdy byn na to nie wpadł!!! :flushed:

Troche mi to zajęło zanim do tego doszedłem ale najśmieszniejsze jest to że włączyłem sobie Nabu Casa…i chyba wydam te 4 $ miesięcznie

Po Twoich wszystkich postach związanych ze zdalnym dostępem do HA tego bym się nie spodziewał :grin:.

Napotkałem barierę w swojej wiedzy , sprzętu i umiejętności.
Sam VPN który zestawiłem nastręczał mi trudności jak opisałem ( podejrzewam usługi geolokalizacyjne oraz sam narzut na tunel ) i nie działał tak jak tego oczekiwałem. Defacto używany jest to połączeń typowo po stałym łączu a nie GSM - router.
Nie znaczy to że z niego zrezygnuję - zostawiam go tylko dla samej usługi traccar-a którą używam sporadycznie oraz w razie “W” łączenia się poprzez obce WIFI

Postanowiłem wrócić do samego początku czyli dostęp bezpośredni po HTTPS i tu się wyłożyłem.
Na starym routerze to działało ale MIKROTIK niestety mnie przerósł.
Próbę wykonałem na czystej kopi HA bez żadnych addonów i pomimo przekierowania portów nie mogłem się dostać z zewnątrz plus dziwne zachowanie wewnątrz mojej sieci gdy tak zrobiłem ( strony przestały się ładować , HA przestał widzieć internet ).

Dlatego stwierdziłem że spróbuję Nabu Case - na razie na miesiąc.
Skoro stać mnie np na TIDAL-a to czemu nie na NABU :slight_smile: ?

2 polubienia